GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Kasım 2018)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Birkaç gün daha sabır edelim, önümüzdeki hafta ortasına kadar 21-23 Kasım tarihlerine bir polar atak sinoptiklere yansıyacaktır. Batı Sibirya gösterip Iskandinavya YB'si vuracak benim düşündüğüm senaryoda. Eğer yanılacagimi hissedersem bunu sizlerle paylaşacağım!

• İzlanda bize her yerde ters gelmeye devam ediyor. Futbolda, hava durumunda. Bir rahat bırak artık bizi. Sabahki güncellemede en azından yağış vardı şimdi yağış da gitti. Bu döngü kırılır da biz bu strese nasıl dayaniriz bilmiyorum.

• İzlanda bize her yerde ters gelmeye devam ediyor. Futbolda, hava durumunda. Bir rahat bırak artık bizi. Sabahki güncellemede en azından yağış vardı şimdi yağış da gitti. Bu döngü kırılır da biz bu strese nasıl dayaniriz bilmiyorum.

Sistem stresi yaşamak için çok erken Havaforumsevdalısı kardeşim. Ortalama uzun vade tutarlılığı daha iyi olan EPS yi takip edin şimdilik Bay Hava Bay nın belirttiği gibi.

• GFS 384. saate azor çok güzel yükselmiş ama işte tutarlılığı yok bidahiaki güncelemede değişir ama şunu farkettinizmi 2-3 gündür sonlara doğru hep azor yükseliyor benim dikatimi çekti acaba ayın 20 sinden sonra kuzeyden salınmı olucak hocalarımıza soruyorum ??

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• GFS 384. saate azor çok güzel yükselmiş ama işte tutarlılığı yok bidahiaki güncelemede değişir ama şunu farkettinizmi 2-3 gündür sonlara doğru hep azor yükseliyor benim dikatimi çekti acaba ayın 20 sinden sonra kuzeyden salınmı olucak hocalarımıza soruyorum ??

Öyle görünüyor

• gfs her senaryoyu dener. başta mutlu eder sonra üzebilir. ilk başlarda üzüp sonra güldürebilir. gfs'nin sabah böyle olacağına adım gibi emindim.soğuk modelleri görüp hemen gaza gelinmemeli. görmek istediklerimizi görmeye çalışmayalım ama karamsarlığa kapılıpta umudu kaybetmeyelim. hocalarımızın dediği gibi, takibe devam.

• 45 gun süren yuksek basincli dönemlerde yaşadik. Dua edelim ki sezonun basinda yasiyoruz. Belki sonbaharda gormemiz gereken yagislari yeteri kadar gorememis olabiliriz. Ama yazin son ayi olan agustos da gayet iyi yagislar aldik. Bir döngü var sonucta. Atmosfer kendi bildigini okuyacak. Ayrica pastirma yazi (ayazi) denilen dönemde yagis almasak bile geceleri serin gecti ve geciyor yaprak dökümüde hizlandi. Ve kis yavas yavas yaklasiyor. Kuzey kutbunda biriken muazzam soguklar mevcut. Gerek 500hpa gerek 850hpa gerekse 2m. Mevsimine gore oldukca soguk. Buranin alacagi stratosferik bi ısı darbesinin neler yasatabilecegini biliyorsunuz. Polar vortex in alacagi her darbeden bizde payimizi alacağız. Az daha sabir.

• Chronic53 eylül adyıda fena değildi hocam yağış açısından

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Şimdi yaşıyoruz diye kışın yaşamayacağımız ne mağlum Chronic53 yb li günleri kışında illaki yaşarız. 1 2 sağlam sistem kapsak yeterli inşallah

Yaşamayiz diye bir cümle kurmadim. Son baharin belli dönemlerinde uzun sureli yaşanan yuksek basincli dönem kisin cok fazla gözlenmez. Ancak sonbaharda yasanmamissa kisin en olmadik zamanda yasanip kisin buyuk bir bolumune etki eder bunu ifade ettim

• moderate veya kuvvetli la nina nın getireceğini düşündüğümüz koşulları zayıf El Nino da taşıyor olmamız da bizlere ayrı bir deneyim katıyor ve değişkenlerin tek başlarına anlamlı olmadıklarını yeniden pekistirmemize olanak sağlıyor diyebiliriz.

• Az kaldı ay ortasını bi görelim bakalım önümüzü daha net görebiliriz. Bu yüksek basınçlı havalar denizlerimize nasıl bir katkı sağlar soğuma anlamında?

• moderate veya kuvvetli la nina nın getireceğini düşündüğümüz koşulları zayıf El Nino da taşıyor olmamız da bizlere ayrı bir deneyim katıyor ve değişkenlerin tek başlarına anlamlı olmadıklarını yeniden pekistirmemize olanak sağlıyor diyebiliriz.

Hocam zaten kuvvetli la nina veya kuvvetli el nino bize göre değil. (Genelleme yaparsak biri soguk ama kurak, biride yagisli ama ılık) moderate en ideali. Yada nötre yakin negatif veya pozitif +1 -1 seviyesi..

• Az kaldı ay ortasını bi görelim bakalım önümüzü daha net görebiliriz. Bu yüksek basınçlı havalar denizlerimize nasıl bir katkı sağlar soğuma anlamında?

Denizler, karalar gibi hizli soguyup isinmaz. Buna mukabil sorunuza cevap şudur gecelerin sogumada etkisi olur ancak gündüzün katkisi yok denecek kadar azdir. Bir baska etkende hakim rüzgar yönü nasil olduğu. Deniz suyunda ki akintinin yönü hepsi birer etkendir.