Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cenk Yaltırak hoca Karadeniz de patlamayı bekleyen bir çok fay olduğunu ama önce KAF a odaklandıklarını fakat Karadeniz de de deprem olursa şaşırmayacaklarını söylemişti Elazığ depremi zamanı her deprem KAF zonunda olacak diye bir şey yok maalesef ki

benim yazdığımdan her deprem KAF zonunda olur anlamı nasıl çıkarttınız pek anlayamadım eğer öyleyse yazılan birkaç defa okuyun bence.

Karadeniz fayı ile ilgili ayrıntılı bir çalışma yok iken tarihsel olarak bartın açıklarındaki deprem dışında doğru düzgün bir veri yok iken, üstelik İstanbul açısından değerlendirdiğim bir yazıda karaya uzaklığı fazla olan 7 üzerinde deprem üretmemiş, İstanbulun merkezi olan güney bölgelere oldukça uzak konumda bulunan bir faydan mı daha tehlikeli deprem bekleyelim, yoksa burnumuzun dibinde 3 tane 7.0 üzerinde deprem üretebilecek ve tarihsel olarak bunu defalarca yapmış, 1912 den 1999 a kadar binlerce can almış KAF zonundan mı deprem bekleyelim?

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Deprem sırasında duyulan sesle ilgili Prof. Dr. Şerif Barış ; Deprem dalgalarının yayılırken ses yaptığını belirterek, "Uğultu olarak duyulan ses budur.Büyük depremlerde daha şiddetli duyulur.Bu sesi hiç unutmayanlarda vardır.Her depremde olur.Özel bir durum değil."

• benim yazdığımdan her deprem KAF zonunda olur anlamı nasıl çıkarttınız pek anlayamadım eğer öyleyse yazılan birkaç defa okuyun bence.

Karadeniz fayı ile ilgili ayrıntılı bir çalışma yok iken tarihsel olarak bartın açıklarındaki deprem dışında doğru düzgün bir veri yok iken, üstelik İstanbul açısından değerlendirdiğim bir yazıda karaya uzaklığı fazla olan 7 üzerinde deprem üretmemiş, İstanbulun merkezi olan güney bölgelere oldukça uzak konumda bulunan bir faydan mı daha tehlikeli deprem bekleyelim, yoksa burnumuzun dibinde 3 tane 7.0 üzerinde deprem üretebilecek ve tarihsel olarak bunu defalarca yapmış, 1912 den 1999 a kadar binlerce can almış KAF zonundan mı deprem bekleyelim?

Bende size her deprem kaf zonunda olur dediğiniz için o mesajı atmadım zaten Karadeniz de bir deprem üretebilir anlamıyla o mesajı attım yanlış anlamışsınız. Cenk Yaltırak Karadeniz den İstanbul un içerisine giren faylar olduğunu ve bunlarında elbet bir gün sismik aktivite yaratabileceğini söylemişti ayrıca Gece olan depremin konumu Güney sahillere 64 km mesafede. 1999 depremi 95-98 km mesafeydi. Manisa da olan depremi de hissettik. KAF ve Karadeniz fayları iki yerde de Allah korusun olabilecek bir deprem Güney bölgelere ne kadar uzak olursa olsun il geneline büyük bir hasar bırakır fakat tabi şu an ki bilinirliği , bir çok veriler açısından KAF tehlikesi daha büyük görünüyor. Sonuç olarak her iki alanda riskli olabilir sadece Karadeniz üzerinde çok çalışma , veri yok ne olacağını bilemeyiz belki araştırılsa orası da KAF kadar tehlikeli çıkar belki de çıkmaz ben sadece size yanıt olarak Cenk Yaltırak hocanın bir programda söylediklerini hatırladıklarımı yazdım sizin yazınızdan da her deprem kaf zonundan olur gibi bir anlam çıkartmadım iki yerinde riskli olabileceği anlamında yazdım. :)

Einmal editiert, zuletzt von Soykan T. ()

• Tarihsel olarakta bartın depremi dışında oda 6.8 civarıydı sanırım büyük diyebileceğimiz bir deprem yok. Bilim insanları bu konularla ilgili açıklama yaparlar ancak Ramazan hocanın açıklamasını iyi değerlendirmek lazım

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• SnowManN fay olmayan yerde deprem olmaz o bölge daha öncede 2.5-3 arası deprem üretiyordu ama bunların sayıları çok çok az İstasyon sayısının artmasıyla daha fazla kaydedilmeye başladı. Dağ,deniz,göl,ova gibi oluşumların hepsi faylanma sonucu oluşan jeolojik yapılar günümüze kadar inaktif konuma geçen faylarda olabiliyor haritalanması yetmiyor ayrıntılı paleosismolojik çalışılması lazım deniz altı gibi bölgelerde bu çalışmaları yapmak çok zor.İstanbul karasında aletsel dönemde 5.0M (tahmini) bir deprem mevcut ,bu depremler küçük depremler birkaç km uzunluktaki fay bu büyüklükde depremlere neden olabiliyor.

• Bide bişey soracağım,bu Akhisar ve Kırkağac gelenbe fay zonundaki deprem fırtınaların bu kadar kısa sürede sönümleşmesi gayet doğal mı,2014-2017 yılları arasındaki Ayvacık saroz körfezindeki deprem fırtınaları çok daha uzun sürmüştüde her yer aynı değil sanırım ondanda olabilir.

• Bölgede tekrar 4.7'lik deprem meydana geldi. Kandilli 4.6 olarak verdi.

Code
    2020.04.15 11:18:35  35.8190   35.5013       13.8      -.-  4.6  4.5   AKDENIZ                                           İlksel

Einmal editiert, zuletzt von Fease ()

• Son depremle ilgili aciklamasida gelecektir hocanin, bu bolgede zaman zaman bu tarz depremler olmakta..