Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Bizim köyde ki tavuk çiftliğinin güvenlik kamerası. Elektrik kesildiği için sadece başlangıcı var

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• 6'lık orta büyüklüğünde bir depremde bile bu hale geliyorsak, Marmara genelinde beklenen 7.6'lık bir depremde vay halimize.

Haklısınız lakin bende hem Gölcük hemde Düzce depremlerini yaşamış biri olarak çok tedirginim ,deprem konusunda prof dr Şener Üsümezsoy'u takip ediyorum, hocamız İstanbul'da maksimum 6,5 siddetinde bir deprem beklediğini bilimsel makalelerle her seferinde vurguluyor tabiki diger hocalarımızın bekledigi 7.6 siddetinde bir depremle kıyaslanamaz ama yinede İstanbul için ciddi boyutlarda hasara neden olacak,bu yuzden önlemlerin biran önce alınması gerekir

• Arkadaşlar daha yeni haberim oldu hisseden herkese geçmiş olsun özelikle gece olan depremin ne kadar korkutucu olduğunu çok iyi bilirim Allah yardımcınız olsun OldMember hocam gecmis olsun umarım iyisindir..

Hocam malesef sakinleştirici vurulmak zorunda kaldım yeninuyandim tesekrkur ederim ama hiç iyi değilim

• Bu işin asıl uzmanı gerekli açıklamaları yapmış , bu segment'de geçmiş yıllardada 4-5 arası depremler meydana geliyordu benzer risk Pütürge civarındada mevcut ama orası çok daha fazla +5Mw Deprem üretti en büyükleri (5.8) diplomalı ,diplomasız herkes birşeyler söylüyor sürpriz diyenler, 20-25 yılda bir tekrarlıyor diyenler vb. hiçbir alakası yok 99 Depremlerinde geometrisi ve uzanımı değişen bu kesim kırıldığı halde atım azlığı nedeniyle biriken stresi atamamışdı böyle bir deprem ihtimal dahilindeydi 5M'lik ay-yıllara yayılan çok daha fazla sayıda depremlerlede bu açığı kapatabilirdi. 99 depreminin en büyük artçısıda bu segment üzerinde olmuşdur (5.8Ms)

Sezim Ezgi Güvercin hocamızın çıkardığı columb stres analizi; bu insanlar TV'lere çıkmaz popülaritesi yokdur ama yaptıkları çalışmalar çok değerlidir. Uydu geçişi olacakmı bilmiyorum ama ATAG'ında paylaşacağı İnsar verisiyle deformasyon daha iyi analiz edilebilecekdir.

Image

Anlık ivmelerde segmentin kuzeyindeki istasyonda 592.03cm/s gibi çok yüksek bir ivme ölmüş ivme dağımları fayın uzantısıyla uyumlu KD/GB yönünde artış gösteriyor.Düzce genelinin ortalama olarak 0.3g ivmeye maruz kaldığı söylenebilir.Düzce'ye çok hakim değilim ama 592.03cm/s gibi yüksek bir yatay ivmeye maruz kalan yapıların (varmı bilmiyorum bakmadım) yıkılmaması büyük şans bunda depremin büyüklüğüne bağlı sürelerde etkin tabi ne kadar süre bu ivmeye maruz kaldı ayrıntılı incelemek gerekir.

Sosyal medyada depremi hissetmeyenler yine dalga peşindeyken ,ilk kez (orta büyüklük)'de bir deprem yaşayan gençlerin her zaman ki gibi dili tutulduğu görülüyor.Bu afet'in şakası yok hayatınızı zindana çevirecek travmalara sebebiyet verebilir ülke olarak yoğun nüfusları etkileyecek olası Marmara deprem-lerine çok hızlı bir şekilde hazırlanılması lazım yara sarma politikasıyla İstanbul'da bu işin altından kalkılamaz büyük bir trajedi yaşanmadan bu ekonomide çok zor olsada gerekli önlemler alınmalı, yoksa bu görüntüler kaçınılmaz;

• Şuan rahmetli Aykut BARKA'ya o kadar çok ihtiyaç var ki. Ön görüleriyle, araştırmalarıyla, kurumları örgütlemesiyle çok katkısı olmuştur yön vermiştir her kesime... Ortalıkta çok bilgi kirliliği var...

• Hocam malesef sakinleştirici vurulmak zorunda kaldım yeninuyandim tesekrkur ederim ama hiç iyi değilim

Geçmiş olsun. Sakin kalmaya çalışın. Panik daha çok kötü yapıyor insanı. 99 depreminde İstanbul'da her anını yaşamıştım çocukken. Çok şükür bir korku kalmadı. Ama deprem en ürkütücü doğal afet. Tekrar geçmiş olsun.

• Geçmiş olsun. Sakin kalmaya çalışın. Panik daha çok kötü yapıyor insanı. 99 depreminde İstanbul'da her anını yaşamıştım çocukken. Çok şükür bir korku kalmadı. Ama deprem en ürkütücü doğal afet. Tekrar geçmiş olsun.

Hocam 99 depremini çok iyi yasayanlardanim herşeyi iki kere gelen sarsıntı dışardan gelen sesleri bagirsmalari herşeyi çok net hatırlıyorum o günden kaldı bende sakin kalamiyorim donuyorum gece de aynısı oldu hastaneden gelmiştim uyaniktim ev yıkılıyor sandim bunu ancak benim gibi panik atağı anlar bu benim için coknzor bir durum

• Allah korusun İstanbul gibi bir büyük şehirde olacak 7 üstü deprem de çok can kayıpları olacak geçen hafta yapılan daha doğrusu yapılmaya çalışılıp becerilemeyen deprem tatbikatı bu ülkenin hala bu konuda ne kadar geride kaldığını gösteriyor, bu kadar yapı stoğu ile bir şehir bu depremi nasıl kaldıracak, bizim ülke de ki bu kadercilik anlayışından çıkmak gerekiyor artık, hala ve hala usulüne göre yapılmayan binalar var ve hala malzemeden kaçırma olayı mevcut bu kafayla biz ileri gidemeyiz. Gerçekten Allah yardımcımız olsun

• Şuan rahmetli Aykut BARKA'ya o kadar çok ihtiyaç var ki. Ön görüleriyle, araştırmalarıyla, kurumları örgütlemesiyle çok katkısı olmuştur yön vermiştir her kesime... Ortalıkta çok bilgi kirliliği var...

Aykut hocaya en çok ihtiyaç duyduğumuz anlar kesinlike kardeşim

• Bende de deprem korkusu yoktu ta ki 2020 Sisam depremine kadar gerçekten insan da travmalar bırakıyor biliyorsunuz zaten İzmir de yaşayacaksan depreme alışık olmaniz lazım sırf deprem korkusu yüzünden komşumuz bu yıl taşındı bu şehirden Rize ye memleketlerine döndüler..