Mini 1985 Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zaten o yorumu silineceğini bile bile yazdım olanları bize yapılanları anımsatmak için hepsi mazide kaldı tabii. Bu arada beyler AO ve NAO nefis düne göre hayli güzel çıktı. Daha da güzelleşir inşallah hadi bakalım bekleyelim.

• Buradaki arkadaşlara kısaca şunu hatırlatayım. Kış başında Bülent Bey Ocak 15 e kadar kar yok demişti herkes üzülmüştü ben de twitterdan bunu eleştirmiştim kendisine tweet de attım sanırım cevap vermedi sonra ne oldu GODZİLLA geldi değil mi? Sayın Sürmeli Şubatta bahar demiş ya buna da üzülmeyin zira 2. Godzilla yolda. Stratosferin bu kadar aşırı ısınması sonucu polar vorteksin bölünmesi kaçınılmaz ve rotası neresi yaklaşık olarak bizim ülkemiz şu an tam nereyi etkiler derseniz orası net değil modellere yansımadı bu durum. Artı üst seviyelerde çok sık değişimler olmaz daha stabildir ama alt katmanlar sürekli değişir modelden modele. Neyse yakında ortaya çıkar modellerde. Pazartesi en geç salı bu iş netleşir.

• Tarantula kardeșim diğer tahmin sitesinden tanıyorum seni semih kardeșim havaforuma geçince benim için diğer tahmin sitesi bitmiști senide burda görmek güzel senin yorumlarınıda merakla bekliyoruz

• Buradaki arkadaşlara kısaca şunu hatırlatayım. Kış başında Bülent Bey Ocak 15 e kadar kar yok demişti herkes üzülmüştü ben de twitterdan bunu eleştirmiştim kendisine tweet de attım sanırım cevap vermedi sonra ne oldu GODZİLLA geldi değil mi? Sayın Sürmeli Şubatta bahar demiş ya buna da üzülmeyin zira 2. Godzilla yolda. Stratosferin bu kadar aşırı ısınması sonucu polar vorteksin bölünmesi kaçınılmaz ve rotası neresi yaklaşık olarak bizim ülkemiz şu an tam nereyi etkiler derseniz orası net değil modellere yansımadı bu durum. Artı üst seviyelerde çok sık değişimler olmaz daha stabildir ama alt katmanlar sürekli değişir modelden modele. Neyse yakında ortaya çıkar modellerde. Pazartesi en geç salı bu iş netleşir.

kaldı ki endeksler de bu söylediklerimizi destekliyor :yes:

• @Efsane-Semih bu 27 ocak sistemi için Diyarbakır şanslı denmişti. Zira yağış ve soğuk çakışmafı ve düşen kar taneleri 1 -2 cm.lik örtü yaptı. Şimdi şubat sistemi hakkında yorum yapılıyor. Acaba bu Şubat sisteminde Diyarbakır'ın kısmetine ne düşer. Diyarbakır Yenişehir de ikamet ediyorum bu arada

• Semih hoca Güneydoğu Anadolu özellikle ovada bulunan yerler mesela Kızıltepe kar yağışını çok özledik bu önümüzdeki salı ve gelecek olan sistemlerde şansımız ne tahmininiz lütfen

• Uzun bir sistem olduğu için sevineceğim ancak soğuk nedeniyle okullar tatil olursa sıkıntı büyük. Eskiden tatil olunca sevinçten ölüyorduk şimdi birde tatillerin telafisi çıktı gerçi üniversite sınavıda yaklaşıyor :)

• semih arkadaşım tahminin sonuna kadar tutmuştur.diyagramlar ip gibi sıfır ve uzeriyken senin 26_27 ocak tahminin orda kapı gibi duruyordu .Şimdi burun bukenler Semih ne olcak diyagramları ışık yok diye sorup bı ümit olumlu haberlerini bekliyorlardı.herkesin kapısının onune cm vereceksin.ben izmit Gölcük'te 10 cm gördüm 10 km doğum 20 cm gordu.karsim derince Gölcük'te az.bahsttigim mesafeler 10 km civarı.onemli olan sistem geldi mı geldi takdir ediyorum.he gelmeyebilirde yeterli üstad saydığımız kişiler sadece inandığını soylesinler göz göre göre sistem yokken sirf sitede hareket olsun diye umut vermesinler.Yıllardır tahminlerini takip ederim hiç böyle bişey hissetmedim ve başarılarını gördüm.model vb bilgim yok o yüzden yazmam ama bu durumda yazma gereği hissettim.basarilarinin devamını dilerim.

