Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • az daha geniş bir iskandinavya ile efsane bir sinoptik olur.

bunlar da yakın açısal momentum ile aynı Şubat başı fazların sonucu olmuş 9072b24ac9aa2f3.png

0317c80c291c.png

Fazlar ana fikir verir , konvektif döngü , kalibre edilmiş birçok parametre desteği gerekir tabi ama merkezden çıkmadığımız için isabet ihtimali yüksektir salınımın güzergahı ve döngüyü anlama açısından

Sanırım bu analiz tarzı Semih hocanın beklentileriyle de örtüşücek yine

• Neden çok sinoptik örneği yok Şubat için

1- Zaten son zamanlarda Şubatlar zaten berbat ve pek efsane yok , 80’den öncekilerde fazla uyumlanamıyor

2- bu fazla Gelenleri paylaştım

3- mjo zaten son 35 yıldır uygulanan bir yöntem

4- ve şubatta faz 6/7 döngüsü çok az olmuş ve olanlar işimize yaramış

5- böyle giderse Genlik ilk defa iyi gelecek gibi

6- Ne kadar değişken yıl olsa da bu saatten sonra döngünün yükseksen derece değişmemesi gerekir , değişirse bu iş şoka sarar ve çöker

7- çok heyecanlıyım

• 85’i çoktan ifade ettik , kim demiş demeyin da 🤡

• Hocamın 2006 sinoptiği mi yoksa 2004 mü tam hatırlayamıyorum ama o sistemde Çanakkale/Bigadaydım son zamanların en büyük fırtınasıydı muhtemelen. Hatta biraz afete kaçıyordu. Yaklaşık 1 hafta şehrin geneline elektrik verilememişti, Tedaş çaresiz kalmıştı. Mum vs bulamıyorduk. Kömürle çalışan kaloriferli evde kaldığımızdan çalışmamış ve 1 hafta dedemlerde kalmıştık. Ne sistemmiş ama ..

Kusura bakmayın yeri değil ama bir an o günlere gittim.

• Fransa senayrosu çok iyi 1040 gidenler var eğer öyle olursa varya ne soğuk akar Ülkemize aklımız gider 850hp de -20 istanbulun üstüne oturur tam sibirya polar atak olur düşünmesi bile güzel o zaman bir el sıkalım dimi hava forum ailesirk223_kgigf-12351:hfyeni (29):/scatisma2::341:/8103*hava-kars323uzays3271653126

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Fransa senayrosu çok iyi 1040 gidenler var eğer öyle olursa varya ne soğuk akar Ülkemize aklımız gider 850hp de -20 istanbulun üstüne oturur tam sibirya polar atak olur düşünmesi bile güzel o zaman bir el sıkalım dimi hava forum ailesirk223_kgigf-12351:hfyeni (29):/scatisma2::341:/8103*hava-kars323uzays3271653126

• hocam;işte öyle 10 numara 5 yıldız gol olur hemde ne gol olur varya akılımız şasar uykularımız kaçar şahsen şuan benim uykum kaçtı bile bence efsanenin ayak sesleri gümbür geliyor .:):hfyeni (29)::hfyeni (29)::gun_bandana::gun_bandana:rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351rk223_kgigf-12351/scatisma2::341:/8103*kusura bakmayın biraz fazla sıktım içimde tutamadım:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Çok gaza gelmeyelim yine de

Modeller bu kadar kötüyken Risk alıp tahminler yaptık

Kendimce dönem bile belirttim ve artık çok uzak vade bile değil

Öyle 15/20 Şubatlarda da değil gözüm

O dönem çok uzak ve riskli artık

Ama bunlar tahmindir

Şu an sadece birkaç veri , benzetim , hisler ve sinerji var elde olan

Kesin olan hiçbirşey yok

Ayrıca modeller 300/240/168/120 ye kadar sistemi getirse bile, son 72/96/48 çok daha çetin geçebilir

Onun için Sinerji artı temkin şart

Olumsuz durumda Çöküntüye girerim diyen çok fazla bağlanmasın bence

Hiçkimse hiçbir olasılığın üzerine yemin edemez (olumlu yada olumsuz) , çünkü kesinlik yok ve geleceği kesin olarak yanlız Allah bilir

• Bazıları Aralık ayı boyunca ve Ocak ilk yarısı dönemindeki öngörü yetersizliklerini Modelleri överek bastıracakları sanıyor

Kendinizi istediğiniz kadar kandırabilirsiniz

Modeller en az sizin kadar başarısız

Hele de 72/48 saat kala güçlü gösterdiği sistemi kuşa çeviren modelleri aklamaya çalışanlar , şu 8/10 günlük durgunlukla bu başarısızlıklarını ve modellerin çapsızlığını örteceğini sanıyorlar

Ön gördüğünüz YB hakimiyeti Aralık ve Ocak ilk yarı OLMADI ve bizim öngördüğümüz harekette dönem oldu

Modellerin nasıl rezil olduğunu 168/120/72 saat değişimleriyle ıspatladım , daha yarınki soğumayı bile Ecm -5 verip sonra Sıfıra çekti 72 saat vadede

Yani Aralık ve Ocak ilk yarı Sürekli sistemler aldık sizin öngöremediğiniz ve çıtınızın çıkmadığı , forumun bu heyecanı yaşadığı dönem ,

Ama hep ucu ucuna değerlerle ciddi örtüleri de kaçırdık , nasip değilmiş

Şimdi bu 8/10 günlük dönemden medet ummak , Şubatı da kapatmak etik değil ve atmosfer sevgisine hiç uygun değil

Dikkat edilirse modelleri övenlerle alttan alta foruma , değerli hocalara ve sinerjiklere çatan felsefe aynı felsefe

Ama bu model teslimiyetçisi felsefe Şubatta da kaybedecek inşaallah

Bu felsefeye Mirkelam abinin Ayva/ Kaybedenler Kulübü şarkısını armağan ediyoruz

• 6/10 Şubat dönemini ( artı eksi bir iki gün olur o kadar uzak vadede yapılan tahminlerde ) tam bir hafta önce bu başlıkta arz etmiştik

Çok şükür senaryolarda görünmeye başladı bazı iyi gelişmeler

En geç 10 Şubata kadar iyi bir sistem umuyorum , hala vade uzak ve senaryo sayısı az, kıvamı da daha yeni başlayacak ve 240 lara gelmemiz gerekiyor

Ayrıca bu son değil BAŞLANGIÇ

7b957932e22e78fb52.pngadcc4d1bb.pngd59f5b77f65410b.png08b7926966393.png

Daha çoook şeyler değişecek

Çünkü YB’ler oldukça güçlü ve ani değişime açıklar

Kovalamaya ve Sinerjiye devam