Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Zamanında gönderilerinin altına deprem vergileri nereye gitti yazdığım için Kızılay beni engellemiş twitterdan, bir çok insan da dahil bu duruma. Paylaşım yaparken etiketleyemeyince fark ettim. Şaka gibi ülke devletin kurumu vatandaşı engelliyor

• Şimdi hataydaki arkadaşımla konuştum eşi enkaz altında, oturdukları mahalle komple yıkılmış durumda yollarda çok büyük hasarlar varmış ekipler maalesef yetersiz kalıyormuş Allah hepsinin yardımcısı olsun 🤲

• İkinci depremle beraber personelime izin verdim yazı gelmedi ancak onların güvenliğini göz ardı edemem. Kültür ve Turizm bakanlığına yazı gönderdim yarın için de izin almak adına. Karadeniz olarak bu kadar hissettiysek deprem bölgelerimizi düşünemiyorum travmatik bir gün yaşıyoruz gerçekten Allahım bizleri afetlerinden koru bu cennet vatana afet ihsan eyleme yarabbi. İkinci depreme toplantıda yakalandık ancak deprem konusunda o kadar bilinçsiziz ki asansöre binip kaçmak isteyenleri gördüm çök kapan tekniği uygulaması gerçekten o an hiç akıla dahi gelmiyor

Açık alana çıktık arabalarda oturuyoruz. Sürekli ara ara sallanıyoruz. 80 yaşındaki büyük teyzem daha ben böylesini görmedim diyor. Arabada birisi hareket edince deprem oldu sanıyoruz. Paranoyak olduk :(

• Şimdi hataydaki arkadaşımla konuştum eşi enkaz altında, oturdukları mahalle komple yıkılmış durumda yollarda çok büyük hasarlar varmış ekipler maalesef yetersiz kalıyormuş Allah hepsinin yardımcısı olsun 🤲

Hatay gerçekten korkutuyor beni oradaki tanıdıklarıma ulaşamıyorum

• Açık alana çıktık arabalarda oturuyoruz. Sürekli ara ara sallanıyoruz. 80 yaşındaki büyük teyzem daha ben böylesini görmedim diyor. Arabada birisi hareket edince deprem oldu sanıyoruz. Paranoyak olduk :(

Allah kolaylık versin değerli dostum.Çok geçmiş olsun Bir daha böyle bir felaket yaşamayalım inşallah bu son olur. Ramazana yaklaştığımız şu mübarek üç aylarda rabbimize bol bol dua edelim

• 3 Ayrı ana tektonik yapıda depremler görülmeye devam ediyor. Ölü deniz fayının kuzey segment-leri (Karasu basin /Doğu hatay fayı) Türkoğlu civarından hataya kadar Daf'dan bağımsız 190km kırdı normalde bu fayın devam segmentleri KD'ya kıvrılıyor ama yön değiştirmek yerine kırılma kuzeyli devam ederek Daf'ı kesti ve Dafı tetiklemiş oldu Nurdağından itibaren DAF boyunca Elazığa kadar belirgin 200km uzunuluğunda bir kırılma daha mevcut bunların parçalı kırılıyor olması yüksek ihtimal belirgin bir anaşok girilmedi çünkü, dahada kuzeyde Güneydoğu bindirmesi dahil Tunceli civarlarına kadar yerel tetiklenen faylarda mevcut bu bölgelerdende 6-6.5'luk depremler meydana gelirse şaşırmamak lazım güneydoğu bindirmesinde aletsel dönemde meydana gelen tek büyük deprem 1975 Diyarbakır/Lice 6.6M depremi.

Bir diğer anaşok Daf'dan bağımsız kıta içi fay olan Çardak fayında gerçekleşti 7.6Mw büyüklüğünde 110km civarında bir kırık oluşturdu bu fayda doğrultu atımlı fay çözümü veriyor ve her iki ucuna stres aktarmış oldu büyük artçılar batı ucunda yoğunlaştı, doğu ucunun kestiği , hatta birleştiği bir başka kıta içi fay olan Malatya fayında (episantr gereği öyle söylüyorum çözümleri mevcut değil) 6.0-5.8'lik depremler meydana geldi Malatya fayı hakkında çalışmalar kısıtlı olmakla birlikte uzunluğu gereği büyük deprem üretme potansiyeli olan bir başka fay.

Çardak fayının kestiği Saimbeyli ve daha güneyindeki Andırın fayları gibi faylar tetiklenirmi meçhul ama bir tetikleme beklenilecekse aşağıdaki görselde işaretlediğim daire noktalarda beklenilir artık (Malatya fayı,Saimbeyli fayı,Andırın fayı) bu fayların hakkında çalışmalar çok kısıtlı ve hangilerinin sismik boşluk konumunda olduğu (son deprem tarihi) bilinmiyor.

(+5Mw depremlerin dağılımı)

• hocam 3. büyük depremi öngörebilirmiyiz ?

• Allah kolaylık versin değerli dostum.Çok geçmiş olsun Bir daha böyle bir felaket yaşamayalım inşallah bu son olur. Ramazana yaklaştığımız şu mübarek üç aylarda rabbimize bol bol dua edelim

Amin hocam. Soğuk ve yağış bur taraftan, sürekli deprem bir taraftan. Millet ne yapacağını şaşırdı. Zor durumdayız. Belki farkında değiliz ama gerçekten büyük bir felaket yaşıyoruz. Allah bize acısın 😔