Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • depremden tam bir gün önce izmir'deydim, bir bağlantısı olmayabilir ama küçük bir deprem olmuştu Vintersaga

o gece İstanbul'a gelirken havanın sıcak olduğunu ve hiç esmediğini çok iyi hatırlıyorum.

• Hocam bu tezi geçmişte yaşananlara bağlı olarak mı söylüyor yoksa başka bir bilimsel açıklama mı geliştirmiş?

Geçmişte yaşananlara göre söyleyemez kuzey anadolu kırığı yabancı bilim adamlarını şaşırtan derecede doğudan batıya doğru kümelenmeler halinde belli bi sırada kırılıyor sıra gölcükden sonra kırılmayı bekleyen marmara denizi içindeki adalar fayında bu bilinen bi gerçek

Doğuda beklenilen depremler veya tahminler 13 kasım 2017’deki ırak/iran sınır bölgesindeki 7.3lük kırılmadan sonra gelişmiş olabilir zira o fay doğrudan kuzey anadolu kırığına bağlanıyor plaka olarakda kuzeye doğru bi çıkış mevcut kırılmayı bekleyen adalar fayından önce sıra başa neden dönmesin? Bencede mantıklı bi düşünce,teori ne dersen de..

Bu gece gerçekleşen depremin ise beklenen istanbul depremiyle alakası yok bence adalar fayı çok daha kuzeyden geçiyor uydudanda belli oluyor kuzey anadolu kırığı gibi. Bu depremin aytınılı çözümlemelerini incelemek gerekir kaf’ın güney orta kolunun üzerindemi gerçekleşti yoksa marmara denizi içindeki birçok bulunan kırıklı fayların birinde yerel olarak gerçekleşen bi Deprem mi? Kaf gölcükden sonra 3’e ayrılıyor biri adalardan saroz körfezine uzanırken bir diğeri gemlik körfezi karacabey açıklarından bandırmadan geçicek şekilde karaya çıkıp edremit körfezine uzanıyor’’ bu faylar doğrultu atımlı faylar’’ gelişi güzel çizmeye çalışdım açıklayıcı olması için sarı okla gösterdiğim yer şimdi olan kırılma, ayvacık açıkları ve edremit körfezi zaten aktif bölgelerdi zaman zaman ufak kırılmalar oluyor haritadan fayı gelişi güzel çizmiş olsamda her 2 ucunda (denizde) kırılmalar oldu bugün itibariyle fayın sorunlu olduğunu işaret ediyor bence bize ( eğer güney kolda olan bi depremse) (ayvacık depremleride rota üzerinde gözüküyor olsada depremlerin oluş yapısı farklı o bölgedeki depremlerde yerel kırıklardan oluşan depremler) ya mavi ile işaretlediğim bölge? 18 mart 1953 tarihiyle 7.2iyle sabıkalı bölge (yenice/gönen depremi) bir diğer sabıkalı bölge ise 6 ekim 1964 tarihiyle 6.6ıyla ( manyas depremi) şuan mobilim yakın tarihte o bölgede hangi depremler oldu incelemek gerekir ama bir sonraki hissedilir depremlerin veya hasar yapıcı bir depremin muhtemel rotası mavi ile çizdiğim bölgeden gelme ihtimali bana göre bugün biraz daha arttı.. ne zaman mı tarih vermek imkansız :)

Hisseden herkese geçmiş olsun bu arada allah beterinden korusun hayırlı geceler..

