Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bugünkü sarsıntıyla birlikte Manisa'da son 21 günde 103 deprem kaydedilmiş.
    Çok şükür can ve mal kaybı olmadı
    Geçmiş olsun Rabbim tekrarından korusun.

• Daha öncede yazmıştım artçıların şiddeti 4.2-4.3 e kadar çıkabilir, panik yapmamak lazım. Bu konuyla ilgili acaba hem kandilli hemde bilinen bir bilim adamı açıklama yapacak mı bakalım.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Her depremi HAARP denen şeye bağlamak bana gerçekçi gelmiyor.Ülkemiz hele ki Ege bölgemiz çok aktif hatların bulunduğu bir yer.Ege'deki aktif hatların birbirlerine yakın olması da birbirlerini tetiklemelerine neden olabiliyor zaman zaman.Ülkemiz genç oluşum kara parçası deprem her ne kadar unutsak da ülkemizin bir gerçeği.

• Daha öncede yazmıştım artçıların şiddeti 4.2-4.3 e kadar çıkabilir, panik yapmamak lazım. Bu konuyla ilgili acaba hem kandilli hemde bilinen bir bilim adamı açıklama yapacak mı bakalım.

şöyle bir şey duymuştum Kırgızistan da. Rus ve Kırgız bilim adamları deprem konusunda uzman insanların yaptığı bir programda izlemiştim. Deprem bölgesi olan bir yer de sık aralıklarla orta ve hafif şiddette depremlerin olması iyidir. Biriken enerjinin kontrollü şekilde boşalmasını sağlar. Tek sefer de şiddeti yüksek şekilde boşalım olmasındansa sık sık orta ve hafif şekilde boşalım yapması fay hatlarını rahatlatır ve gerilimi azaltır. Ne derece doğruluk ve geçerlilik payı var bilemem. İlgilenen arkadaşlar yorumlarsa biz de öğreniriz.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• @manasbalasy bununla ilgili bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım, bulursam tekrar hatırlatayım ama dediğinin tersini düşünüyorum.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• @manasbalasy bununla ilgili bu konuda daha önce bir yazı yazmıştım, bulursam tekrar hatırlatayım ama dediğinin tersini düşünüyorum.

tabii ki bulursan bizi de aydınlatırsın. Fakat görüş benim değil ben izlediğim ve duyduğum şeyleri aktardım. Deprem konusunda her hangi bir bilgim yok . Kendi adıma bu konuda yorum yapmam yanlış olur.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• tr.wikipedia.org/wiki/Richter_%C3%B6l%C3%A7e%C4%9Fi

bu linkte depremlerin enerjileriyle ilgili tablo var, tabloya baktığımızda 5-5.9 şiddetinde bir depremin enerjisi 10 üzeri 15 değerinde, yıkıcı deprem dediğimiz 7-7.9 ise 10 üzeri 18 değerinde. yani aralarında 1000 kat var,buda şu demek 1000 tane 5.9 olursa ancak bir 7.0 lık depremi karşılar. Üstelik bide 5-5.9 şiddetindeki depremi seçtim ki olasılığı çok yüksek olmayan depremler en azından küçük deprem diyemeyiz 3-4.9 şiddetinde depremin enerjisi ise 10 üzeri 12 yani 7.0 lık bir depremle arasından 1 milyon kat fark var buda 1 milyon tane ufak deprem olacak ki 7.0 lık bir depremin üreteceği enerjiye karşılık gelsin. Velhasıl küçük depremler sadece fayın aktif olduğunu gösterir büyük depremlerin şiddetini ve büyüklüğünü azaltmaz

Yazımı buldum @manasbalasy

• Eger deprem bulutlari diye bir sey varsa Izmirden baslayıp güneybatı kkuzeydogu paralelinde bu iki gun ddaha hat seklinde yagis olucak gibi. Kütleler jet gibi hareket ediyor. Bi anda farklı boyutlara giriyor. Dun Balikesirde deprem olmusti Bugun Manisa Usak kutlelerin etkili oldugu yerler. Sizce bir etkisi var mı? Ben depremlerin olucagini bulutlara bakarak kestirmistim deprem olmadan once. Dunku radar giruntusune. Deprem bulutlariyla ilgili bir makalede okumustim,

• Denizli'de 4.5 büyüklüğündeki depremi, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği'nden Fatih Hakgüder'in Bursa yakınlarındaki Uluabat Gölü'nde çektiği bulut fotoğrafından tahmin ettiğini söyleyen Karel, tahminlerini birkaç gün önceden web sitesinden gruptaki arkadaşlarına göndererek, "Şu bölgede, şu büyüklükte, birkaç gün içinde deprem olacak" diyor.

