İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Rüzgar şiddeti oldukça sert görünüyor İstanbul için.
    En son Almanya’da izlediğimiz rüzgara yakın şiddet ve birçok ağaç kökünden sökülmüştü orada

Elektrik telleri de zarar görebilir o durumda.Aynı zamanda yoğun doğalgaz kullanımıyla geçen senekine benzer elektrik kesintileri olabilir.

• Ben tepkimi koydum.Yanlış bir üslup.Hiç yakıştırmadım.Tam tersi yanlış gördüğü bir durum varsa olumlu eleştrilerle düzeltme yolunda olmalıydı.Bu tepkinin altında kibir vardır...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• bir üretici olarak ve bir vatandaş olarak; hayatımızda pek çok öneme sahip, "oluşacak hava durumu bilgisini" bu işi para kazanmak amaçlı yapan profesörlerden, rantçı hocalardan, kurumlardan, öğrenemiyorum...
    Bu yılankırkanlar, geçmişte (mahsulün yağmurda kalması ve olumsuz hava koşullarına savunmasız yakalanmam gibi birçok hususta) çok hataya düşürdü beni... o yüzden bakmıyorum onların yazdıklarına, görmekte istemiyorum açıkçası.

Havayla ilgili vaziyetlerı bu işi gönüllü olarak, zevkle yapan, hiçbir karşılık beklemeyen HavaForum da değer verdiğim insanları takip ederek öğreniyorum.
    Oluşacak hava durumu bilgisini Hava Forum da takip ettiğimden beri, hem uzun vadede hemde kısa vadede hiçbir sıkıntı yaşamadım. /scatisma2::341

Meyve veren ağacı taslayanlari kınıyorum. Onlara tavsiyem, taşlamak yerine istifade etmeye çalışsınlar. Forumu takipte kalsınlar çünkü buradan öğreneceklerı çok şey var. (Gerçi çaktırmadan takip ediyorlardır. Buna eminim :D ) sizi gidi yılan kırkanlar sizi :gun_bandana:

• Merhabalar arkadaşlar ben 3 senedir bu formu takip ediyorum hava durumuyla alakalı hiç bir bilgim Yok sağolsun arkadaşlar Sakarya’da bu sistemde ne olur yazdığım zaman güzelce cevap yazıyorlar ve bu zamana kadarda yanılmadılar ben şimdi Orhan şene mi güvenmeliyim yoksa hava forum daki arkadaşlara mı tabiki hiçbir karşılık beklemeden doğru tahmin yapan hava forumdaki arkadaşlara güvenmeliyim

• Orhan Şen’den konuyla ilgili acilen cevap bekleniyor , bilim dünyası açmazda şu anda eğer o cevap vermezse :)
    Ama Kasımda kar mar yağmaz deyip otorite olarak Mikdat Hocayı gösterdikten sonra hocanın böyle açıklama yapması ilginç bir durum ortaya çıkardı şimdi

• Hiçbirini ne takip ederim nede ilgilenirim burası yetiyor artıyor bile okeys13123 Ne dedikleri bizi çokta ilgilendirmemeli görünen köy kılavuz istemez.
    Buradaki bazı bilgili insanların onlardan katkat daha bilgili olduğunu düşünüyorum. Yaptığı ayıp ayrıca bilimsel olmayan siteler 22-23e kar vermiş diyor demekki kendi bilgisine güvenmiyor onun tabirine göre bilimsel olmayan siteleri ziyaret ediyor. Kısaca boş insanın boş lafları diyip geçmekte fayda var.

• Ecm bu akşam ne verir
    En azından İstanbul için umutları arttırır mı
    İstanbul’a doğu tarafından değilde batı tarafından , Trakya’dan kar yaklaşır diye başından beri inancımı söyledim ve geleneksel olan da öyle
    Bu akşam beklentim o yönde
    Başka fikirleri de özellikle İstanbul için merak ediyorum

• Sistem klasik bir kasım sistemine dönüşmeye başladı , değişim olabilir ama bu sistemde kar beklemek hayalden öteye geçmez. Bu sistemde bol yağış 8-9 derece sıcaklık sert rüzgarla kış provası yapacağız.sistemin ardından ay sonuna kadar sıcaklıklarda fazla değişme gözükmüyor aysonu aralığın ilk günleri ise ukranya-krım üzerinden bir sistem alma ihtimalimiz var takipteyim

• Ecm bu akşam ne verir
    En azından İstanbul için umutları arttırır mı
    İstanbul’a doğu tarafından değilde batı tarafından , Trakya’dan kar yaklaşır diye başından beri inancımı söyledim ve geleneksel olan da öyle
    Bu akşam beklentim o yönde
    Başka fikirleri de özellikle İstanbul için merak ediyorum

Kisa vadede Gfs gibi cikar, uzun vadede ayrisirlar diye dusunuyorum.

• Odaklanacağımız şey kardan ziyade siklonun dibimizden geçerken yaratacağı fırtına ve yağış olmalı. GFS 12Z'de ki gibi izlerse siklon rotasını can sıkar. Dün GFS bu görüntüleri de verdi, belli mi olur siklon belki de tam istediğimiz şekilde çıkar.