İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar


 • sibiryaya selam olsun

  Hocam ayın 8inde stratosferde -10 değerinde ciddi bir isinma var. Isınma sonucu Ayin 14ü gibi yakutistan tarafına doğru geniş yer soğukları oluşuyor. 20'sine doğru da Sibirya ayısı uyanıyor. Paralel ve Opsiyonel model aynı hikayeyi görmüş bu akşam.


  Ne dersiniz ay sonu Sibirya?

 • Şimdi aralık 15 ten beri belli bir basınç dizilimindeyiz, bu dizilim ortalama 850 hpa yı ve 2m sıcaklıklarını arttırmadığı gibi hafta arayla sistemcikler geliyor yani yaklaşık 3 haftadan fazladır negatif ortalama ile düşük kuvvette sistemler alıyoruz. Bence dizilimin değişmesi lazım yani artık Ocak ayındayız ve 10 gün pozitif geçip hemen arkasından kuvvetli bir salınıma kimse hayır demez. Toparlarsam şehrimiz adına bu pattern çokta bizi tatmin etmez etmeyecek.Efsane istiyorsak yada kendisi gelecekse bu patternle değil başka bir dizilimle gelecek..O yüzden açıkçası haftada bir sistem yerine atmosferin kendini biraz toparlaması açısından ısınmaya karşı değilim, arkasından kuvvetli bir salınım olacaksa ocak 10-20 arası boş geçebilir..

 • Birşey soracağım Karadeniz deniz suyu kaç derecenin altına düşerse dek mekanizması calışmaz ? 5 derece mi 6 derece mi ?

  Şöyle bir bilgi vereyim 850Hpa sıcaklığı ile Deniz suyu sıcaklığının arasındaki sıcaklık farkı yaklaşık 13 - 14 derece olduğunda DEK üretmeye başlar aslında sorunuzun bir nevi cevabı da belli oluyor. Yanlışım varsa hocalarımız düzeltebilir.

 • Şöyle bir bilgi vereyim 850Hpa sıcaklığı ile Deniz suyu sıcaklığının arasındaki sıcaklık farkı yaklaşık 13 - 14 derece olduğunda DEK üretmeye başlar aslında sorunuzun bir nevi cevabı da belli oluyor. Yanlışım varsa hocalarımız düzeltebilir.

  25 derece fark olmali

 • İstanbulda bu sene garip bi durum var. Çok şey beklediğimiz sistem hiçbir şey vermezken bir şey beklemediğimiz sistemler geçici de olsa yerde kae bırakabiliyor. Artık efsane istiyoruz. Ve 17si sonra geliyor gözükmekte.

 • Diyagramın ilk yarısına göre 7 si ilk saatlerde 8 i gece geç saatlere kadar düşen her yağış kar olur diyor ortalama dip anını -9,8 de görüyor.Sonrasında ki salınımda ise şimdilik Ecmwf kadar olmasa da ortalama 12 si civarı -5 e yakın seyrediyor.Bu süreç nasıl işleyecek bakalım.