Havaforum Uçuş Kulübü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ne güzel bir uygulamaymış bu FlightRadar24.:grinning_face_with_smiling_eyes: Gerçekten acaba bu tepemde uçan uçak ne uçağı diye merak ediyordum. Meğersem havada 3D şekilde gösteren uygulama varmış. Hemde bire bir grafiklerle. Valla yapana helal olsun. Bu arada linkini paylaştığın içinde sağol Vintersaga :)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Son güncel gelişmeler doğrultusunda hazırlanmış bir video keyifle izleyebilirsiniz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Elon Musk'un şirketi SpaceX, Türksat 5A Uydusunu 30 Kasım 2020 Tarihinde uzaya fırlatacak. Türkiye uyduyu 2 Ekim'de teslim alacak. Ayrıca Yakın Zamandaki Bazı Fırlatmalar;

17 Eylül Falcon 9 • Starlink 12

Kalkış saati: 1817 GMT (14:17 EDT)
    Fırlatma yeri:
    LC-39A, Kennedy Uzay Merkezi, Florida

Bir SpaceX Falcon 9 roketi, Starlink 12 olarak belirlenmiş bir görev olan SpaceX'in Starlink geniş bant ağı için yaklaşık 60 uydunun 13. grubunu fırlatacak

Eylül (BELLİ DEĞİL) Falcon 9 • Starlink 13

Kalkış zamanı: TBD
    Kalkış yeri:
    SLC-40, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu, Florida

Bir SpaceX Falcon 9 roketi, Starlink 13 olarak belirlenmiş bir görev olan SpaceX'in Starlink geniş bant ağı için yaklaşık 60 uydunun 14. grubunu fırlatacak

Ekim 8BELLİ DEĞİL) Falcon 9 • Starlink 14

Kalkış zamanı: TBD
    Kalkış yeri:
    SLC-40, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu, Florida

Bir SpaceX Falcon 9 roketi, SpaceX'in Starlink 14 adlı geniş bant ağı için yaklaşık 60 uydunun 15. grubunu fırlatacak

14 Ekim Soyuz • ISS 63S

Lansman saati: 0545 GMT (01:45 EDT)
    Lansman yeri:
    Baykonur Cosmodrome, Kazakistan

Bir Rus hükümeti Soyuz roketi, mürettebatlı Soyuz MS-17 uzay aracını bir sonraki Sefer mürettebatının üyeleriyle Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatacak. Kapsül istasyonda yaklaşık altı ay kalacak ve sakinler için bir kaçış kapsülü sağlayacak. Roket Soyuz-2.1a konfigürasyonunda uçacak.

23 Ekim Falcon 9 • Crew 1

Kalkış saati: 0947 GMT (5:47 EDT)
    Fırlatma yeri:
    LC-39A, Kennedy Uzay Merkezi, Florida

Bir SpaceX Falcon 9 roketi, Uluslararası Uzay İstasyonuna giden astronotlarla ilk operasyonel uçuşunda bir Crew Dragon uzay aracı fırlatacak. NASA astronotları Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ve Japon astronot Soichi Noguchi, Crew Dragon uzay aracıyla fırlatılacak. Crew Dragon denizde su sıçramasına geri dönecek. Eylül sonundan itibaren ertelendi. [Ağu. 14]

NET Aralık Atlas 5 • CST-100 Starliner Orbital Uçuş Testi 2

Başlatma penceresi: TBD
    Fırlatma yeri:
    SLC-41, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu, Florida

AV-082 olarak belirlenmiş bir United Launch Alliance Atlas 5 roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na ikinci pilotsuz test uçuşunda Boeing'in CST-100 Starliner uzay aracını fırlatacak. Bu görev, Boeing'in Mürettebat Uçuş Testine geçmeden önce Starliner'in Yörünge Uçuş Testini yeniden düzenleme kararından sonra eklendi. Roket, iki katı roket itici ve çift motorlu bir Centaur üst aşaması ile bir araç konfigürasyonunda uçacak. 3. Çeyrekten itibaren ertelendi.

