Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

• 3 4 gündür hep aynı ölçümleri veriyor hocam. Benim de sorma nedenin direkt buydu. Ki gerçekten deniz ciddi anlamda çok çok soğuk bildiğin buz. Yani 19 20 derecelerde olsa zaten her türlü bu sıcakta giriyoruz . Ama 3 4 gündür bariz soğuk girme duzeyinde değil yani .millet ya deniz kıyısında oturuyor ya da sadece ayaklarını sokuyor bu ara :)

Doğru olabilir o zaman. Dipteki soğuk suyun yüzeye çıkış yeri en sığ yer olmalı. Hipotermi yapabilir sakın 1-2 hafta ısınana kadar girmeyin.

• Altınolukla-küçükkuyu arasında bir şelale vardır bilen bilir, bu şelale hem piknik alanı hemde ısınanların serinlediği yerdir ancak su sıcaklığı oldukça düşüktür suyun kaynağı İda dağlarıdır özellikle karlı geçen bir kıştan sonra bu şelalinin su sıcaklığı şu zamanlarda bile 10-12 derecelere gelmektedir. Açıkçası bu suya girip hipotermi yaşamadığımıza göre bu derecelerdeki suyada girebilirsiniz. Dün yazmıştım küçükkuyu-altınoluk-akçay-burhaniye-ören taraflarında soğuk denize girmeye alışkınsanız normal gelir:)

• Ben de bu durumla ilgili yazmak için hazırlanıyordum,denk geldi.Bir hafta kadar önce 25 derece olan Zonguldak deniz suyu sıcaklığı 14-15 derecelere kadar düştü,üstelik hava durumu olarak soğuk bir hafta yaşamamışken.Tamam poyraz esiyordu bu hafta boyunca ama yine de bu kadar kısa sürede deniz suyunu böyle etkilememesi lazımdı mantık olarak.Ölçüm hatası desek,kaç gündür benzer değerleri veriyorlar.Üstelik ,denize girenler ( daha doğrusu girebilenler) gerçekten de bariz fark olduğunu belirtiyorlar geçen haftaya göre.Bizim buralarda böyle kısa aralıklarla bu kadar dalgalanma olmazdı.Yani en azından ben 30 yıldır hatırlamıyorum böyle bir sıcaklık dalgalanmasını.

• Haklısın hocam. Yaz başında da deniz suyu haziran ortasına kadar 18 lerdeydi 2 gün içinde 27 lere çıkmıştı. Ama bu sefer 2 3 gün içinde 25 lerden 12 lere düştü yarı yarıya fark var yani inanılmaz bir şey. Ben haliyle ölçmedim sıcaklığı ama inanılmaz soğuk bariz çok fark var yani . Bu kadar farkın bir anda olması garip.

Bir daha ısınır mı onu merak ediyorum ben . :boat:

• Altınolukla-küçükkuyu arasında bir şelale vardır bilen bilir, bu şelale hem piknik alanı hemde ısınanların serinlediği yerdir ancak su sıcaklığı oldukça düşüktür suyun kaynağı İda dağlarıdır özellikle karlı geçen bir kıştan sonra bu şelalinin su sıcaklığı şu zamanlarda bile 10-12 derecelere gelmektedir. Açıkçası bu suya girip hipotermi yaşamadığımıza göre bu derecelerdeki suyada girebilirsiniz. Dün yazmıştım küçükkuyu-altınoluk-akçay-burhaniye-ören taraflarında soğuk denize girmeye alışkınsanız normal gelir:)

Aynen, özellikle Akçayın denizi buz, çelik gibi.

• 1-s2.0-S2095383615300092-gr1.gif

1-s2.0-S2095383615300092-gr2.jpg

Karadeniz'in üst sularındaki kavramsal kısa vadeli değişimlerin şeması. Karadeniz'in doğusundaki Kafkas Dağları'ndan gelen rüzgâr akımları, Karadeniz sularının dinamik hareketinde önemli rol oynayan jant akımlarını ve jant akımını yönlendirir. Karadeniz'in eğimli alt tabakasına çökme belirtilmiştir. Girdap akışı çok etkilidir (yatay) ve normal koşullar altında suyun dikey hareketi çok azdır. Ancak, Karadeniz'de zaman zaman yükselme yaşanmaktadır. Ayrıca redoks bölgesini ve pirit framboitlerinin oluşumunu not edin . Yayınlanmış gözlemler (bkz. Wilkin ve diğerleri , 1996).; sayfa 3898) suda organik maddeye asılan framboidlerin tortul birikintilerdeki pirit framboidlerinin kaderi için önemli etkileri vardır.By Steve Kershaw Min Lui