• ben askerdim ve esimi depremde tanidim butun ailesini depremde kaybetti anne baba abla kardes annane dede Allah karsima cikardi ve simdi 3 tane evladimiz var tv de olsun deprem haberi filan hemen kapatirim izlemem hassasiyeti var 2 yil pisikolojik tedavi gordu sonsuz sukur atlatti ama dedim ya Rabbim dusmanima bile yasatmasin şu sesi asla unutamam kimse varmi sesim geliyormu diye bagarislarmiz enkaz altina hala gozlerimin onune gelir cok ceset cikardim ugras caba sadece kurtarmak icin 4 gun uyumadim ama Rabbim ole bir kuvvet veriyorki ne acikiyorsunuz ne uyuyorsunuz biraz icimi doker gibi oldu kusura bakmayin hayirli geceler

• Arkadaslar bir depreme oncu deprem demeniz icin ana depremi yasamaniz gerekiyor maalesef:) sadece,belki hatirlayanlar vardir 99 depreminden 2-3 gun sonra bir deprem firtinasi oldugunu rahmetli Mete Isikara hoca soylemis ve kimse evine girmesin demisti, deprem firtinalari birden fazla minik depremin pesi sira geldigi ve sonunda buyuk deprem olan olgular ancak bununda maalesef garantisi yok tipki Mete hoca bizi uyarmis kimse eve girmesin demisti ama hicbirsey olmadigi gibi..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Pergamona bir ek ben yapayim isaretledigi bolgede deprem olacaksa bence cinarciga kadar kirilmis bir fay var simdi bu fayin batisinda 2 kolu var guney kolu yalova bandirma hattinda ilerliyor bu fayda pek tekin degil ancak bu su demek degil depremler guney kolda birikiyor orasi kirilacak..Hep sunu derim hareketli ve deprem uretecegini bildiginiz bir fayin uzun sure sessiz kalmasi hic iyiye bir isaret degildir..Ben enerjimi biriktiriyorum siz hic orali olmaykn demektir...

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Gece vakti vakit ayırıp yazdığınız yazılar için herkese tekrardan çok teşekkürler. Tüm Marmara her zaman tetikte olmalı, deprem bizim bir gerçeğimiz. Uzmanların dediği gibi yarında olabilir; 2050'de de..

Herkese iyi geceler.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Buarada hepimiz batiya gozumuzu cevirip bakiyoruz hakli olarak, ancak Kaf in guneydoguanadolu fayi ile kesistigi erzurum-erzincan-bingol hatti en az bizim kadar tehlikeli ve her an bir deprem yasayabilirler..

• TÜRKİYE’DE DEPREM BEKLENEN ÖNCELİKLİ YERLER

Prof. Dr. Övgün Ahmet ERCAN, İTÜ Maden Fakültesi Em. Öğr. Üyesi, Jeofizik Yüksek Mühendisi

1. GEMLİK-İZNİK. Kuzey Anadolu Kırığı Güney Kolu Deprem üretme aralığı 15-95 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.8.

2. Kuzey Marmara (İSTANBUL-TEKİRDAĞ) Kuzey Anadolu Kırığı Deprem üretme aralığı 30-104 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.3. Bunu 6,3-6,7 ile 7-7,2 lik iki depremle boşaltabilir. Son ürettiği en büyük deprem 7.3 Mürefte

(9 Ağustos 1912)

3.MUDANYA- MANYAS-İNEGÖL- BURSA Kuzey Anadolu Kırığı güney kolu, Yenice, Gönen, Ulubat Kırığı Deprem üretme aralığı 100 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.5. Son ürettiği büyük deprem 7.4 Yenice – Gönen (18 Mart 1953)

4. SAKARYA ÇUKURU (KOCAELİ – Adapazarı-Düzce-BOLU) Kuzey Anadolu Kırığı Deprem üretme aralığı 7-30 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.8. Son ürettiği büyük deprem 7.4 Gölcük (17 Ağustos 1999)

5. ÇANKIRI (KASTAMONU) Kuzey Anadolu Kırığı Deprem üretme aralığı 20-90 yıl. Beklenen en büyük deprem 8.0. Son ürettiği en büyük deprem 6.9 Çerkeş (12 Ağustos 1943)

6. AMASYA-TOKAT KAF ve Ezine Kırıkları Deprem üretme aralığı 15-140 yıl. Beklenen en büyük deprem 8.0. Son ürettiği en büyük deprem 7.2 Ladik (26 Kasım 1939)

