GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Kasım 2018)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • -16 lar öğlen Kırıma kadar iniyordu şimdi daha kuzeyde Doneks bölgesinde , bu güncelleme karakteri çok net olmayan vasat ve kısmen de iyi oldu bana göre

Avrupa’ya kaptırmadık

Grönland blokajı yine ötelendi

İskandinavya’dan destek gelebilir

Velhasıl ECM de farkı kapatabilir

Ve biten kaybedilen birşey yok

• En başından beri bizi yoran yegane şey.Avrupa da her güncelleme de deli divaneler gibi dolaşan bir Ull var.Öğle Ull avrupadan rusya Ukrayna hattına kaçınca Azor kendine yer bulmuş daha erken saatte çekirdeğin inmesine sebep olmuştu.Akşam ise yine Ull yüzünden bu sefer yerinde kalıp orta avrupa da etkisini yitirmesinden sonra Azor bu sefer İspanya portekiz hattından destek alıp çekirdeğin inmesine sebep oldu ama öğleye göre daha geç oldu.Son güncellemeler birbirine yakın tarihler için öyle yada böyle sinoptik ne denerse denesin bir fikir veriyor.Sevindiğim nokta bu dönemlerin oldukça yağışlı gösteriliyor olması yurt geneli için.

Bazı arkadaşlarımız saçma sapan şeyler söylese de bizi yıprattığını bilsek de bu sevda ister istemez bunun üstesinden gelmemizi sağlıyor.Konu içerisinde bazı yasaklamalar yapıldı.Sizlerden ricam bu güncellemeler de bilmiyorsak eğer lütfen bilen arkadaşlarımızın yorumlarını takip edip ona göre konuda yol alalım.İnanın konu içerisinde o kadar çok gereksiz mesaj yazılıyor ki insanın güncelleme takip edesi gelmiyor.Bu konuda bize bu tip geri dönüşler olduğu için olabildiğince dikkatli olacağız.Sizlerden ricamız gördüğünüz mesajı raporlayıp işlemi bize bırakmanız ve o gereksiz mesajı cevaplayıp çoğaltmamanız. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Ecmwf güncellemesinde sinerjiye devam edeceğiz.

• burada bir çoğumuz yetersiziz buna kendimide dahil ediyorum. belli bir kategoriye gelmiş arkadaşların yorumlaması en iyisi olacaktır. misal kendi adıma konuşacak olursam. güncelleme esnasında yazdığım bir yorumun bir sonra ki saat için doğru yorum olmadığı kanısına varıyorum. yanlış yorum yaptım diyorum kendi kendime ancak, silme gibi bir şansımız da yok. bu yüzden yorumlama konusuna daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. bunun içinde belli bir seviye şart..

• burada bir çoğumuz yetersiziz buna kendimide dahil ediyorum. belli bir kategoriye gelmiş arkadaşların yorumlaması en iyisi olacaktır. misal kendi adıma konuşacak olursam. güncelleme esnasında yazdığım bir yorumun bir sonra ki saat için doğru yorum olmadığı kanısına varıyorum. yanlış yorum yaptım diyorum kendi kendime ancak, silme gibi bir şansımız da yok. bu yüzden yorumlama konusuna daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. bunun içinde belli bir seviye şart..

katılıyorum

Merhaba ben Onurcan Aydın 27 yaşındayım fiziksel engelliyim açık lise mezunuyum yılardır hava forumda model takibi yapıyorum.