İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar


 • Bırakın son 144 hr 'ı 48 bile artık değişim oluyor. Daha Aralık 2018 ve Ocak 2019 sistemlerinde yaşadık bu süreci. Artık bu iş bilimden çıkmaya başladı neredeyse ayın hareketi bile modelleri değiştirmeye başladı. Kumardan farkı yok artık modellerin mevcut haliyle. O yüzden bu sistem ve sonrakileri için içim çok rahat. 5 Gün önce efsane görsem son 2 günde değişmeyeceğini kimse artık garanti edemiyor. Bence tam tersi de aynı şekilde geçerli. Üstadların tahminlerinde bile bunu yaşıyoruz. En azından 2 senedir yaşadığımız modellerdeki tutarsızlığı analitik bir şekilde düşündüğümde tek açıklaması son seneler de ortaya çıkan ve hesaba katılmayan tahminimizden çok parametre var ve giderek artıyorlar. Bence pek çok alanda yaşanan devrim meterolojide de yaşanacağına eminim. Bizim şansızlığımız bu sürece denk gelmemiz. Bence herkes farkında ve arka planda çalışıyorlar. Yaşadıklarımız doğum sancısından başka bir şey değil.

 • Modellerin oynaklığına artık yorum yok. Artık hepsi atmosferi çözmekte yetersiz kalıyor. Bu sene bunu daha iyi görüyoruz. Bunun bir nedeni muhakkak olmalı ve bilimsel bir açıklaması.

 • Ecm diyagramı aksamki tablo bu şekilde ne denir bilemedim şimdi. Şu ortalamayı elimle tutup aşşağı -9-10a çekesim var.

  graphe_ens3_qoh5.png

  Çarşamba günü ne haldeydik görelim  Aslında Ecm diyagramı gıdım gıdım iyileşti ama istediğimiz seviyeye inemedi bir türlü , ama hala gelişme ihtimali var özellikle 168 sonrasının

 • Bu akşam hiç model bakmadım diyagramlar iyi olmadığını söylüyor zaten.Bu haftanın ikinci yarısı gayet soğuk ve ıslak tam bana göre.

  Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

 • Bugun benim gibi yazdan nefret eden ve kışı sevenler icin guzel bir gundu..Ozellikle hava kapali ve yagissiz soguk havalaribcok severim.Sis vs olsaydi 10 numara olurdu ama onuda ilk bahara girerken goruruz bol bol..


  Model mi ne modeli model ne arar la Hf de:))

 • artık bu modellerde kar yorumu yapmak , normal guzergahı anayoldan saga donen dolmuş icin , bu sefer sola donecek demek gibi bir sey oldu bu sene. o dolmuşun güzergahını değiştirip sola donme ihtimali ne kadarsa , kar gelme ihtimalide o kadar galiba bu sene icin . .bazen sola sinyal veriyor , hepimizi umutlanıyoruz sonra anlıyorzki şöfürun eli carpmış sinyale yine saga donuyor işte bu seneki modeller boyle . kar sinyali verip sonra yapmayanlardan.

 • İşte bu kadar basit.Her şey bir yana havalar mevsim normallerinde olsun kafi.

  Yok be aga istemiyorum ben normal falan. Haybeye doğalgaz yakıyoruz. Sebze meyve fiyatları da tavan yaptı. zaten. Boşu boşuna cepten gidiyor. Bana kış içinde biri ocakta diğeri şubatta 3'er günlük şöyle üzerine bastığında katır kutur ses çıkaran örtü yapan efsane kar yağsın yeter. Fazlasına da yok demeyiz elbet ama varsın gerisi hep normal üstü olsun. İşe yarar bir karlı sistem olmadıktan sonra ne yapayım normali normalin az altını. Bizim gibileri normaller avutamaz, ekstrem şartlar lazım.