Türk ve Fransız vatandaşı olan Karel, tam zamanını ve tam yerini bilmemekle birlikte 2006'daki önemli depremleri birkaç gün önceden tahmin ettiğini söyledi. Son olarak bu yıl 20 Ocak'taki Ağrı (5 büyüklüğü) ve 23 Ocak'taki Denizli depreminin birkaç gün içinde olacağını tahmin eden Karel, "Birkaç gün içinde depremin hangi bölgede olacağını ve büyüklüğünü aşağı yukarı biliyorum ancak tam zamanını ve yerini tahmin edemiyorum. Ama bu sistem geliştirilirse tahminler daha ileri bir aşamaya götürülebilir. Bunun için çalışıyoruz" dedi.Karel, litosfer (yer kabuğu) ile atmosfer arasında bir bağ olduğunu belirterek "Deprem tetikçisi sadece litosferden değil aynı zamanda yukarı atmosferden geliyor.

Yani o düştü dediğimiz yıldırım aslında yerden göğe doğru yükseliyor ve bulutun altından yere inen yıldırımla havada buluşuyor. Deprem de bence görünmez iyonların yukarı aşağı ve aşağı yukarı alışverişi ile faylar ve yüksek atmosfer arasındaki bağdan kaynaklanıyor" dedi.

Çalışmasını NASA'daki bazı bilim adamlarının da desteklendiğini kaydeden Karel, "Türkiye'nin meteorolojik koşulları tahmin yapabilmek için çok uygun. Fayların derinde olmayıp yüzeye yakın olması ve atmosferin de sakinliği bu tahmini çok daha kolaylaştırıyor" dedi. İstanbul depremini tahmin etmek için yeni bir sistem geliştirdiklerini anlatan Karel şöyle konuştu:

"Deprem bulutları alçak, uzun ve gri renkte yani iyonize olmuş bulutlar. Diğer bulutlara göre, ters yönde hareket ediyor. Bulutların hızı depremin büyüklüğüyle ilgili. Hız arttıkça büyüklük artıyor. Projede bulutlar görüldüğü anda uçak kaldırılarak incelenecek ve deprem bulutları olup olmadığı daha net anlaşılacak."

Bilimsel proje başlatıldı

Atatürk Üniversitesi ve başkanlığını Karel'in yaptığı Meteodeprem Araştırma Merkezi (Meteoquake Research Center-MRC) ile ortak bir proje başlatıldı. "LAI projesi"yle, sismik aktiviteler açısından litosfer, atmosfer, iyonosfer etkileşimi tüm yönleriyle incelenerek, depremlerin önceden tahmin edilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamındaki araştırmalarda insansız uçaklar, gökyüzünü sürekli izleyen kablosuz kamera sistemleri, mobil atmosferik ölçüm cihazları, GPS destekli 3 boyutlu yer altı izleme sistemleri kullanılacak, sahada düzenli radon ölçümleri gerçekleştirilerek elektrik potansiyel alan değişimleri izlenecek.

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• @Baybars yazıyı okudum. İnternetten de bakındım biraz. Hem senin yazını savunan hem de benim yazdıklarımı savunan görüşler var. Fakat senin yazdıkların daha mantıklı geldi bana. Matematiksel olarak hesaplamalar üzerinden anlatman aydınlatıcı ve anlaşılır kıldı. teşekkür ettim yazın için

• rica ederim ben bu işin uzmanı yada bilim adamı değilim,sadece ilgili olduğum bir konu, zaten bilimde bu ya, karşıt tezler savlar olacak, benim bu söylemi mi Allah rahmet eylesin Prof. Dr. Aykut Barka ve Prof. Dr. Ahmet Ercan da o meşhur oldukları dönemde çokça dile getirmişlerdi.
    @manasbalasy

• Geçmiş olsun tüm erzurumlu vatandaşlarımıza..

• Kuşadası'nda 4,2 Büyüklüğünde Deprem Meydana Geldi
    Aydın'ın Kuşadası ilçesinde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Herhangi bir hasara yol açmayan deprem, İzmir ve çevre illerden de hissedildi.