Neden Kırıntı Sistemler Alıyoruz ?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sebebi size aslinda cok iyi gibi gozuken ancak hicte iyi olmayan azor yuzunden. Azorun Ingiltere uzerinde olmasi bu paternde bir ise yaramiyor. Baska paternde ise yarayabilirdi ancak bu hali bize ic bolgeler haric zarar veriyor.

Azor Ingiltere uzerindeyken, surekli kuzeyinden Izlanda'dan kopan parcalari Dogu Avrupa, Bati Rusya uzerine yolluyor. O bolgedeki anomalilerde batili akimlar nedeniyle normalden yuksek oluyor.

Peki ne olmalida o bolgede bulunan Azor bizim isimize yarasin ?

Azorun en az Iskandinavyanin kuzeyine kadar ilerleyip kuzeyinden dogu avrupa bati rusya uzerine inebilecek siklonlara set cekmesi gerekiyor. Ve yine mumkunse kutup yuksegi ile birlesmesi gerekiyor. Kutup bolgesinde a.b kalabaligida goze carpiyor. Yani o azor kutup yuksegi birlesmesi şu aşamada zor gozukuyor. Ozaman geriye Azorun Iskandinavyanin kuzeyine kadar cikip batili siklonlara set cekmesi,Sibiryadan soguk havalari kirim karadeniz yada balkanlar uzerinden bize tasimasi gerekiyor. boylece bati rusya ve dogu avrupa bolgesindeki anomalide dusecektir. Bize soguk gelecegi zaman kirilmalar olmayacaktir.

Bu paternin biran once degismesi gerekiyor. Yoksa ecm de 240 larda tam bize sistem indirecek bir azor, gfs de de 240 tan sonra cok guzel sistemler gorup zamani geldiginde kuş olan sistemler gormeye devam edecegiz.

Peki ne zaman degisecek ? Henuz net degil ancak ocagin ilk gunlerinde modellerin uzun vadelerinde daha guzel sistemler gorecegimizi dusunuyorum.

• İşte güzel bir yorum. Hayirli olsun hocam. Hocam azor bu sene var ama boyle bati ve orta avrupada takilip kalmasi bi anlam icermiyor. Sonucunda ne oluyor. Tabikide soguklar tam tepemizde takilip bize inemiyor. Cok acik yani. Makara gibi dusunelim. Azor ne kadar yukari cikar ise soguklar bize daha guneyli ve daha fazla iner.

• Hocam yazdıklarınızdan anladığım 15 ocaktan önce sert sistem beklemediğiniz. Sabırla beklemeye devam ediyoruz. İnşAllah bu sene geçen yılın acısını çıkaracağımız sistemler alırız.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz; sevindiriniz, nefret ettirmeyiniz. Hz. Muhammed (S.A.V)

• hocam forumdaki bi tahminci arkadasimiz ocak ikinci yarisi bati avrupanin olabilir demis soguklar ben sahsen ocak ikinci yarisi ve subatta ulkemizin daha guzek bir paternde olacagini dusunuyorum sizin gorusunuz nedir

• hocam bu azor peki eskiden niye yukseliyorduda simdi bir kac senedir yerinde duruyor ve yukselemiyor nedeni niye? Kuresel isinmami..boyle giderse ic kesimlerimizde bi kac sene sonra kar gurmeyebilir.

• Beni çatlatan da buydu. Artık o güzel görüntüleri sadece 300'lü saatlerde görmek istemiyorum. Bu nedenle de her model sonunda gözüken şeye sevinemiyorum maalesef.

• Hocam yazdıklarınızdan anladığım 15 ocaktan önce sert sistem beklemediğiniz. Sabırla beklemeye devam ediyoruz. İnşAllah bu sene geçen yılın acısını çıkaracağımız sistemler alırız.

Hocamiz bir tarih vermedi. Verileri takip edersen ocak ilk hafta efsane olma adayi bi tane sistem belirdi. Hadi insallah.

• Bu paternin biran once degismesi gerekiyor. Yoksa ecm de 240 larda tam bize sistem indirecek bir azor, gfs de de 240 tan sonra cok guzel sistemler gorup zamani geldiginde kuş olan sistemler gormeye devam edecegiz.

Peki ne zaman degisecek ? Henuz net degil ancak ocagin ilk gunlerinde modellerin uzun vadelerinde daha guzel sistemler gorecegimizi dusunuyorum.

Tahminkolik ben bu yazılandan ocak aynın ilk 15 gün sert sistem alamayacağımızı anladım. Tarih vermediğini bende biliyorum ama ocak 15 sonrasını işaret etti diye düşünüyorum.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz; sevindiriniz, nefret ettirmeyiniz. Hz. Muhammed (S.A.V)

• tam istediğim açıklama yine farkınızı konuşturdunuz her model sonunda güzel sinoptik görüp 3 gün sürüp sonra onun bozup tekrar model sonunda görünmesinden bıktım. Çok güzel oldu bu açıklama:hfyeni (25):