Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

 • Sistemlerin genelde balkanlardan gelen tipik sistem olmasının en açık nedeni ege denizinde oluşan güçlü AB 'lerin Akdenizin AB 'lerini yetersiz bırakması ve diğer koşul Hazar YB'si yani bu yılın tablosu.

 • Açıkçası uzun dönemdir Sibiryadan sistem gelir mi gelmez mi diye takip ediyordum. Gelmemesi için herhangi bir sebep yokken hiç umulmadık AB'ler patlıyor. Sibiryanın atak yapacağı dönemlerde bu ABler bir set gibi çıkıyor ortalık karışıyor. Yukarımızda soğuklar yine asılı kalıyor. Bize doğru yol almaya başladığında bu kez Akdenizde AB patlıyor. Sistemler kayıp kayıp balkan sistemlerine dönüşüyor. Şayet şu anki modellerin gösterdiği gibi olursa Afrikaya bile kar yağarken biz maalesef sadece seyrederiz. Ki gözüken derin AB alanı ve yönlenişi bırakın Anadoluyu Yunanistan üzerinden kayıp Afrikaya kadar kaçar.

 • Ercan Mert hemşerim bu sene zaten Sibirya senesi değildi ..Kasımdaki uzun vadeli tahminlerde Atlantik havasının sık sık kıta avrupasına gireceği Sibirya’yla bağlantımızı keseceği güneydoğunun da aşırı yağışlı geçebileceği yönündeki tahminler de şuana kadar tuttu


  Şuan görebildiğim ve 10 gündür takip ettiğim 2 soğuma eğrisi var ... 9 15 ve 17 den Şubat sonuna kadar../ 9 15 soğuk göZüküyor diğeri ise muhtemelen daha soğuk bir eğri .....

  1. Eğri Gaziantep gibi yüksek yerlerde sulukar ve yer yer kar bırakabilir...

  ....2. Dalga ise Daha SOĞUK ...

  2. Soğuma dalgası BİZE ne kadar değer ... şuan modellerde ciddi birşey görünmüyor....Salı’dan itibaren yavaş yavaş ana hatları ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum...Sağlıcakla...

 • Forumdaki bizim bölge sınırlarmız çok geniş,

  Benim fikrim Doğu Anadolu ile ilgili farklı bir forum sayfası açılsa iyi olur. G.doğu ve D.Akdeniz aynı sayfada olur.

 • diģer doğu bölgelerin derdi yok kar icin biz 850 pha da eksi girsin diye kovalıyoruz :)

  Kardeşim siz yine iyisiniz bize göre bu sene bir kaç defa kar gördünüz. Biz havada bile göremiyoruz 2 sene olacak. Bu kışı da sürpriz olmazsa boş kapatmak üzereyiz.

 • Malatya elazığ bingöl tunceli diyarbakır maraş birbirine benzer etkileniyor. Ama van bitlis erzurum falan zaten kardan kıştan bıkmış. Adıyaman urfa hatay da çok kuvvetli sistemlerden etkileniyor. Bunlar göz önünde bulundurulmalı bence bitlis ile hatay aynı bölgede geçmemeli bence.

  Edit: Mesela şu anda ilk bahsettiğim şehirlere sistem gayet iyi geliyor, çok umut vadediyor. Ama güneydeki illere kavuşmuyor soğuk ben sistem geliyor desem millet üzülecek hani nerde diye.

  • YENİ

  Bence konumuz bu haliyle daha güzel.Üç bölge olmasına rağmen şimdiye kadar bi karışıklık olduğunu görmedim. Hatta diğer bölgelerdeki durumlardan da haberdar olmak daha güzel bence.

  • YENİ

  Iklime göre de forumda sayfa açılmaz ki bölgeye göre açılır. Moderatorlerde bunu uygun görmüş bence gayet güzel.

  Aynı bölgelerde aynı iklim görülür zaten hocam. 3 bölge var ne bölgeye göre ne iklime göre bu. Yine de kafaniza göre. Benim yapacağım bir şey yok. Güzelse kalsın q