Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sene sağlam bir yılbaşı sistemi vursa çok efsane olur ya . Vallahi o 2015 yılbaşı aklımdan çıkmıyor.

Unutmak mümkün değil ben heralde o duyguyu ilk kez yaşadım ama unutulmaz bir sistemdi rahat 25-30 cm kar vardı bir daha ne zaman yaşarız Allah bilir.

• gfs nin donecegi zaten bariz belliydi..dun aksam konustuk hep beraber.gfs yi desteyen hic bir veri yoktu..ecm cok daha mantikliydi endekslere gore...cok kurak gidiyiruz.tek problem bu..soguk falan derdim yok.ekimde okdugumu unutmam cunku.

• Eğer yağış olmazsa ciddi sorunlar yaşarız. Bildiğim için söylüyorum, Trakya neredeyse tamamı, Gelibolu Yarımadası, Çanakkale, Balıkesir

kısımları yağmura hasret. Ekinler de atıldı tarlalara, Yarabbim yağmuru esirgemesin bu topraklardan.

• Hayırlı akşamlar dostlar

Önümüzdeki soğuk sistem gözüküyor yağış konusu tam netlik kazanmış değil biz bir gün kala yağış değişikliği olduğunu biliyoruz vade uzun olduğu için çok takılmanın bir anlamı yok şimdilik soğuk bakımından güzel bir serin atak gelicek gibi duruyor bu serin sistem Kırklareli'nin Demirköy çevrelerinde etkili olması bekleniyor

( aklıma kar yağışı söyler gibi oldum :)) soğutmayı orada görebiliriz diye umut ediyorum he şu anlama geliyor bir tek Kırklareli mi soğucak hayır sistem Marmara bölgesi etkili olucak ama bildiğimiz üzere Trakya bölgesinde Kırklareli Yüksekleri her zaman kar yağışı ve soğuk havanın etkili olduğu yerlerden birisidir o yüzden Kırklareli yükseklerini ele aldım herkese hayırlı akşamlar Herşey kısmet bekleyelim görelim

• Eğer yağış olmazsa ciddi sorunlar yaşarız. Bildiğim için söylüyorum, Trakya neredeyse tamamı, Gelibolu Yarımadası, Çanakkale, Balıkesir

kısımları yağmura hasret. Ekinler de atıldı tarlalara, Yarabbim yağmuru esirgemesin bu topraklardan.

Atmadık daha abi yağmuru bekliyor koca köy :|

• Aristokrat Burdan devam edelim hocam :) Bolu şehrinde herhangi bir tanıdığım olmamasına rağmen sevdiğim bir şehir Bolu.Doğası filan hoşuma gidiyor :) Aşağıdaki sistemi 12 saatlikte olsa Bolu'da geçirdim.

archives-2018-1-18-12-0.png

archives-2018-1-18-12-1.png

Gif'de bana ait :)

EGOqSp.jpg

EGO196.jpg

EGOvYv.jpg

• Silverhand İnşallah da öyle kalmaya devam eder hocam doğası olarak. Kışı ayrı bir güzeldir memleketimin yeterki sistem gelsin öyle naz kapris yapmaz anında soğur hava öyle gün boyu yağmur ardından kara dönmesini beklemessiniz yani. Yağış başladıktan sonra bir iki saate kalmaz kara döner yağış. İşim gereği şimdi Balıkesir/Gönen de olsamda çoğu insan gibi yazın değil kışın değerlendiririm yıllık izinlerimi. Abant'ta 10/15 km felan dır uzaklığı köyümün. Kışın sistemleri takip eder, ona göre ayar çekerim. Çoluk, çocuğu da okul durumuna göre onları da hafta sonlarına denk gelen sistemleri mutlak değerlendiririm. Aile boyu kar delisiyiz anlıyacağın. :)uzays3271653126

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Benim endişem kuraklık sıkıntısı. Eğer bu süreç uzun süre böyle giderse ve en kötü senaryo kışı da kapsarsa su sorunu baş gösterir. Hem barajlar anlamında hem de tarımsal sulama anlamında. Şu anda dahi suları çekilmeye başlayan göller ve kurumaya başlamış tarımsal sulama göletleri var. Yani sorun ciddi. Soğuğunu sıcağını geçtim ciddi yağışlı süreçlere ihtiyacımız var durumu dengelemesi için. Tabi karlı bir kışa ihtiyacımız var çünkü karın besleyiciliği ile yağmurun ki bir değil.

Biz Bursa ovasında tarımsal üretim yapıyoruz (meyvecilik). Zaten doğru dürüst kapsamlı bir sulama altyapısı yok ovada. Gölbaşı göleti var ve buradan kanaletler aracılığıyla arazilere uzanıyor ancak yeterli gelmiyor. Birçok üretici sondajlarla sulama ihtiyacını karşılıyor. Mesela bizim bir sondajımız var yaklaşık 130 metreden su çekiyor. Günün birinde bu derinlikler de yetmeyecek. Eskiden mezar kazdıklarında suyu tahliye eder öyle cenaze defnedilirmiş şimdi düşünün yüz metreden su geliyor. Fabrikalar, sanayi tesisleri yeraltı sularına en büyük darbeyi vuranlar. Tarımsal sulama da eklenince tabi bir de küresel iklim değişikliği de vurunca durum sıkıntılı bir hal alıyor. Üreticinin halini zaten anlatmaya lüzum yok mevcut ekonomik koşullarda. Kamu tarafından doğru düzgün destekleme yok. Girdiler çok yüksek. Adeta kan ağlayan çiftçi üretici kesim var. Bu gidişle belki de bir on yıl sonra (belki 10 yıl bile değil iyimser olarak söyledim) Bursa ovasında artık tarım kalmayacak. Ve birçok ova benzer şekilde. Bizzat işin içinde olan biri olarak söylüyorum acı ama gerçek.

• Evet dostlar Marmara bölgesi için ilk toplam kar yağış haritası Kırklareli'nin yükseklerinden geldi harita değişebilir vade uzun ama cm kar haritasını gördük haydi hayırlısı diyoruz sezon kendi adıma açıyorum :)uzays3271653126hava-kars323:gun_bandana:rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351

72fb81667.png

• Forum arşivinde Ocak 2016 kar sistemini incelemeye çalıştım ama fotolar bi türlü açılmıyor. Açmak için ne yapmalıyım acaba? Siz değerli hocalarım bi yardımcı olursanız sevinirim.