Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso hocam belki yeri ve zamanı değil ancak size bir sorum var, geçen kış mart-nisan civarı kapandıktan sonra sizi yazın pek aktif göremedik, açıkçası bu yaz görebiliriz diye umuyorum, sizinle oraj takibi de güzel olur bence, bu sene baharda yazın buradamısınız?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Cold.EFso hocam belki yeri ve zamanı değil ancak size bir sorum var, geçen kış mart-nisan civarı kapandıktan sonra sizi yazın pek aktif göremedik, açıkçası bu yaz görebiliriz diye umuyorum, sizinle oraj takibi de güzel olur bence, bu sene baharda yazın buradamısınız?

valla hocam pek aklımda yoktu o konu ama şimdi siz yazdıktan sonra bulunmak gerektiği en azından fırsat buldukça o heyecana ortak olmak gerektiğini düşünüyorum , ama önce Mart süprizi takibi , zira kart kurt sesi duymam gerekiyor bu kış , hiçbir yerde olmasa dağlarda :))

• valla hocam pek aklımda yoktu o konu ama şimdi siz yazdıktan sonra bulunmak gerektiği en azından fırsat buldukça o heyecana ortak olmak gerektiğini düşünüyorum , ama önce Mart süprizi takibi , zira kart kurt sesi duymam gerekiyor bu kış , hiçbir yerde olmasa dağlarda :))

hocam kış bitsin emin olun oraj takibide çok heyecanlı oluyor, hatırlarsanız geçen sene burada kasırga bile kovaladık:) ben kışı yavaştan kapatıyorum az kaldı hocam ama anadolu için hatta hala istanbul içinde umut var ama benim gibiler için bitmiş bile olabilir:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• hocam kış bitsin emin olun oraj takibide çok heyecanlı oluyor, hatırlarsanız geçen sene burada kasırga bile kovaladık:) ben kışı yavaştan kapatıyorum az kaldı hocam ama anadolu için hatta hala istanbul içinde umut var ama benim gibiler için bitmiş bile olabilir:)

neometeo dönem olarak isimlendirmiştim geçen yıldan beri yaşadığımız sürece

Yani , öngörülmesi zor , ekstrem , karmaşık , süprize ve aşırı değişimlere açık

Bundan dolayı sıkı bir bahar oraj beklenebilir bu dönemde hocam,

Ama normal bir Mart da beklemiyorum

Bakalım anormallik ne derece olacak ve kar görecek miyiz

Ama 21 Mart sonrasına kalmasın isterim

• Üstadım Mart 8'inden itibaren bir sistem gelmesi ihtimali varmıdır acaba? Endekslere göre.

Diye sormuştum.Sizde olabilir demiştiniz .Diagramlar işareti çakmaya başlayacak galiba bu dönem için üstadım ne dersiniz.

• Evet Okan35 10 Mart öncesi için bir salınım bekliyorduk ve bunu sizle konuşmuştuk , halen modeller pek oralı değil ama Baskın Basanındır felsefesi daha mümkün bu dönemlerde

AO endeksine baktığımızda pozitif nötr arası gidişat var onuna doğru 6cae7ce.png

955c3.gif

23/24 ve 27/28 salınımında da endeksin pozitiflik durumu ortada ve yine yakın değerlerle nötr arası gidip geliyor

Nao’ya baktığımızda o da hafif pozitif ile nötr arası takılıyor

019a5.gif

Şu ortamda 120 saat sonrası bile modeller için zor

Pozitif AO , pozitif/ nötr Nao geçişi , Mart Faz 2/3 döngüsünde neler olmuş imkanı ve vakti olan bakabilir ancak ani gelişmeler olası bu serüvende bence

Sıkı bir salınım da kolay değil ancak imkansız da değil

Ay ortası daha yüksek ihtimal olsa da 8/10 dönemi için de bir gelişme olur mu diye takipteyim

• Vay be bu kadar çabuk pes edileceğini bilsem hiç bulaşmazdım bu işe ↩️

Yani modellerde sistem görünüyorsa heyecan var yoksa veri-emek-analiz boş iş mi oluyor acaba 🚮

Neyse atın ölümü arpadan olsun 😀

Biz de enerji de araştırma da bitmez evelallah , burda yazsak da yazamasak da aynı bu1c83b3f93f92415.gif

