Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sis'in Çok Olduğu Seneler Samsuna İyi Kış Yaşamıştı ben Bunu Bilirim Birşeyle Bağlantısı Varmı Onu Hocalara Sormak Lazım Lakin Yaşadığımız Budur

Valla kış ile bağlantısını öğrenmek lazım ama şurası gerçek kasım ayında böyle sis görmemiştik bölge olarak.Bu ilk de değil geçen gecede sis vardı.

• Birkaç yaşlı , bu sisin kuraklık habercisi olduğunu söylüyor. Umarım, yanılırlar.

Bizim oralarda da sisin kuraklık habercisi olduğunu söylerler ama batıya gelince tam tersi nedense. Yalnız iyi veya kötü sonbaharda sis olmamıştı Karadeniz kıyılarında aslında bana sorarsanız kötü çünkü karanın ısınıp denizin soğuk kalması demek oluyor bu oysa kara soğurdu sonbaharda.

Geçen aydan beri lafımı tekrarlıyorum bu yaşadığımız sonbahar değildir ilkbahardır!

• Geceler uzun ve ciddi serin geçmeye başladı, gündüzler ise 20-22 C derece civarında oluyor.

Gece boyunca yer yüzü soğuyor. Keza deniz de soğudu. Gündüz ısınan hava, güneş battıktan sonra soğuk yer yüzü nedeniyle yoğuşmaya başlıyor.

Bu da sis oluşturuyor.

Mevzu bu. Bunun altında kuraklık aramak, ya da çok kar yağacak diye düşünmek sanki bilimsel değil gibi.

Tesadüfler olabilir.

2 Mal editiert, zuletzt von asTRa ()

• Geceler uzun ve ciddi serin geçmeye başladı, gündüzler ise 20-22 C derece civarında oluyor.

Gece boyunca yer yüzü soğuyor. Keza deniz de soğudu. Gündüz ısınan hava, güneş battıktan sonra soğuk yer yüzü nedeniyle yoğuşmaya başlıyor.

Bu da sis oluşturuyor.

Mevzu bu. Bunun altında kuraklık aramak, ya da çok kar yağacak diye düşünmek sanki bilimsel değil gibi.

Tesadüfler olabilir.

Bunun altında kuraklık ararım ki var zaten ekim ayında Samsun çevresindeki yağışlar olmasa bu kadar rahat konuşabilecek miydiniz? Ülkede 1 aydır yağış almayan yerler var çoğu kentin 2 aylık suyu kalmış ve ne hikmetse yine çoğu kentte sis var? Yaptığınız açıklama bilimsel ve yerinde ama yorumunuz yanlış sadece bir soru sordum sonbahar mevsiminde sis olayına şahit oldunuz mu Ünye'de? Samsun'dan-Rize'ye kadar kime sorarsanız forumda ilk defa böyle bir şeyle karşılaştık diyorlar forumdaki üyelerin çoğuda hayatlarındaki en kurak sonbahar mevsimini yaşadıklarını söylüyorlar bence bunu bir düşünün.

• Bunun altında kuraklık ararım ki var zaten ekim ayında Samsun çevresindeki yağışlar olmasa bu kadar rahat konuşabilecek miydiniz? Ülkede 1 aydır yağış almayan yerler var çoğu kentin 2 aylık suyu kalmış ve ne hikmetse yine çoğu kentte sis var? Yaptığınız açıklama bilimsel ve yerinde ama yorumunuz yanlış sadece bir soru sordum sonbahar mevsiminde sis olayına şahit oldunuz mu Ünye'de? Samsun'dan-Rize'ye kadar kime sorarsanız forumda ilk defa böyle bir şeyle karşılaştık diyorlar forumdaki üyelerin çoğuda hayatlarındaki en kurak sonbahar mevsimini yaşadıklarını söylüyorlar bence bunu bir düşünün.

Merhaba;
    Uzun süredir yağış almadığımız doğru, sonbahar için de anormal bir durum olabilir.

Güncel oluşan sise sıcaklık farkının neden olduğunu düşünüyorum, yukarıda da anlattığım gibi. Eğer sıcaklık farkı yüksek olmasa sis olmayacaktı. Yani gündüzler 20-22 değil de 15-17 olsaydı sis gündemimizde olmayacaktı.

Yağış olmadığı için güneş var, güneş olduğu için hava ısınıyor ve akabinde sis oluyor. Bu şekilde bakarsak kuraklığa çıkabilir yolumuz.

Vallahi ben dün ne yediğimi unutuyorum, sonbaharda hiç sis gördüm mü, görmedim mi hatırlamam zor :)

3 Mal editiert, zuletzt von asTRa ()

• Ufukta görünen tek sistemimiz bu 300'lü saatleri saymıyorum ''gıdım gıdım' batılarsa güzel bir sistemcik olabilir özellikle ECMWF umut verici

ECE1-144.GIF?15-12