İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Garantici ve gereksiz heyecan sevmeyen bir insan olarak ben de siklonikten yanayım. Dek beklerken gerçekten stres oluyorum. Sikloniğin tek kötü yanı sistem biterken genelde yağmura çevirip karları eritmesi ve etrafı çamur yapması.

• Garantici ve gereksiz heyecan sevmeyen bir insan olarak ben de siklonikten yanayım. Dek beklerken gerçekten stres oluyorum. Sikloniğin tek kötü yanı sistem biterken genelde yağmura çevirip karları eritmesi ve etrafı çamur yapması.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum Dek kovalamak çok stresli

• Dek bandının kütlesine bağlı. Siklonik sistemde yavaş yavaş uzun süre kar alırsın ama sağlam bir dek bandına denk gelirsen birkaç saatte siklondan iki günde alamayacağın kar yağışını alabilirsin. 2016 yılbaşı sisteminde bir günde 80 cm almıştık sağlam dekler le.

• Dek bandının kütlesine bağlı. Siklonik sistemde yavaş yavaş uzun süre kar alırsın ama sağlam bir dek bandına denk gelirsen birkaç saatte siklondan iki günde alamayacağın kar yağışını alabilirsin. 2016 yılbaşı sisteminde bir günde 80 cm almıştık sağlam dekler le.

nerede 80 cm almıştık? benim oturduğum konum itibariyle ortalama 25cm civarıydı

• Arkadaşlar okuduğuma göre dek ve siklon savaşları var:)bende bi yorum yapıyım dedim yorumum şudur; dek sevenlerin bir çoğu istanbulun kuzey kesimleri ve boğaz hatıdır neden çünkü kardenizden gelen bir kütle ilk olarak istanbulun kuzey kesimlerini vurur ardın boğaz hattına geçer ve boğaz hatından güneye inene kadar ya gücünü yitirir yada orda kalır . Siklonda ise her yer garantiye alınır ama şu vardırki kar cm olarak bir dekle siklon karşılaştırlamaz dek onu solunda bırakır neden çünkü 1 gün yavaş yavaş gün boyu yağan kardan ortalama diyelim 20 cm örtümü oldu çok güçlü bir dek gelip sadece 2 saate ikiye katlar dek in güzel özeliği budur benim yorumumu sorarsınız ben çamlıcada yani boğaz hatında oturduğum için SONUNA KADAR DEK DERİM.:) ama istanbulun iç kesimleri ve güney kıyalrıda siklon der tabiğ

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Çok özledim kar yağışını izlemeyi. En güzeli bir de şöyle okula gidiyosun sonra bir anda tipi başlıyor falan derse odaklanamıyorum bir ders sonra da okul erken bitiyor ne güzel oluyordu yaa.

• Bir de bir şey sormak istiyorum 50 yıl önce falan denizin üzerinden yürüyerek mi ne geçmişler bunun için kaç derece olması lazım ya da bir daha böyle bir şey olur mu

Boğaz buz tutması çok zor ama imkansız değil çünkü akıntılar çok kuvvetli.Haliç daha kolay buz tutabilir.Dediğin olay 1954 yılı.Boğaz donmadı.Kuvvetli soğuk yaşayan Avrupa'dan donan Tuna nehrinden kopan parçalar İstanbul Boğaz'ına kadar gelmişti.O buzların hikayesi bu :)

cumhuriyet-bogaz.jpg

aksam-1954-istanbul-bogazi-na-gelen-buzlar.jpg

• Arkadaşlar gündüz bir soru üzerine yazdığım yorumdan DEK-Siklon savaşı yeniden hortlamış, konumuzun dışına çok çıkmayalım lütfen, o iletimde de yazmıştım herkesin düşüncesine saygım sonsuz. Biz geçen sene kötü bir kış geçirdik dolayısıyla bu sene hangisi gelirse gelsin yeter ki kar gelsin diyerek bu dek-siklon durumuna nokta koyalım.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Phobos0804 kardeşim geçmişler ama o olay şu şekise gerçekleşmiş karadeniz üzerinden buz kutlesi boğaazdan geçerken soğuk havayla karşılaşınca iki kıtayada bağlanmış ve bu şekilde boğazım bir kısmı donmuş ama gelecekte olurmu bilmem ama bence olmaz :);)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk