Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İçinde bulunduğumuz kurak süreci sonlandırabilecek yağışlar değil bunlar. Öyle 20 günde bir gelip 2 saat yağıp giden yağmurlarla bu döngü kırılmaz. Olması gereken yağışlı bir gün değil bir sürecin başlamasıdır. Yağışların sıklığının artması ve miktar olarak fazlaca yağışın daha uzun soluklu düşmesidir. Ama şu an ki görüntüde böyle bir şey yok. Tabi süreci takip etmek lazım ve umut edelim ki bu patern bir an önce değişsin ya da değişeceğinin işaretlerini fazla geçmeden görelim.

• Valla bu döngü yakın zamanda nasıl kırılacak bilmiyorum..

Bı yağmur başladı dün az bir şey o da yağdı gitti. Yagmasa daha iyi diyeceğim türden tamam şükür etmek lazım ama insan cidden artık şey oluyor. Çok kurak bir sonbahar geçiyor. Yazın bile Zonguldak da veya ülke genelinde çok çok daha iyi bir yağışlı fırtınalı hava geçti. Arkadaş bu yaz ayı neden hem ilkbahar hem sonbahar dan bu kadar çalış kış ayı yazdan veya ilkbahar dan çalmıyor. Bu durum ürkütücü hal almaya başlıyor. Şuan için değil ama bı 5 sene sonra falan kuraklık vs çok büyük sorun böyle devam ederse eğer her sene

• Valla bu döngü yakın zamanda nasıl kırılacak bilmiyorum..

Bı yağmur başladı dün az bir şey o da yağdı gitti. Yagmasa daha iyi diyeceğim türden tamam şükür etmek lazım ama insan cidden artık şey oluyor. Çok kurak bir sonbahar geçiyor. Yazın bile Zonguldak da veya ülke genelinde çok çok daha iyi bir yağışlı fırtınalı hava geçti. Arkadaş bu yaz ayı neden hem ilkbahar hem sonbahar dan bu kadar çalış kış ayı yazdan veya ilkbahar dan çalmıyor. Bu durum ürkütücü hal almaya başlıyor. Şuan için değil ama bı 5 sene sonra falan kuraklık vs çok büyük sorun böyle devam ederse eğer her sene

ben kendim tarımla uğraşmıyorum ama uğraşan arkadaşlarım var.

Bazı arkadaşlar ekim için yağış beklerken, bazıları kuru ekim yapıp, ekim sonrası yağış bekliyorlar.

Hep konuşuyoruz ya küresel ısınma filan diye, aslında bu iş de aynı deprem hazırlıkları gibi olmalı.

Kısa - orta ve uzun vadelerdei olası sıcaklıklar, yağış rejimleri gibi konular ciddi anlamda çalışılmalı.

Belki ( daha doğrusu büyük ihtimal) tarım ürünleri değişmeli ( klasik ürünler yerine, su ihtiyacı az, sıcak iklim ürünleri gibi)

alternatif ürünler geliştirilmeli, eğer bitki tarımı ilerki dönemlerde sorun yaratacaksa, alternatif tarımlar düşünülmeli.

Tabi bu alternatifler, ödemeler dengesi, stratejik ürünler göz önüne alınarak projelendirilmeli.

Bu işlerden anlamıyorum ama, mesela Gelibolu taraflarına gidince "kanola" ekilmiş trlalar görüyorum. Kanola stratejik bir ürün değil,

belki coğrafi konum belirlenerek, kanola yerine buğday zorunluluğu geirilmeli, yine atıyorum tabi :) Çukurova da, pamuk değil de Ayçiceği teşvik edilmeli.

Ama ne yapılacaksa, bir an önce yapılmalı.

Yeraltı su kaynakları, yerüstü su kaynakları içinde ciddi çalışmalar yapılmalı. Redikal bir fikir ama, yeraltı sularını kullanan bazı tekstil işletmeleri

bazı bölgeler için yasaklanırken, bazı bölgelere de yatırım için teşvik edilmeli.

Kolay gelsin.

• Ayın 15 den sonra güzel bir sistem daha var bu sefer Trakya için ( Belirli rakımlar ) örtülük bir yağış olabilir diye umuyorum

Özellikle Kırklareli'nin Demirköy ilçesi için örtülük olma ihtimali yüksek gibi geliyor vade uzun tabi ama şimdilik böyle gidiyor

Herkese hayırlı akşamlar

9c45912e5d3202d.gif

• ah be hocam çok güzel yazmışsın ama bu dediklerin bu ülkede olacak şeyler değil maalesef :)

İşte bunu yapmazsak, ağustos böceği ve çekirge hikayesindeki gibi olacağız ama.

Alın mesela Hollanda. Size kesin bir dille derim ki, adamlar gelecek 40 - 50 yılı planlamışlardır kesin.

Bir ara bulursam atarım yanılmıyorsam geçen yıl filan okumuş olabilirim, Hollanda deniz set - Dalgakıran sistemlerinin boyunu suların yükselmesinden

etkilenmeyecek seviyeye çıkarma planları yapıyor.

Beklenen an geldiğinde bizler panik içinde koştururken ve çaresizken, adamlar kollarını bağlayıp gülerek bizi

seyredecekler.

Ağustos böceği olmak iyi bir çözüm değil bu alemlerde :)

selamlarımla