İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

• Kış mevsim normalleri gereği soğuk geçiyor diye tek eleştirilen ülke biziz herhalde. Harikayız.. :)

Kış normalinde geçsin kafi, mevsim normalinde soğuklar olsun falan bunlar avunma cümleleridir külahıma anlatın. Kar olacak kar. Kar olacaksa normalin 10 derece altı olsun her yer donsun buz tutsun olmayacaksa da hiç olmasın bu kadar basit.

• Kış normalinde geçsin kafi, mevsim normalinde soğuklar olsun falan bunlar avunma cümleleridir külahıma anlatın. Kar olacak kar. Kar olacaksa normalin 10 derece altı olsun her yer donsun buz tutsun olmayacaksa da hiç olmasın bu kadar basit.

Bu dediğiniz kendiniz için geçerli, kendi külahınıza anlatabilirsiniz.

Kar hepimizin hayalide fakat her zaman erişemiyoruz. Ben yurdumuzun şartlarını göz önüne aldığımda cılız soğuk hava dalgalarını gayet normal karşılıyorum hatta bunları da gayette seviyorum. Sıcak sever bir insan olmadığım için kışın güneş ve sıcağa katlanamıyorum. Bu kendimi avutma falan değil soğuk havayı sevmemle alakalı. Sürekli efsane bekleyerek mutlu olmakta mümkün değil zaten.

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

• Vintersaga haklısın bu kişisel bir yorum ama biraz da düzeltme yapmak amacıyla yazdım son yazdıklarımı. Yani ben soğuktan yağıştan şikayet eden bir insan asla değilim ama bu dediklerinizle ben anca kasımda aralıkta falan mutlu olurum. Ocakta şubatta soğuk olsun öbek öbek kar biriksin varsın ben doğalgaza aylık 1500 vereyim, sebze meyve kıtlığı olsun memlekette hiç önemli değil ama elde avuçta bir şey olmadan yani adam akıllı kar olmadan kuru kuruya masraf etmek de hiç işime gelmiyor doğrusu.

• Kışı kış yapan "kar"dır. Gerisi teferruat. Model takibini bile kar kovalamak için yapmıyormuyuz. Kimse kimseyi kandırmasın şimdi. Yazın oraj ve yağmur kışın kar takibi yapılır. Misal bir futbol maçında yüzde 70 topla oynayan bir takım maçı,2-1 kaybetse ne güzel top oynadı mı diyeceğiz. Geçiniz bunları efenim. Kendinizin bile kabullenmeyeceği bir durumu başkasına kabullendirmeye çalışmayın.

• Kışı kış yapan "kar"dır. Gerisi teferruat. Model takibini bile kar kovalamak için yapmıyormuyuz. Kimse kimseyi kandırmasın şimdi. Yazın oraj ve yağmur kışın kar takibi yapılır. Misal bir futbol maçında yüzde 70 topla oynayan bir takım maçı,2-1 kaybetse ne güzel top oynadı mı diyeceğiz. Geçiniz bunları efenim. Kendinizin bile kabullenmeyeceği bir durumu başkasına kabullendirmeye çalışmayın.

Bu top bana sanıyorum. Bana değilse kusura bakmayın. Şimdi yanlış anlaşılan noktalar var :

1- Öncelikle mesajlarım kimseyi kabullendirme amacı taşımıyor. Mesajlar Vintersaga tarafından atılır ve onun fikrini yansıtır. Kimseye fikrimi kabul edeceksin zorlaması mı yapıyoruz?

2- Cılız soğuk hava dalgası takibi yapıyorum vs. şeklinde bir cümle yazmadım. Mesajım kar takibi yaparım, kar yağdırmasa dahi soğuk havayı severim niteliği taşıyor. Yani bende kar yağmasını isterim ama yağmasa bile soğuk havada mutlu olurum.

3- Kışı kış yapan kar değil soğuk hava ve yağıştır. Şartına göre bu yağmur veya kar olarak düşer.

4- Sizin mantığınızda şunu mu diyor : Oraj olacaksa olsun yoksa yağmur yağmasın? Sizin kar ile alakalı dediğiniz tam olarak bu.

bjk123 Erken bir alıntılama olmuştu, mesajı düzenledim.

There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...

Edited 2 times, last by Vintersaga ().

• Kış gayet normal geçiyor, sahillere kar yağmadı diye kış kötü geçiyor diyemeyiz. Barajlarımız dolu, dağlarımız karlı, çok çektim susuzluktan barajlardaki yeterli suyun olmadığı zamanları ya unutunuz, yada hiç yaşamadınız. Bidon, bidon su taşırdık. Rabbim susuzluktan korusun.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler. hava-kars323uzays3271653126

• Şu 14-20 Şubat arasında ne koparsak kar. Buranın akıbetide de ancak P.tesi,Salı oturur. Ama oldu olacağı en başından beri belli,kaderimiz maksimum 850hpa'da -8 civarı. Bu da benim gibi içeri ve yüksek kesimlerde oturanlar için kafi ama kıyılarda olanlar için sıkıntı. Bu gibi durumlarda yer soğuğuda şart. O zaman 850hpa 0 bile olsa yeter. Bu sistemi güçlendirmeye çalışacağız, etinden sütünden son demine kadar istifade etmeye bakacağız.Sonrasında da ay sonu Mart başı gibi bir atak daha alma ihtimalimiz var. Ancak İskandinav blokajı sebebi ile sistemi İtalyaya kaptırma riskimizde mevcut. Eğer kaptırmazsak senenin en iyi sistemini alabiliriz.