• @Efsane-Semih şubatta beklediginiz sistem ayın kaçındaydı acaba Karadeniz için yaptıgınız tahmin tuttu tebrik ederiz her gelen sistem -14-16 böle eriyecek mi bu ülkeye her sistem geldiginde başta -14-16 gösteriyor sonra modeller yalpalıyor -10-12 oluyor, kendi konumum için sölemiyorum konumum çarşambaya kadar kar yağışlı b.ihtimal.. ama ülke sistemi ne yazıkki yaşayamıyoruz artık Bi marmarayı vuran sistem sonra güneyde konya karaman gibi illeri vuran sistem şimdi Karadenizi vuruyor sistemler sizce bu durum normal mi ve bu durum hep böle mi sürecek ileriki kışlarda.. mevsim normalleri altı gidiyoruz tamamda ama şöle arkamıza yaslanıp hem Marmaraya yagan karı hem Karadeniz kısaca tüm ülkeye yagan kar artık mazidemi kaldı sizce.. mevsim normalleri altı gitmemiz dogal olabilir bu ülkede ama yağış konusunda ciddi sıkıntılar var diye düşünüyorum geçmiş senelere bakaraktan.. geçmiş senelerde medyada olsun haberlerde olsun Türkiye Kar altında başlıgı duyardım şimdi bi Marmara kar altında bi Karadeniz kar altında bi iç anadolu kar altında vb. şeyler duyuyoruz bu durum ileriki senelerde bu ülkede ciddi sıkıntılar dogurabilir her ne kadar bu kış soguk geçsede sıradışı bi kış olarak algılıyorum ben bunu bundan 10 sene önceki seneleri düşünüyorum o günden bu güne ciddi derece yağış sıkıntısı var ülke genelinde bu durum böle giderse bundan 5-10 sene sonra Ülkenin çogu yeri kuraklıktan kırılacak ne yazıkki...

Einmal editiert, zuletzt von dikiz ()

• Pts Öğledem sonradan salı akşama kadar İstanbul'da kky ve kar var

Pts
    öğleden sonra soğumanın artmasıyla bugünkünden daha etkili kky ve kar
    bekliyorum İstanbul'da. Salı akşama kadar sürecek olan bu kky ve kardan
    sonra hava bir süreliğine ısınma trendine girecek. Isınma derken yanlış
    anlaşılmasın 10 derecelere yaklaşacak. Şu an malum hafta sonundayız
    değil mi? O yüzden bu hafta sonu modellerine siz siz olun itibar
    etmeyin. Geçen gerekçelerimi sıralamıştım malum burada. Şubat sistemini
    konuşmak için en erken salı akşam modelini beklememiz gerekir noktayı da
    yaklaşık olarak kabaca cuma akşamı koyarız. Bu modeller bu kış hep ters
    köşe yaptı tahmincileri bu şekilde de devam edecek zaten bu açık ve
    net. Sistemler en erken 1 hafta öncesinden modellerin radarına giriyor. 6
    ocakta da 26 ocakta da bu böyle oldu bundan sonraki sistemlerde de
    böyle olacak bu kesin bunu tartışmak bile abes. Şimdi wxcharts da
    twitterda takip ediyorum. Stratosferdeki ısınmanın Normalin 60 derece üzerinde olduğunu yazmış ve
    28 ocaktan 2 şubata kadar olan ısınmayı gösteren bir gif paylaşmış ki polar vorteksin
    parçalanıp yer değiştireceğini ifade ederken 10 hpa sıcaklığını bugün
    +13 olarak göstermiş. Gerçekten önümüzdeki günlerde ilginç şeyler olacak
    gibi. Modeller henüz bu oluşumları yansıtmadılar daha bakalım
    yansıtınca bu pastadan kim en büyük payı alacak göreceğiz. Ülke olarak
    şanslı konumdayız. Semih beyin uzmanlık alanından biri de stratosfer
    zaten twitterdan girip wxcharts yazıp gif resmi var onu oynatsın bakalım
    o ne diyecek bu işe. Ben bu veriden bize ciddi soğuk salınımı olacağı
    kanısındayım. Benim yorumum bu şekilde bakalım. Her neyse durum şimdilik bundan ibaret beyler
    az bekleyelim modeller ne diyecek haftaya. Buraya yazıyorum o modeller
    hizaya gelecek inşallah.