Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • https://m.facebook.com/story.p…4386506&__tn__=%2As%2As-R

Tahmin büyüklüğünü doğru bilmiş

Ya allah aşkına bunu bilmeye ne var? Son 1 aydır bakın girit civarında +4.5 üzeri kaç deprem olmuş? Geçen bu forumda da yazıldı giritte 4.5 üzeri depremler çoğaldı izlenmesi gerekir diye. +6 Üzeri deprem göz göre göre geliyorum dedi zaten. İnanmayın,paylaşmayın böyle tahmincileri.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• CNN Türk de Prof. Süleyman Pampal : büyük bir depremin habercisi olabilir zaten o bölge son dönemde aktivitesini çok arttırdı korktuğumuz , endişe duyduğumuz bir bölge umarız ki bir büyük deprem meydana gelmez.

NTV'de az önce bir hoca, büyük bir depremi kesinlikle tetiklemez dedi

• Ya allah aşkına bunu bilmeye ne var? Son 1 aydır bakın girit civarında +4.5 üzeri kaç deprem olmuş? Geçen bu forumda da yazıldı giritte 4.5 üzeri depremler çoğaldı izlenmesi gerekir diye. +6 Üzeri deprem göz göre göre geliyorum dedi zaten. İnanmayın,paylaşmayın böyle tahmincileri.

Sizlere inandırmak için bunları paylaşmıyorum.

• Depremin derinliği ve uzaklığı ayrıca oluş mekanizması ve merkez üssüne yakın yerleşim birimlerinin jeolojik yapısı/zemini depremin hissedilmesinde farklılıklar yaratır..

Bu bölgedeki depremlerin bizim açımızdan tehlikesi sallantıdan çok tsunamidir. Depremin oluş mekanizmasıda tsunami oluşumunu destekler şekildedir. sura16 kardeşimin paylaştığı gibi tarihsel olarak büyüklüğü 8 ve üzeri depremler mevcut görünüyor. Oluşan deprem bu faylar için olağan bir depremdir. Artçıların büyüklükleri 5.5-6.0 arasına kadar ulaşabilir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 7267db4cfca73e5b.jpg

Dostlar,bu yayın çok tehlikeli olduğunu duymuştum.Ayrıca twitter'dan da takip ettiğim snowcem hocam da sürekli en çok Girit civarından korktuğunu belirtiyordu.Şimdi bu yayda oluşacak >7 bir depremde kıyı egede tsunami riski var mıdır? Ve 1957'de gerçekleşmiş Fethiye Depremi'ndeki gibi bir yıkıma neden olabilir mi?

• Baskentli Şahsi görüşüm olası bir +7 üzeri depremde muğla,antalya kıyıları en riskli bölgeler. Çok derin bir deprem bölgesi. Dalma-Batma zonu. Bence yıkıcı bir hasar oluşturma ihtimali düşük. Çok çok eski evler varsa bir ihtimal onlarda hasar yapabilir. Ama tsunami büyük risk.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• 7267db4cfca73e5b.jpg

Dostlar,bu yayın çok tehlikeli olduğunu duymuştum.Ayrıca twitter'dan da takip ettiğim snowcem hocam da sürekli en çok Girit civarından korktuğunu belirtiyordu.Şimdi bu yayda oluşacak >7 bir depremde kıyı egede tsunami riski var mıdır? Ve 1957'de gerçekleşmiş Fethiye Depremi'ndeki gibi bir yıkıma neden olabilir mi?

Ülkemiz için Kıyı Ege'yi (Aydın, İzmir kıyıları) yunan adaları koruyabilir ama Muğla ve Antalya, Mersin kıyıları çok büyük risk taşıyor. Olası bir 7-8 büyüklüğündeki depremde asıl hasarı, yıkımı sallantı değil tsunami yapar.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Baskentli ayrıntılı olarak bakmadım, ancak hatırladığım bahsi geçen deprem büyük ihtimalle burdur-fethiye makaslama zonu üzerinde olmuştur. Bu tür depremlerin oluş sıklıkları fazla değil. Ancak bu fay zonunun etkileri denizli üzerine daha fazla, yakın tarihte acıpayam bölgesinde oluşan depremler buna örnek..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Libya önce 4.8 sonra 5.3

2020/05/02 17:20:16 5.3 mb 30.4952° N 20.7619° E 20 Near Coast of Libya A 2020/05/02 17:24:59

2020/05/02 16:44:45 4.8 mb 31.2634° N 22.9420° E 10 Near Coast of Libya A 2020/05/02 16:51:03
  • Baskentli ayrıntılı olarak bakmadım, ancak hatırladığım bahsi geçen deprem büyük ihtimalle burdur-fethiye makaslama zonu üzerinde olmuştur. Bu tür depremlerin oluş sıklıkları fazla değil. Ancak bu fay zonunun etkileri denizli üzerine daha fazla, yakın tarihte acıpayam bölgesinde oluşan depremler buna örnek..