7. ERZİNCAN-TUNCELİ Kuzey Anadolu Kırığı Deprem üretme aralığı 10-55 yıl. Beklenen en büyük deprem 8.0. Son ürettiği en büyük deprem 7.9 Erzincan (25 Aralık 1939) – 6.8 Erzurum 1992

8. Güney Kafkasya (ERZURUM-KARS-ARDAHAN) Kuzey Anadolu Kırığı-ERZURUM Kırığı Deprem üretme aralığı 5-40 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.3. Son ürettiği en büyük deprem Horasan (30 Ekim 1983)

9.ERMENİSTAN - GÜRCİSTAN - Doğu Anadolu Kırığı Deprem üretme aralığı 7-45 yıl. Son ürettiği en büyük deprem 7.2 Erivan

10. BİNGÖL-MUŞ-KAF ve Doğu Anadolu Kırığı Deprem üretme aralığı 30-40 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.0. Son ürettiği en büyük deprem 6.9 Varto (19 Haziran 1966)

11. AĞRI-IĞDIR, Çaldıran, Doğu Beyazıt Kırıkları Deprem üretme aralığı 30-75 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.5. Son ürettiği en büyük deprem 7.5 Çaldıran (24 Kasım 1976)

12. VAN-ERCİŞ, Erciş Kırığı

Deprem üretme aralığı 10-130 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.6. Son ürettiği en büyük deprem 6.3 Malazgirt

13. DİYARBAKIR (Kuzey) Güneydoğu Anadolu Bindirmesi Deprem üretme aralığı 50-125 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.0. Son ürettiği en büyük deprem 6.8 Lice (6 Eylül 1975)

14. HAKKARİ-ŞIRNAK Kuzey Güneydoğu Anadolu Bindirmesi ve Yüksekova Kırığı Deprem üretme aralığı 60 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.2. Son ürettiği en büyük deprem, 7.2 Hakkari (6Mayıs1930)

15. ELAZIĞ-MALATYA-ADIYAMAN (Doğu Anadolu ve Sürgü Kırığı) Deprem üretme aralığı 20-100 yıl. Beklenen en büyük deprem 6.9. Son ürettiği en büyük deprem 5.6 Sürgü (6 Haziran 1986)

16. HATAY-İSKENDERUN .Doğu Anadolu ve Reyhanlı Kırığı Deprem üretme aralığı 50-110 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.8. Son ürettiği en büyük deprem 5.7 İskenderun (18 Nisan 1951)

17. OSMANİYE-ADANA, İÇEL, Karataş, Osmaniye ve Ecemiş Kırığı Deprem üretme aralığı 50-55 yıl. Beklenen en büyük deprem 6.3. Son ürettiği en büyük deprem 6.0 Ceyhan-Yumurtalık (20 Mart 1951)

18. KAŞ-FİNİKE.Elmalı Yarımadası Alakır Kırığı Deprem üretme aralığı 60-150 yıl. Son olan en büyük deprem 6.9, Finike (18 Mart 1926)

19. GÖLLER BÖLGESİ- AFYON, BEYŞEHİR, ISPARTA, BURDUR (Sultandağı-Beyşehir Kırığı) Deprem üretme aralığı 10-50 yıl. Beklenen en büyük deprem 6.9. Son olan en büyük deprem 6.0 Sultandağı-Afyon (6 Şubat 2002)

20. RODOS – FETHİYE – Gölhisar- Burdur Kırığı Deprem üretme aralığı 20-30 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.2. Son ürettiği en büyük deprem 7.1 Fethiye (25 Mart 1957)

21. GÖKOVA-MARMARİS (BODRUM, MARMARİS, MUĞLA) Ula-Ören Kırığı Deprem üretme aralığı 20-50 yıl. Muğla-Yatağan Kırığı. Deprem oluş aralığı 20 – 30 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.1. Son ürettiği en büyük deprem 6.5 Marmaris.

