HF Evren Köşesi

 • Apophis Adlı Asteroid, 13 Nisan 2029'da Dünya'yı Teğet Geçecek


  Geçtiğimiz yıl Dünya'ya çarpması ya da teğet geçmesinin muhtemel olduğu belirtilen Apophis'in gezegenimizi teğet geçeceği net tarih belli oldu. Apophis, 13 Nisan 2029'da Dünya'ya 31.000 kilometre kadar yaklaşacak. Space.com, bugün yayımladığı bir haberle heyecan verici bir gelişmeye sahne oldu. Habere göre, Massachusetts Teknoloji Üniversitesi'nde görevli Richard Binzel'ın yaptığı açıklama, 13 Nisan 2029'u işaret ediyor. 13 Nisan 2029 tarihi insanlık için oldukça önemli bir tarih. Çünkü bu tarihte Apophis adlı asteroidin gezegenimizi teğet geçeceği düşünülüyor. Gezegen Savunma Konferansı'nda konuşan Richard Binzel, bu olayın bin yılda bir gerçekleşebileceğini ve bu olayın yaratacağı fırsatların değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Tabii ki Apophis'in gezegenimizi teğet geçeceği önceden biliniyordu ancak çarpma ihtimalinin olup olmadığı bilinmiyordu. Binzel, Apophis'in Dünya'ya kesin olarak çarpmayacağını da duyurdu.


  47982be35c0c4c499e021d085b8be02e12b75056.jpeg


  Binzel, Apophis'in gezegenimizin yakınından geçerken yapılacak izlenimlerin ve testlerin oldukça faydalı olabileceğini belirtti. Apophis, Dünya yörüngesine Hint Okyanusu üzerinden teğet geçmeye başlayacak ve Pasifik Okyanusu'na geldiğinde yörüngeden ayrılacak


  Bahsi geçen asteroidin geçişinin 2 milyar insan tarafından çıplak gözle izlenebileceği de verilen bir diğer detay. Yıllar sonra gezegenimize yaklaşacak olan Apophis'in keşfi ise 2004 yılına dayanıyor. • 13,8 Milyar Yaşında Olan Evren, Nasıl 46 Milyar Işık Yılı Büyüklüğe Ulaştı?


  Evren kaç yaşında ve ya ne kadar büyüklükte? Evreni anlık olarak gözlemleyebiliyor muyuz? Bu yazımızda, evren hakkında merak edilen bu sorulara cevaplar aramaya çalıştık. Evrenin sırları, insanlık tarihi boyunca hep merak konusu olmuştur. Evrenin kaç yaşında olduğu ve ne kadar büyük olduğu ise daima tartışılmıştır. Bu merakın üstüne gitmek isteyen araştırmacılar, teknolojinin de gelişimiyle birlikte evren hakkında bazı sorulara cevaplar bulabiliyor. Peki evren ne kadar büyük? Birçok bilim insanı, evrenin yaşının 13,8 milyar olduğu konusunda hemfikir. Evren, 13,8 milyar yaşındaysa ve ışık hızı gerçekten kozmik hız sınırımız ise ne kadar uzaklığı görebiliriz? Cevap açık görünüyor: 13,8 milyar ışık yılı. Çünkü ışık yılı, bir yıl içinde ışığın uzaklaştığı en uzak nokta olarak kabul ediliyor ve hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı gidemediği düşünülüyor.


  Gözlemlenebilir evren ne kadar büyük?


  887ad21b56b607e64acd777698e5a0774fefa1f9.jpeg  Maalesef mantıksal sağduyumuzu “evren” için uyguladığımızda işler pek de zannedildiği gibi gitmiyor. Gözlemlenebilir evrenin yarıçapı, araştırmalar sonucunda 46 milyar ışık yılı olarak tahmin ediliyor. Evrenin yaşı ile boyutu arasındaki bu farkın nedeni ise evrenin genişlemesinden kaynaklanıyor. Her geçen an hızlanarak ilerlemeye devam eden evrende yıldızlar ve gök adalar birbirlerinden giderek uzaklaşıyor ve evrenin genişlemesine yol açıyor. Eldeki verilerle evrenin yarıçapı, 46 milyar ışık yılı olarak hesaplanıyor ancak bunun ötesinde ne olduğu ise bilinemiyor çünkü hesaplamalara göre ışığı bize henüz ulaşmadı. Yani evrenin neye göre "sonlu" veya "sonsuz" olduğunu söylemenin bir imkânı yok. Evrenin gerçek boyutu hakkında ortaya atılan iddialar ise sadece teoriden ibaret. Bildiğimiz tek şey ise evren, her an büyümeye devam ediyor ve gerçekten de akıl almaz derecede büyük.


  Gözlemlenebilir evren, merkezinde bulunan bir gözlemci için bir küre şeklinde düşünülebilir. Evrenin her an büyümesi, şeklinin tam olarak bilinmemesi ve evrenin tam olarak merkezinde yer almamamızdan dolayı var olan gök cisimlerinin sayısı gözlemleyebildiğimizin çok ama çok üzerindedir. Hatta evrende her gün yaklaşık olarak 275 milyon yeni yıldız doğuyor veya yok oluyor.


  Evrende gözlemleyebildiğimiz her şey, aslında geçmiştedir:


  9d5f70d3fa4385eee5cc7fb7043743dba3a089d6.jpeg  Galaksimize en yakın komşu galaksi Andromeda’dır. Andromeda Galaksisi, evrenimizden yaklaşık olarak 2,5 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Yani bu komşu galakside meydana gelen herhangi bir patlamanın ışığı bize 2,5 milyon yıl sonra ulaşıyor ve günümüzde belki de o gezegenden eser bile kalmıyor. Yani evrende görebildiğimiz tek şey geçmiştir. Gözlemleyebildiğimiz her ışık geçmişe aittir.


  Evren hakkında bilmediğimiz şeylerin sayısı, bildiklerimizin çok daha üstündedir. Gelecekte insanlığın gelişimi ve teknolojinin yardımı ile belki günün birinde evren hakkında çok daha fazla şey öğrenebiliriz ancak bu tarih, muhtemelen bizim içinde bulunduğumuz zamandan çok uzakta.


  https://www.webtekno.com/13-8-…ukluge-ulasti-h74144.html


 • "Evrende gözlemleyebildiğimiz her şey, aslında geçmiştedir:"


  Üstteki yazının en can alıcı noktası bu işte.KOSKACA evrene bizden başka akıllı yaşam formunun bulunamamasının nedeni bu maalesef.Güneş'in bile 8 dakika önceki halini görüyoruz gün boyunca.Şuan uzay teleskoblarımız ile çok uzaklarda incelediğimiz bir galaksideki gezegende bir medeniyet kurulmuş olsa bile göremiyoruz çünkü oranın geçmişini görmüş oluyoruz.


  Teorik olarak yeterli büyüklükte bir yeterince büyük bir aynayı yeterli uzaklığa yerleştirip bakabilirsek Dünya'nın geçmişini görmüş oluruz.

 • İtalya'nın Batısı Fransa'nın güneyinde Akdeniz'de yer alan Sardinya'da dün gece meteorun atmosferde yanması böyle kameralara yansımış


  DID YOU SEE IT? HUGE #meteor (bolide) in the skies over Torregrande, Sardinia yesterday evening, August 16th! Video: @ClaudiuPorcu via Irina Gencheva

  Posted by Severe Weather Europe on Saturday, 17 August 2019