• Ukrayna’nın Chuhuiv şehri yakınlarında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait Antonov An-26 (NATO Rapor Adı: “Curl”) tipi Hafif Turboprop Askeri Nakliye Uçağı düştü.

Edinilen bilgiye göre; söz konusu An-26 Askeri Nakliye Uçağı, rutin eğitim uçuşundaydı ve içerisinde 23 personel bulunuyordu. İnişe geçtiği esnada henüz belirlenemeyen bir nedenden ötürü düşen uçak, bütünlüğü tam olarak bozulmamasına rağmen alev alması sebebi ile ağır hasar aldı. Ukrayna basını, uçakta bulunan personeller arasında hayatını kaybedenlerin ve yanık yaraları sebebi ile ağır yaralıların olduğunu açıkladı.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Filght Similotor Microsoft 2020. Tüm dünya bire bir tasarlanmış bir oyun. 4K çözünürlükte. Hatta inanmayacaksınız ama oyunda yüzde 90 ihtimalle sizin evinizde var. Mesela ben kendi evimi oyunda gördüm. 300gb büyüklüğünde bir oyun. Yüksek çözünürlükler istiyor. Ayda 50-70gb arası güncelleme geliyor. Yazın Ağustos ayında çıktı.

Büyük ihtimalle bu videoda sizin eviniz de var. İzlemenizi tavsiye ederim. Bu arada bu video da İstanbul üzerinde uçulmuştur. Tabiki diğer illerde olan arkadaşlar sizin evinizde vardır. YouTube üzerinde aratın il il. Çıkabilir.

:)--:)--

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Filght Similotor Microsoft 2020. Tüm dünya bire bir tasarlanmış bir oyun. 4K çözünürlükte. Hatta inanmayacaksınız ama oyunda yüzde 90 ihtimalle sizin evinizde var. Mesela ben kendi evimi oyunda gördüm. 300gb büyüklüğünde bir oyun. Yüksek çözünürlükler istiyor. Ayda 50-70gb arası güncelleme geliyor. Yazın Ağustos ayında çıktı.

Büyük ihtimalle bu videoda sizin eviniz de var. İzlemenizi tavsiye ederim. Bu arada bu video da İstanbul üzerinde uçulmuştur. Tabiki diğer illerde olan arkadaşlar sizin evinizde vardır. YouTube üzerinde aratın il il. Çıkabilir.

:)--:)--

Prepar3D ile iadre ediyoruz. çok internet yiyor. Terrainleri internetten çekiyor çok iyi internet lazım

• Hocam ben "oyunu oynadım." Zaten bu sene sınav senem bakalım bu yaza kadar oturturlarsa bir şeyleri belki satın alırım. Fakat ben X-Plane'den gayet memnunum Airbus olduğu sürece uçarım sim fark etmez. Ama arada gözüm pmdg 777'yi aramıyor değil :)

• Hocam ben "oyunu oynadım." Zaten bu sene sınav senem bakalım bu yaza kadar oturturlarsa bir şeyleri belki satın alırım. Fakat ben X-Plane'den gayet memnunum Airbus olduğu sürece uçarım sim fark etmez. Ama arada gözüm pmdg 777'yi aramıyor değil :)

koca bebek 777 den kral uçak mı var? :DAVSIM Library

• Aynen hocam yıllardır p3d'de uçuyordum Toliss'e geçtim yıllarıdır taş uçuruyormuşum ^^

X11 Prepara göre çok gereksinim istiyor. preparda bile 12 fps falan uçuyorum. mecbur CAT 3 Autoland yapıyorum inerken. FSX P3D Toplam 2000 Saat olmuştur. Long haul rotalrına 77 ile en az 4 kere gittim ^^ 77 Aşığıyım nickten belli olmuştur 8o

• Ben 8-9 senedir sanal pilotum. Falcon bms'de uçuş yapıyorum. Zamanında almadım saitek,thrusmaster falan şimdi hayatta almam. Logitech 3d pro extreme ile devam. Yeni flight simülatör çok iyi olmuş ama sistemim kaldırmaz. Gelecekte inşallah diyelim :)

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