Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ecm diyagramı ayın 15 inden sonra hep 0 derecenin altında..Şu anki görüntü ile 850-900 metrenin üzeri yerler kar görür sistem iyileşirse güneydoğu bölge geneli kar görebilir

• Sistemlerin genelde balkanlardan gelen tipik sistem olmasının en açık nedeni ege denizinde oluşan güçlü AB 'lerin Akdenizin AB 'lerini yetersiz bırakması ve diğer koşul Hazar YB'si yani bu yılın tablosu.

• Açıkçası uzun dönemdir Sibiryadan sistem gelir mi gelmez mi diye takip ediyordum. Gelmemesi için herhangi bir sebep yokken hiç umulmadık AB'ler patlıyor. Sibiryanın atak yapacağı dönemlerde bu ABler bir set gibi çıkıyor ortalık karışıyor. Yukarımızda soğuklar yine asılı kalıyor. Bize doğru yol almaya başladığında bu kez Akdenizde AB patlıyor. Sistemler kayıp kayıp balkan sistemlerine dönüşüyor. Şayet şu anki modellerin gösterdiği gibi olursa Afrikaya bile kar yağarken biz maalesef sadece seyrederiz. Ki gözüken derin AB alanı ve yönlenişi bırakın Anadoluyu Yunanistan üzerinden kayıp Afrikaya kadar kaçar.

• Ercan Mert hemşerim bu sene zaten Sibirya senesi değildi ..Kasımdaki uzun vadeli tahminlerde Atlantik havasının sık sık kıta avrupasına gireceği Sibirya’yla bağlantımızı keseceği güneydoğunun da aşırı yağışlı geçebileceği yönündeki tahminler de şuana kadar tuttu

Şuan görebildiğim ve 10 gündür takip ettiğim 2 soğuma eğrisi var ... 9 15 ve 17 den Şubat sonuna kadar../ 9 15 soğuk göZüküyor diğeri ise muhtemelen daha soğuk bir eğri .....

1. Eğri Gaziantep gibi yüksek yerlerde sulukar ve yer yer kar bırakabilir...

....2. Dalga ise Daha SOĞUK ...

2. Soğuma dalgası BİZE ne kadar değer ... şuan modellerde ciddi birşey görünmüyor....Salı’dan itibaren yavaş yavaş ana hatları ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum...Sağlıcakla...

• Malatya elazığ bingöl tunceli diyarbakır maraş birbirine benzer etkileniyor. Ama van bitlis erzurum falan zaten kardan kıştan bıkmış. Adıyaman urfa hatay da çok kuvvetli sistemlerden etkileniyor. Bunlar göz önünde bulundurulmalı bence bitlis ile hatay aynı bölgede geçmemeli bence.

Edit: Mesela şu anda ilk bahsettiğim şehirlere sistem gayet iyi geliyor, çok umut vadediyor. Ama güneydeki illere kavuşmuyor soğuk ben sistem geliyor desem millet üzülecek hani nerde diye.

Einmal editiert, zuletzt von Snowden ()

• Bence konumuz bu haliyle daha güzel.Üç bölge olmasına rağmen şimdiye kadar bi karışıklık olduğunu görmedim. Hatta diğer bölgelerdeki durumlardan da haberdar olmak daha güzel bence.

• Iklime göre de forumda sayfa açılmaz ki bölgeye göre açılır. Moderatorlerde bunu uygun görmüş bence gayet güzel.

Aynı bölgelerde aynı iklim görülür zaten hocam. 3 bölge var ne bölgeye göre ne iklime göre bu. Yine de kafaniza göre. Benim yapacağım bir şey yok. Güzelse kalsın q

• Aynı bölgelerde aynı iklim görülür zaten hocam. 3 bölge var ne bölgeye göre ne iklime göre bu. Yine de kafaniza göre. Benim yapacağım bir şey yok. Güzelse kalsın q

Bizler mesela iç egeli arkadaşlarla aynı sayfayı paylaşıyorduk ancak onlar neredeyse her 2 günde bir ateş ettiğinden biz de onları izlemek zorunda kalıyorduk. Kıyı egeliler pek konuşamıyordu o sayfada genelde İzmir sayfasından konuşuyorduk çoğu zaman aynı hava olaylarını yaşadığımız için. Sonra yöneticilerden bizi İzmir ile birleştirmelerini rica ettik onlar da uygun gördüler ve kıyı egeyi ayırdılar.