22. Büyük Menderes Çukuru (AYDIN – NAZİLLİ-SÖKE) Deprem üretme aralığı 50-250 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.3. Son ürettiği en büyük deprem 7.0 Söke-Aydın (16 Temmuz 1955)

23. Gediz Göçüntüsü – MANİSA, ALAŞEHİR, SALİHLİ- DEMİRCİ-DENİZLİ Deprem üretme aralığı 15-20 yıl. Beklenen en büyük deprem 7,0. Son ürettiği en büyük deprem 6.9 Alaşehir (28 Mart 1969)

24. İZMİR- ÇEŞME- FOÇA-KARABURUN-MİDİLLİ

İZMİR Kırığı Deprem üretme aralığı 10-15 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.5. Son olan en büyük deprem 7.0, Karaburun – İzmir (23 Temmuz 1949)

25.BERGAMA-ÇANDARLI- DİKİLİ.Zeytindağı Bergama Kırığı Deprem üretme aralığı 15 – 80 yıl. Beklenen en büyük deprem 7.2. Son ürettiği büyük deprem 7.1 Dikili (1929)

• Yakın sayarsak Bandırma 10 sene önce falan 5.4 ile sallandı

• Yakın sayarsak Bandırma 10 sene önce falan 5.4 ile sallandı

En Yakın tarihli en büyük balıkesir depremleri..

Deprem Tarihi Deprem Yeri Derinlik Büyüklük
    12 Ağustos 2010 05:23 Balıkesir Balya 11.7 km 5.0
    10 Temmuz 2008 10:49 Balıkesir Tütüncü Gönen 13.2 km 4.9
    11 Haziran 2011 01:47 Balıkesir Düvertepe Sındırgı 15.8 km 4.6
    30 Mart 2011 20:07 Balıkesir Darıca Manyas 9.3 km 4.4
    4 Temmuz 2012 11:45 Balıkesir Karakabaağaç Manyas 9.0 km 4.4
    31 Aralık 2017 23:12 Balıkesir ERDEK ACIKLARI MARMARA DENIZI 12.4 km 4.3
    20 Nisan 2017 17:11 Balıkesir YUKARIGOCEK BIGADIC 5.0 km 4.3
    4 Ocak 2018 07:53 Balıkesir Hamidiye Bigadiç 8.3 km 4.1
    1 Ağustos 2009 19:42 Balıkesir Bandırma Açıkları Marmara Denizi 9.1 km 4.1

Aynı bölge 5 ocak 2019’dada kırılmış yerel kırıklardan oluşan depremeler byk ihtimal korkulacak birşey olduğunu sanmıyorum. Bursa;

Deprem Tarihi Deprem Yeri Derinlik Büyüklük
    23 Ocak 2015 12:19 Bursa UGURLUPINAR MUSTAFAKEMALPASA 5.0 km 4.5
    5 Mart 2019 00:07 Bursa Bayramdere Açıkları Marmara Denizi 11.3 km 4.2
    5 Ocak 2019 07:20 Bursa Bayramdere Açıkları Marmara Denizi 8.5 km 4.1
    17 Ağustos 2013 21:16 Bursa ENGURUCUK GEMLIK 5.7 km 4.1
    11 Ocak 2019 19:09 Bursa DEDE MUDANYA 4.7 km 4.0

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Yeni yatmama rağmen hissetmedim ben geçmiş olsun herkese.Marmara Denizi'nde Bayramdere açıklarında olmuş 7 km derinliği hayli zayıf etkin hissedilmiştir muhakkak.Etki alanı Balıkesir,Tekirdağ,İstanbul olarak görünüyor.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Arkadaşlar bu gece istanbulda depremi oldu bilmiyorum ama ben bu gece rüyamda resmen nerden baksanız 6 dan büyük deprem yaşadım hemde istanbulda evimde inşallah rüyam gerçekleşmez baya korktum

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk