İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sistemi yaşayın arkadaşlar artık. Modeller gelir gider kıyı kesimler hafif örtü yapar yağış anında. Ancak sistem için avantajlı yerleri söyledim yine aynı bölgeler avantajlı sistem için. İstanbul batı kesiminden gelen araçları kıyı da görenler bu araba nerden geliyor üstü kar dolu diyebilir :)

• Madem Balkanlar da yağış yok kuru soğuk olcak keşke biz faydalansaydık o zaman güzelim sistem Balkanlar'a kuru soğuk yaşatmak için gittiyse;(

• Sistem nereden nereye geldi, üzülüyoruz. Artık bu sistemde sıkıp suyunu çıkarmaya çalışacağız gibi. Benim gibi soğukseverler için tatmin edici bir ortam olsada kar severleri üzen güncellemeler var. :bawling:

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Sistem nereden nereye geldi, üzülüyoruz. Artık bu sistemde sıkıp suyunu çıkarmaya çalışacağız gibi. Benim gibi soğukseverler için tatmin edici bir ortam olsada kar severleri üzen güncellemeler var. :bawling:

Aslinda uzulmemek gerek cunku modeller uzun vadede efsane verirken her gecen gun sistemi eritip yok ediyor.Bunu son 2 senedir hep yasiyoruz ama yinede umutlaniyoruz.Bu senede istanbul icin kar acisindan kotu bir kis oldu.Modellere inancim yok artik,Hocalarimizi da zor durumda birakiyor yorumlarken.Ani yasamaktan baska care yok.

Hocam sabah -10.3 850 Hpa verirken şu an -8.2 veriyor

Soğukları kırpması açısından hiç olumlu bir devamlılık yok

Ben kar sever birisiyim soğuk severden ziyade Kar adam gibi yağmadıktan sonra yerde tutmadıktan sonra soğuk olsa da benim için pek önemli değil

Ha soğuk sever arkadaşlar varsa da saygı duyarım o zaman her türlü keyifli bir sistem

• Artık ECM tabiki bitmiştir. ECM saat aralıkları kısa vade bir sistem için çok uzun. :) GFS'de mehter takımı gibi bir ileri bir geri sistem gününe kadar oynayacağı kesin. Akşam 50 km doğulayıp tekrar batılayabilir. Her doğulamada -8 alıyoruz. Her batılamada -6. Artık sistemi yaşayıp göreceğiz. Şans bizim yanımızda olursa Pazar günüde kar alırız. Şansımız kötü olursa en azından Cumartesi öğleden sonra cepte diye görüyorum.

• ecm sistemin kuşa döneceğini belli etmişti. GFS P çok daha etkili bir model, o da sistem İstanbul'a yok demişti. Artık şu köhne gfs'e hiç bakmayalım boşuan da umutlanmayalım. Zaten parallel den sonra tedavülden de kalkacak.. Geçmiş olsun. Şu saatten sonra çok çok zor.

İlkel GPS de yola gelerek ECM ye benzemeye başladı son anda aynısı verecek zaten. Artık çok zor değil daha da ötesi mucize lazım..

• istediğimiz doğulama 100-200 km arası ve bu sistem anında bile olabilir hemen yelkenleri suya indirmeyelim.

bir örnek göstereyim; 26 aralık 2018 sistemi için

ecmwf 48h

ECM0-48.GIF?00

bir sonraki gün yapılan güncelleme;

ECM0-24.GIF?00

• Cumartesi öğlenden pazar sabahına istanbulda merkezde tutmayan havada kar görücez görsellik güzel olucak ama yerde kalamıcak kar, fazlasını mı bekliyorsunuz yoksa siz hala...