Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Benim için pek sıkıntı olmadı açıkcası bırakırken tamamen iradede bitiyor olay. Erken yaşta bırakmakda fayda var yoksa daha zor oluyor. Ben bırakmama rağmen bazen bir olaya çok sinirlendiğimde gidip alıyorum 1 paket ama o paketide bitirmiyorum 2-3 tane içip çöpe atıyorum. Alışkanlığımda yok bıraktığımdan beri çok şükür. Çevremdeki arkadaşlarım malesef bir türlü bırakamıyorlar. Bırakması zor ama çok isteyincede tamamen kendinde bitiyor olay. Dediğim gibi ben çok istedim ve rahat bıraktım hiçbirşey kullanmadan.

• Lisede beni sigaraya başlatmaya çalışan arkadaşlara ... git demiştim pişman değilim :) İnsanın kendisini bile bile zehirlemesi cidden çok kötü bir durum heleki birde aylık harcadığın parayı düşününce bırakın derim.

• Hayatımda aldığım en iyi karar sigaraya hiç başlamamaktır sanırım. 21 yaşına kadar tek bir fırt bile denemedim, 21 yaşındayken bir dal deneyince de iğrenç gelmişti ki içtiğim ortamda ne içseniz severdiniz yani öyle bir ortam:hfyeni (18): ona rağmen sevmediysem daha da asla içmem, hem sağlık hem para gidiyor boşu boşuna. Umarım herkes bırakabilir, burayı okuyan henüz başlamamış ve yaşı küçük olanlar varsa da asla denemesinler, özellikle ergenlik yıllarında tek bir fırt bile denemeyin.

• Tam 25 yıl içtim. Standart 2 paket her gün. Bazen 3 bile oldu.

2012 yılında tamamen sigaraya bağlı olarak, beyin sapında emboli ( pıhtı ya da eskilerin deyişiyle inme) ve

kalp krizi geçirdim. Hemen stent takıldı 2 tane ama şu an bile ana damarlardan biri halen %100 kapalı.

2012 yılında sigarayı bıraktım. Sadece kendime değil, eşime, çocuklarıma ve ailemin tamamına

kötülük yaptığımı farkettim.

Şimdi öyle rahatım ki, tabi her gün 10 km. koşamıyorum ama :)

yürüyüşüm, merdiven çıkmam çok iyi oldu. Çok rahatladım. Sabahları olan,

uykudan kaldıran o öksürük nöbetleri bitti. Tabi işin maddi tarafını göremedim ( iki çocuk okutunca zor tabi ^^)

Son sözüm, içenler hemen bıraksın, içmeyenler başlamayı bile düşünmesin.

Bu yoldaki herkesin Rabbim yardımcısı olsun. Kendinize çok dikkat edin sevgili Arkadaşlar.

• champix adli ilacla biraktim yada birakiyorum.

Sonuçları Kanada Tıp Derneği Dergisi'nde yayımlanan değerlendirmede, sigarayı Champix kullanarak bırakmaya çalışan tiryakilerin, plasebo (ilaçlara özgü farmasötik biçimlere sokulan fakat gerçekte ilaç olmayan etkisiz bir madde) alanlara göre hastalanma olasılığının daha yüksek olduğu ifade edilerek, tiryakilere, sigarayı bırakmak için söz konusu ilacı kullanmamaları tavsiyesinde bulunuldu.

Araştırmalarda incelenen tiryakilerin çoğunun 45 yaş altındaki erkekler olduğu ifade edildi.

Değerlendirmede, Champix kullanan 4 bin 98 tiryakiden 52'sinin kalp krizi ya da aritmi gibi kardiyovasküler rahatsızlara yakalandığı, plasebo kullanan 3 bin 308 kişiden ise bu tür rahatsızlıklara yakalanan kişilerin sayısı 27 olduğu görüldü.

Champix'in daha önce depresyon ve intihar eğilimiyle bağlantısı olduğu açıklanmıştı.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• Hava_Forum hocam ilk saatler sinir ve stres yaşadınız mı ?

17 senedir sigara iciyorum. Univ. de basladim. Kendi irademle birakamadim. 1 2 saat sonra ictim hemen. Ilaci denedim.2012 de chamlix ile biraktim yaklasik 20 gun. Ozel bi sebepten tekrar basladim. Simdi yine kullandim ilaci ve bugun ilk gunum. Aliskanlik olmus. Elim hep sigaraya gidiyor. Gunde 1.5 nadirde olsa 2 paket gidiyodu. Isimde sigara icmeye cok musait. Ilac doktor kontrolunde test yapilarak kullanilmali. @4 Şubat inda dedigi gibi riskleri var. Hipertansiyon basladi bende ve kalbimde sorun cikti. Tek yol birakmamdi. Acil sifalar dilerim gecmis olsun abi sanada Ilker Gunebakan

• Hava_Forum

Çok teşekkür ederim Üstad. . Şimdi iyiyim ama resmen "köprüden önce son çıkışmış sigarayı bırakmam" :)

Tabi bu konuda tavsiyeler verebilecek birisi değilim :) neticede 25 yıllık kara bir geçmişim var :)

Sadece şunu öğrendim, bırakmak isteyenlere yardımcı olması açısından.

Sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz, sigarayı başka hiç bir şeyle ikame etmeyin. Yiyecek, oyuncak, elektronik sigara ve bir çok türev malzeme.

Sadece trafikte çok sinirlenir elim bir şey ararsa diye kolçağın içinde nane şekeri var o kadar :)

Yoksa her şey hikaye. Bir de insan kendini ikna etmeli önce, burası çokomelli kesin.

Bırakayım da çok istersem bir tane içerim. Yalan

Bıraktım, yine başladım ama denedim bırakabiliyorum. Yalan

Günde 3 tane içiyorum yemeklerden sonra. Yalan

3 ay bıraktım, demek ki bırakabiliyorum abi, iradem kuvvetli benim. Yalan

Üç kağıda sapmadan bırakacaksın. Ya da benim gibi, Doktorun diyecek ki " içersen ölürsün, bir plan yap ve bırak"

Nasıl bir plan diye sorunca da, " ya işte bu akşam düşün yarın bırak"

Böyle de redikal olmak lazım.

Allah herkese kolaylıklar versin. Yılmayın :)

• Lise yillarindan bu yana yaklasik 20 yil ictim. 2 yıl önce biraktim ve tam 1 yıl icmedim. İnanilmaz bir sekilde kilo aldim 15 kilo hemde 4 ayda. Ardindan çocuğumun yasadigi rahatsiz beni cok üzdü. (her babanin üzülecegi gibi) O üzüntüyle yaktim bir sigara ve yine 1 yildir iciyorum. Aslinda biz sigara icenler sigara icmek icin bahane ariyoruz.