Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gölcük'te yoğun kky var yaklasik 60 rakımdan itibaren kar başlıyordur. Iyi kütlemiz var üstümüze yapıştı sıcaklık düşse iyi olacak

• Bursada termik santraller ve 4 milyon nufus ısı adasi olustiriyor demek ki gunun en soguk saatinde 2 derecede yine şakır sakir yagmur

Şu ısı adası muhabbetti sıktı artık kaç kişide açıkladı böyle bir şey olmadığını Miktad Hoca'dan hatıra kaldı bizim foruma.

• Beyler cenaze sebebiyle Zonguldak devrege geldik. Şuanda 0.7 derece ama şakır şakır Yagmur yağıyor sebebi nedir? Kuran okuyacağız dışarda ileriki saatlerde kar VA rmi

• Allahım bize de nasip eyle şu mübarek kar yağışını. Vallahi bursa merkez hariç çoğu iller kar aldı. Çok şansısız ya.Bu zamana kadar forum da bir kere bile ümitsizliğe kapılmamıştım ama artık yavaş yavaş kapılmaya başlıyorum. Geçen sene gibi bir olay olursa kaldıramam valla.En son adam akıllı karı gs-juventus maçı vardı o sene görmüştüm daha da hatırlamıyorum bursa merkez örtülü düzgün kar.Hele geçen sene havada bile göremedik neyse ki geçen ki sistem de havada görmüştük.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Arkadaşlar şu ısı adası meselesi hakkında ben de bir yorum yapmak istiyorum. Bana göre ısı adası denilen olay var mıdır derseniz evet vardır ha etkisi nedir derseniz orası tartışılır. Bu olay kabul etmek gerekir ki sistemine göre değişen bir olgu. Yani örnek olarak 850 hPa’da -12, -14’le girmiş bir sistemde ısı adası değil sobada olsa o kar lapa lapa yağar ve tutar. Ama işte böyle görece daha zayıf sistemlerde yani -6, -8 gibi değerlerin girdiği sistemlerde büyükşehirlerde bunun etkisi hissediliyor. Belki bundan 20-25 sene evvel -7, -8’le Bursa ovasında daha rahat kar yağıyorken şimdi adamakıllı kar görebilmek için -10 girmesi gerekiyor örnek olarak söylüyorum. Ha karayel+siklon olayı hariç. Onda -5’de olsa kar olabiliyor. Sonuçta bana göre bu hususta belirleyici unsur sistemin gücüdür. Güçlü sistem ısı adasına maruz kalsa da zayıflamış hali de belli bi seviyenin üzerinde olmuş oluyor. Ancak zayıf sistemler ısı adasına maruz kalınca geriye bişey kalmıyor. Birde Bursa ovaakça doğalgaz çevrim santralinin etkisine gelince bu hususta da özellikle santralin konumu noktasında kuzeyli hava akımlarını etkilediği ılımanlaştırıcı etki yaptığı uzun yıllardır konuşulan ve bilinen bir olgu. Bu ne kadar doğrudur veya etkilidir orasını bilemiyorum. Biraz uzun oldu ama bu konudaki düşüncelerim genel hatlarıyla bu şekilde.

• isi muhabbeti bu denli etkili olsaydi,new york istanbuldan cok daha buyuk,bu yuzden orasi hic kar alamazdi

New york un ne kadar kuvvetli salınımlar aldığından haberin var mı? New york a gelen en hafif dalga bile İstanbul a gelse ne olur biliyormusun? bu kar yeter artık artık dersin. Peki new york un bu denli kuvvetli sistemler almasının sebebi ne? Tabiki konumu, bundan dolayı da iklime etki edecek "Soğuk su akıntısı".Tabi bu İstanbul da kar yağmayacak anlamına gelmez ama dün verdiğim basit örnek gibi İstanbul önceden 3 şiddetindeki soğukla kar yağışı alırken bu durum 4 şiddetine 5 şiddetine doğru gitmiştir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK