Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam, benim bu yil ki beklentilerimi yazmadan önce son bir kaç gün önce ki sizin yazdiklariniza okuyayim copy paste durumuna düşmeyeyim dedim kendi kendime. Okuduktan sonra yazmaktanda vazgectim. Tek bir cümle ile özetlemek istiyorum. "Bu yıl karadenize sahili olan şehirlerin yılı olacak" diyorum ve kenara cekiliyorum.

Einmal editiert, zuletzt von Chronic53 ()

• Elinize sağlık Chronic53 hocam

Büyük bir destek almış oldum veri yorumlarıma ve umutlarıma😊

Bu kış CM hesabı yapmayacağız nasipse

Pek yakında beklentilerimden öne çıkan anomaliyi paylaşacağım

Bakalım beğenecek misiniz

Her mevsimin veri girişi tercihi farklı olmalıdır kanımca , tropik bölge dönemindeyiz , orası ref. olmalı

• #ColdEfso hocam Güneydoğu ile ilgili geçen seneye oranla güzel bir beklentiniz var mı acaba ? Şimdiden teşekkürler.

Önceki yıllara göre şansımızın daha yüksek olduğunu düşünüyorum ama en zor bölge sizin bölgeniz benim yaklaşımlarıma göre , onun için en son Güneydoğu hakkında fikir oluşur bende 😊 bu durumda Ekim sonuna bakacağız

• Cold.EFso üstat bende yaklaşık 1 hafta önce detaylı tahmin analizimde 2-7 ekim arasında kuvvetli bir soğuk salınım olacağını söylemiştim, yani benimde bir beklentim var ekim başı için hayla takipteyim, bu arada ikimiz gibi, wildleo1907 hocamızında beklentisi var ekim başı için.:thumbup:

Bence bu gelecek olan ekim başı sistemi İngiltere - İskandinavya arasında bir yere konumlanacak Yüksek ile gelecek şahsen,

Sen nasıl düşünüyorsun, sence nasıl gelecek üstadım ?:)

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

Einmal editiert, zuletzt von Berkay34 ()

• Sizi imkan buldukça takipteyim Berkay34 , Ekim başı sistem almayı en azından moralmen önemsiyorum

Batı ve biraz Orta Avrupa’ya dalan Azor destekli Balkanlar’dan bir sarkma olabilir diye düşünüyorum. Ecm 168 sonrası önemli olacak bu akşam ve yarın sabah , bakalım nasıl olacak

• Cold.EFso hocam o resim bana cok tanıdık geliyo tam çıkaramadım ama sanki ocak 2015 yada 1985deki anomalimi :/

Risk-Avantaj bakımindan

Riski büyük ödulü ondanda bjyük gibi.

Risk:Italya

Ödül:Sertmi sert bi sistem

İçemden bi ses olmaz diyo :S

Einmal editiert, zuletzt von SnoW_ ()

• Hem bati avrupaya hem ozellikle trakya ve marmaraya yarar. Bir 2004 cikar bundan. Eyyorlamam bu kadar.

• Sizinle aynı noktada olmak benim icin büyük keyif hocam. Yakinda daha da keyifli olacagiz inşaAllah

• Cevap 1985/2004/2012/2015 Ocak

Teşekkürler Hava_Forum ve SnoW_

Tam isabet yaptınız

Avantaj endeks takmaması AO yetiyor

Risk Hazar ve Doğumuz

Aleut Yükseği ve PNA desteği var

Kutup yükseği hazırolda

Grönland yırtınıyor ama boş

Nao kifayetsiz

Azor Ispanyadan biraz dalsa -16 lar girer

Peşinden Sibirya atağı olası bunun

Güzel bir sinoptik ama kışın ikinci yarısı belki olabilir bu , Kasım Aralık çok farklı görünüyor ve öngörülmesi çok zor.

İlk yarı için beklentim farklı görünüyor eldeki verilerle, netleşince yazarım

• Modeller ölürüm de gene faz 2’ye geçmem diyor

Ne demek bu ?

Statükoya devam , aralıklı salınımlar almaya devam

Daha önemlisi Sonbaharın başında 1 fazda gereğinden fazla ısrar hayra alamettir

e8a7ae53b22821cd35d6f790.gif

7f3ef0dd.gif

Ncep-GEFSBC çok gerekecek bu yıl!

Ekim ilk hafta ve devamında sistem ve hatta sistemler olasılığı artarak devam ediyor , son iki hafta anomali de gayet iyi , aysonu Trakya hariç sarı bölgemiz kalmaz diye düşünüyorum

3693de16a4cee34c0392.png

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Iyi tutturmuşz gene.

Artik icimdek ses bu gelcek diyor 8o

• Döngüyü okuyabildiğim kadarıyla Son yılların en sert Ekim ataklarından birini alacağız galiba bu ay

Epeydir takip ettiğim 4/6 Ekim sistemi büyük ihtimal geliyor ve görüldüğü gibi Gfs modeli dönmeye başladı yine

02281f541e9916418d.png

Ay ortasından önce bir sistem ve devamında da sistemler bekliyorum ama beklemek de istemiyorum (daha soğuk salınımlar ikinci ve üçüncü tam kuzeyli umuyorum)

Dilerim gelmezler şu deprem psikolojisi devam ettiği müddetçe

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()