773befca.pngŞimdi bu Gfs de Gfs bias düzelmesi de Ecm de faz 3’e demir atıyor

Model sayfasında da ifade ettiğim üzere kutupta ve özellikle Sibirya’da yüksek oluşma ihtimali var ayın onu civarından itibaren , bakalım güncellemeler Bunu görebilecek mi

Ama cidden merak ettiğim şey pazar gecesi istanbul dahil yüksekler de nerelerde kar görülecek bakacağız

• Valla Cold.EFso hocam emekleriniz için kendi adıma teşekkür ederim umutlar devam ediyor 10 na doğru soğuk yöne geçiş var bakalım 🤔 ne derece etkili olacak 10-15 arası sistem gelme ihtimali var . Elbet bahar da gelecek herşey mevsiminde güzel.

• Hocam biz buradayız takibe devam8)

• Sen o yüzde 5’i vermekte haksız değilsin çapsız modelciğim Gfs

Zaten böyle güçlü ama teğet geçen salınımın kar ihtimali vereceğinden hiç umudu kesmemiştim

Yağış durumuna göre gerekirse Aydosa çıkarım cumartesi akşam yada pazar

Yoksa Kartepe’ye mi çıksam 170 cm kar varken hazır uzays3271653126:hfyeni (29):acaec9d69af7a.jpg

• Birçok arkadaşımız hatırlayacaktır

Erken kış döneminde peşpeşe ataklar almış ve bu ucu ucuna sistemleri GGS olarak anmıştık

Bu sistemlerde kar , kky ve yer yer yükseklerde örtü görülmüş mavi bir anomali bile ortaya çıkmıştı

Ama fakat ve lakin o patternden memnun olmayan bazı dostlarımız ısınma olsun , o pattern bitsin , daha sert ama daha nadir salınım olsun ve sağlam sistemler gelsin demişlerdi

Ben de bunun riskli bir talep yada dua olduğunu , YB nin üzerimize yapışma riskinin olduğunu , buna taraftar olmadığımı belirtmiştim ve nitekim arkadaşların istediği oldu ve pattern değişti ve berbat bir Şubat anomalisi oluştu

796562a03a34a7953b.png

Ama maalesef Yaşa ve Gör Sistemi dışında doğru dürüst sistem alamadık ve o da çok dar bir bölgede etki etti ve son hafta anomali biraz düzeldi

7f8bb0cb59270126ec66.png

Şimdi bu sefer de ben pattern değişimi istiyorum , 5-10 Arası Isınma ve onuna doğru pattern değişimi olmasını istiyor ve diliyorum

• Bende aynı fikirdeydim hocam kesinlikle risk vardı ama nasip kısmet tabi; bu sefer şans yüzümüze gülmedi.

SSW'de keza öyle, 2 senedir kışımızı yiyen SSW'dir. Umarım önümüzdeki kış yakamızı bırakır.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Gıdım gıdımlar bizi soğuk sektörde bırakacaktı ancak anomali güzel olsa bile yine kıyılar düzgün kar göremeyecekti, izlandaya set olamayan azordan nameler okumaya devam ederdik, şubatta risk istedik, zaten 2 senedir şubat çöp , bu senede çöp olsa ne kaybederdik yada kaybettik ancak 300 km ile efsane kaçtı, yine azor bu sefer ayağını yunanistandan çekince sistemin kaymağını balkanlar yemesine rağmen istanbulun yüksekleri 2 senedir hasret kaldığı kar yağışına bir nebzede olsa kavuştu ( GGS ler ile yakalanmayan örtüde oluştu bu riskle). 17 şubat 2015 te benzer bir risk sonunda gelmiş ve gayet güzel kar bırakmıştı, bazen risk almak lazım, tabi bu riski biz değil atmosfer alıyor biz sadece temenni ediyoruz..

• Aylardan Bahar ayı olan şu ılık ve sıcak olması gereken güzelim Mart ayının en tatlı ve renkli bir 20/25 leri görmesi dileğiyle ( hahaha düşme sakın, o 25 derece değil santim ) ılıkçı kardeş mart sende bahardır ama bizde 21 Marta kadar kış takvimi tedavüldedir:hfyeni (18):