Narsil Saolasın.Yani bu Helen Yayı üstünde oluşacak büyük bir deprem uzak mesafeden dolayı ülkemizde ciddi bir yıkıma yol açmaz.Ve ayrıca Fethiye-Burdur zonu gibi ülkeye yakın noktaları da pek tetiklemez demek istiyorsunuz değil mi? Bu arada cevaplayan dostlara teşekkürler.Bu tarz >7 girit depremlerinde en az sallantı kadar hatta belki de daha fazla tsunaminin de riskli olduğunu düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla.

• Narsil Saolasın.Yani bu Helen Yayı üstünde oluşacak büyük bir deprem uzak mesafeden dolayı ülkemizde ciddi bir yıkıma yol açmaz.Ve ayrıca Fethiye-Burdur zonu gibi ülkeye yakın noktaları da pek tetiklemez demek istiyorsunuz değil mi? Bu arada cevaplayan dostlara teşekkürler.Bu tarz >7 girit depremlerinde en az sallantı kadar hatta belki de daha fazla tsunaminin de riskli olduğunu düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla.

Sallantıdan çok odaklanacağımız şey tsunami olmalı, bugünkü gibi 6.0-7.0 arasındaki depremlerin kayda değer bir tsunami oluşturmasını beklemem ancak 7.0 ve üzeri için tsunami beklentisi olabilir. Buarada bölgedeki yer altı tabanının jeolojik özelliklerini bilmiyorum eğer heyelana sebebiyet verecek kanyon tarzı oluşumlar varsa buda tsunaminin etkisini büyütebilir

• Narsil kardeşim anladım,teşekkürler.Özellikle Doğu Akdeniz ve Kıyı Ege'de denize dolgu alanların da hayli fazla olduğunu düşünürsek risk artmış oluyor muhtemelen.Iyi forumlar.

• 850 Km'den fazla uzunluğu 350 Km'den fazla genişliği olan bir zondan bahsediyoruz aletsel dönem depremleri ve derinlikleri beraber değerlendirildiğinde afrika levhasının dalma enlemi 36-37 enlemlerine kadar çıkmıştır . Bu depremden sonra hemen 365 depremi söylentileri çıkacaktır (8.5M tahmini) 3-4Cm/yıl kayma hızı olan bir bölgede , 365 depremi gibi depremin günümüze kadar 1655 yılda , en az 3 kere tekrarlanmış olması lazımdı (8-8.5M ise) , 3cm kayma hızından günümüzde 50 metrelik atıma denk geliyor.

2011 büyük tohoku (Kuzeydoğu honshu Japonya) depreminin (9.1Mw) verilerini paylaşayım;

1-400Km uzunluktaki hattın hareket ettiği tahmin ediliyor.

2-En büyük yer değiştirme 52-54 metre Artçılar dahil.

3-Anaşok'un belirgin süresi 180 saniye (3 dakika) Hissedilen büyük artçılarla bu süre 5-6 dakikaya çıkmış olabilir.

4-O bölgenin kayma hızı akdenizin 2 katı 83mm/yıl (8cm)

3d0bd80.png

fd8e76851445938.png

365 depremini yaşamadan, ne yerini nede büyüklüğünü bilemeyeceğiz.Tarihsel depremlerin çoğu abartı söylemlerle dile getirilmiştir. Ege bölgesindeki antik kentleri yıkan depremlerde dahil abartı söylemler içeriyor anlatım 8'lik deprem gibi halbuki o bölgenin üreteceği max deprem 6.9M'dur..

Fethiye/Burdur, Plini/Strabo çukurluklarının büyük bölümü doğrultu atım yapıyor.Doğrultu atım ve normal faylanma depremlerinin etkili tsunami üretmeleri beklenmez, tsunamiler bindirme fayı /ters fay dediğimiz yükselim depremleriyle meydana geliyor,Bugün ki depremin hızlı çözümleride ters fay mekanizmasını işaret ediyor.

Girit ve çevresi (akdeniz,Aletsel dönem); İstatistik

1- 15 Yılda bir +7M Son deprem (1957 fethiye körfezi depremi)

2-Her 2 yılda bir +6M

3- Her yıl bir tane 6M civarı 5.7-5.9

4- Her yıl 4-10 Tane +5M deprem üretiyor.

Bunlar istatistik verileri aynı yıl içinde 2 yada 3 tane +6M depremde meydana gelebilir,Çok geniş bir zondan bahsediyoruz.

+7M depremler (aletsel dönem) sanıldığı gibi girit güneyinde değil,girit kuzeyinde 36-37 enlemlerine yakın gerçekleşmiştir..

Aletsel dönem, en büyük deprem 8.1M geçsede sınırlı veriler nedeniyle net sonucu ifade etmiyor. Ayhan ve Diğ.1981 depremin büyüklüğünü 7.9 Vermiştir. Fethiye depremleride, fethiye körfezinde 50-55km açıkda gerçekleşmiştir.

Wikipedia kayıtları;

11 Ağustos 1903 8.1M Greece/Kythera 2 Ölü

28 Nisan 1903 6.3M Ottoman Empire,Turkey,Muş Province 3.560 Ölü

ef02908.png

Felaket tellallarına kulak asıp psikolojinizi bozmayın.

• PergamoN emeğine sağlık, sanırım herkesin kafasındaki sorulara cevap oldu iletin:)