15-28 Şubat Arası Dönem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Öncelikle konu hayırlı olsun.Semih Üstad senelerdir takipteyim ve ayırt etmeksizin tüm yazıları okuyor ama bilgim olmadığı için pek yazmıyorum.Konu açıklaması sonunda yazdığınız Afrinde ve ülkemizin diğer bölgelerinde görev başında bulunanan MEHMETÇİK için söyledikleriniz duygulandırdı.Ben çiftçi çoçuğuyum ve bu dönemde ki yağışların kıymetini anlatmaya gerek yok zaten.Fakat Afrin harekatı başladığında hava soğuk ve yağmurluydu malumunuz.O bölgeye sevk edilen sağlıkçı arkadaşların ifadeleri'' hava çok soğuk aslerimiz çok üşüyor,dün 15 hipotermi vakası geldi '' dedi.Hal böyle olunca bende burada bulunan birçok arkadaşım gibi kar yağmadığını üzülürken duyduğum şeyler karşısında da düşündüm.Bu son sıcak hava dalgasının boş olmadığınını ve herşeyin bir sebebi olduğunu GÖKLERDEN GELEN BİR KARAR olduğunu düşünüyor,saygılarımı sunuyorum.Rabbim askerlerimize güç kuvvet versin

Olmasi gereken seyler olmadi bu zamana kadar. Bir sebebi var muhakkak. Azor atlantikte israrli vs. daha derine indigimizde senin yorumuna cikiyor her kapı.

semih hocam, türkiyeyi etkileyen basınç merkezlerinden azor-sibirya anti siklonik hava merkezlerinin aleyhimize çalıştığı açıktır. Sibirya Kafkasların batısına genişlemiyor azor ise sürekli atlantikte ısrarcı ve orta Avrupa eksenli hareket etmiyor ve bu da bizi sürekli ılıman tarafta bırakıyor. bu patern değişecek gibi görünmüyor zira uzun süredir böyle ve hala güçlü bir ısrarı var bu paternin. ben realist olalım ve hayal kırıklığına uğramayalım derim hocam. ben 8 yıldır meteorolojik siteleri takip eder ve fikirlerimi paylaşırım özellikle kış mevsimlerinde. geçmiş tecrübelerimle de dayanarak bu yazıyı yazıyorum semih hocam. kalan ufak umudum ise 15-22 şubat aralığıdır.oldu oldu!. olmadı artık seneye bakarız. sağlık olsun derim.

Kismetten Öte köy yok. Bazen bazi seylerin olmamasi belkide daha hayirlidir.

• Efsane semih bişe sormak istiyorum
    Diyagramlar nerdeyse 5 gündür stabil şekilde -8 altına inmiyor ve aşağılara inen senarya sayısı -10 hiç yok önceden iyi bir sistem gelmeden en azından senaryolar aşağı meyil yapar -15 yani en azından tarih yaklaştığında -12 kapardık ama şimdi 5 günden beri aşağıya inen senaryo yok gibi buna bir açıklama getirirseniz sevinirim bide aşağıya meyil olacakmı

• Efsane semih bişe sormak istiyorum
    Diyagramlar nerdeyse 5 gündür stabil şekilde -8 altına inmiyor ve aşağılara inen senarya sayısı -10 hiç yok önceden iyi bir sistem gelmeden en azından senaryolar aşağı meyil yapar -15 yani en azından tarih yaklaştığında -12 kapardık ama şimdi 5 günden beri aşağıya inen senaryo yok gibi buna bir açıklama getirirseniz sevinirim bide aşağıya meyil olacakmı

Cuma gunu detayli aciklama yapacagim. suan sadece gozlem yapiyoruz.

• Hocam, konunuz hayırlı olsun. Bu sene mesajlarınızı sık sık takip etmeye çalıştım. Her mesajınız beni heyecanlandırıyordu. Hele de kar geleceği yönündeki mesajlarınız konularınızı okudukça acayip sevinip heyecanlanıyordum. Hatta konunuzda sorduğum bir soruya bile cevap verdiniz. Bunun için ayrıca teşekkürler. Ama dediğiniz gibi nasipten ötesi olmuyor. Her şey Allah'tan. Bu noktada size yüklenen ya da sizin deyiminizle sizi günah keçisi ilan edenlere sadece gülüyorum.
    Kendi adıma bundan sonra kar falan da beklemiyorum. Tek isteğim çiftçimiz, tarım zarar görmesin. İnşallah da görmez. Doğa nasıl dengesini bulur bilemiyorum ama umarım bizler bozdugumuz o dengenin yerine gelmesini beklerken zarara uğramayız. Allah , her şeyin hayırlısını versin.
    Teşekkürler hocam. Emeğinize sağlık. Biz, sizle metreleri seneye hazırlamaya da razıyız.

• İstanbul’da her şey 4 mart 1987 gecesi başlamıştı… 1987 kışı unutulmazdır... Meterolojinin 9 derece sıcaklık tahmini yaptığı İstanbul, beklenmedik bir şekilde o gece sıcaklığın -5 dereceye kadar düşmesiyle günlerce süren yoğun bir kar yağışıyla tanıştı. Sabah gözünü açanlar neye uğradığını şaşırdı. Okullar yaklaşık iki hafta boyunca kar tatili yaptı.1987 kışı yaşayanlar üzerinde unutulmayacak etkiler bırakmıştır… kaynak havaforum...
    Bana her şey 87 hatırlatıyor..

• İstanbul’da her şey 4 mart 1987 gecesi başlamıştı… 1987 kışı unutulmazdır... Meterolojinin 9 derece sıcaklık tahmini yaptığı İstanbul, beklenmedik bir şekilde o gece sıcaklığın -5 dereceye kadar düşmesiyle günlerce süren yoğun bir kar yağışıyla tanıştı. Sabah gözünü açanlar neye uğradığını şaşırdı. Okullar yaklaşık iki hafta boyunca kar tatili yaptı.1987 kışı yaşayanlar üzerinde unutulmayacak etkiler bırakmıştır… kaynak havaforum...
    Bana her şey 87 hatırlatıyor..

40 yılda 1 gelir Barış gibisi...
    100 yılda 1 gelir 87 Mart gibisi...

• önemli olan ocak şubat nasıl geçmiş 1987 senesinde bilen biri cevaplarmi saygilar..

1987 subat sonunda silus almak icin sinop askerlik subesine ceketle gitmistim. Dondum ankaradaki birligime yine ceketle gittim. Sakarya da kar basladi. Yani askerlik yuzunden 87 kisini ist da yasayamadim. Ama ankara ya da 30 cm falan yagmisti. Yani demem o ki 87 subati da cok ilik gecmisti.

• 87 kışını net hatirliyorum.şubata kadar 4 kere kar yağdı.şubat 20 gun bayağı ılık geçti.Şubat sonu kar yağdı 4 martta kadar 1 haftalik ılık dönem sonrasını herkes biliyor.