Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Depremi ülkemizde ve komşu ülkelerde toplam 80/100 milyon civarında insanın hissettiği yazıyor bazı kaynaklarda.

Böylesine geniş alanda hissedilen büyüklükte bir depremi kentsel dönüşümler, alınan tedbirler ve devlet millet dayanışmasıyla az bir hasar ve kayıpla atlattığımızı düşünüyorum

Dün Elazığ’da 6.8 depremi olacak dense çok daha vahim bir bilançodan korkardım.

Hasar var ama Allah’ın lütfu ile bu son verilere göre asgari seviyelerde

• oncesinde onvu bi deprem oldumu ?

Hocam bir prof. 1 sene önce 5 büyüklüğünde bir deprem olduğunu ve o depremin bunun öncüsü olduğunu belirtti televizyonda. Bende şaşırdım aklıma hemen bizim Eylül'de yaşadığımız 5.8 geldi İstanbul da. Allah korusun içim titredi resmen bunu söylediğinde. Çünkü eğer bunun gibi Marmara depremi de belki öncüsünü yapmış olabilir Eylül'de ki 5.8. Allah korusun...

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Depremi ülkemizde ve komşu ülkelerde toplam 80/100 milyon civarında insanın hissettiği yazıyor bazı kaynaklarda.

Böylesine geniş alanda hissedilen büyüklükte bir depremi kentsel dönüşümler, alınan tedbirler ve devlet millet dayanışmasıyla az bir hasar ve kayıpla atlattığımızı düşünüyorum

Dün Elazığ’da 6.8 depremi olacak dense çok daha vahim bir bilançodan korkardım.

Hasar var ama Allah’ın lütfu ile bu son verilere göre asgari seviyelerde

Ben de bu sayıya şaşırıyorum aslında. Elazığ merkezde binalar çok ciddi biçimde eski ve hiç sağlam değiller, normal zamanda bile bu binalara bakınca sanki yıkılacakmış gibi hissediyorsunuz ama buna rağmen merkezde yıkılan bina sayısı fazla değil.

• Ramazan hoca aciklama yapti paylasabilecek olan varsa paylassin. Net ve anlasilir aciklamalar var..

Hocam bir prof. 1 sene önce 5 büyüklüğünde bir deprem olduğunu ve o depremin bunun öncüsü olduğunu belirtti televizyonda. Bende şaşırdım aklıma hemen bizim Eylül'de yaşadığımız 5.8 geldi İstanbul da. Allah korusun içim titredi resmen bunu söylediğinde. Çünkü eğer bunun gibi Marmara depremi de belki öncüsünü yapmış olabilir Eylül'de ki 5.8. Allah korusun...

Marmara depreminin oncusu soyle diyebiliriz bunun icin cinli kahin olmaya gerek yok, 4 tane ana segment var bu segmentlere tali faylar var, ana faylarda artik enerji birikimi miyadini doldurdu yada doldurmak uzere oldugu icin daha kucuk bu tali faylarda kirilmalar oluyor, yani ana faylar enerji birikti deprem geliyor diyor, tarihsel depremlere baktigimizda buyuk depremler oncesinde bu tur insanlari endiselendiren yikici olmayan ama sallayan depremler mevcut, dolayisiyla buyuk deprem artik cok uzakta degil..Bu acidan degerlendirirsek kelime anlamini karsilamasada bu depremlere oncu diyebilirsiniz( teknik terim karsiligi elbette bu degil)..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ben de bu sayıya şaşırıyorum aslında. Elazığ merkezde binalar çok ciddi biçimde eski ve hiç sağlam değiller, normal zamanda bile bu binalara bakınca sanki yıkılacakmış gibi hissediyorsunuz ama buna rağmen merkezde yıkılan bina sayısı fazla değil.

Hocam ben oraya vakıf biri olarak söylüyorum orası eski Elazığ olarak adlandırılan bölge şu anda orada yaşayanların çoğu Suriyeli kardeşlerimiz yoksa çoğu bina orda boş duruyordu kentsel dönüşüm için bekliyordu

• Ramazan hoca aciklama yapti paylasabilecek olan varsa paylassin. Net ve anlasilir aciklamalar var..

Marmara depreminin oncusu soyle diyebiliriz bunun icin cinli kahin olmaya gerek yok, 4 tane ana segment var bu segmentlere tali faylar var, ana faylarda artik enerji birikimi miyadini doldurdu yada doldurmak uzere oldugu icin daha kucuk bu tali faylarda kirilmalar oluyor, yani ana faylar enerji birikti deprem geliyor diyor, tarihsel depremlere baktigimizda buyuk depremler oncesinde bu tur insanlari endiselendiren yikici olmayan ama sallayan depremler mevcut, dolayisiyla buyuk deprem artik cok uzakta degil..Bu acidan degerlendirirsek kelime anlamini karsilamasada bu depremlere oncu diyebilirsiniz( teknik terim karsiligi elbette bu degil)..

Sağolun hocam bu bilgiler için. Hayırlısı olsun, inşallah kimseye zarar gelmeden yada en az zararla atlatırız.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Hocam ben oraya vakıf biri olarak söylüyorum orası eski Elazığ olarak adlandırılan bölge şu anda orada yaşayanların çoğu Suriyeli kardeşlerimiz yoksa çoğu bina orda boş duruyordu kentsel dönüşüm için bekliyordu

Eski Elazığ tam olarak nereler oluyor? Benim kastettiğim bölgeler İstasyon Caddesi, İzzetpaşa Camii civarları, ana minibüs duraklarının oralar vs.

• Cenk hocanın son açıklaması;

Görüntünün olası içeriği: yazı

Son durum. Sivrice Segmentinde olduğu kesinleşti.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Eski Elazığ tam olarak nereler oluyor? Benim kastettiğim bölgeler İstasyon Caddesi, İzzetpaşa Camii civarları, ana minibüs duraklarının oralar vs.

Aynen oralar hocam zaten oradaki bir çok yapı kentsel dönüşüm sonrası yenilendi ama işte eski binalarda dediğim gibi çoğu Suriyeliler yaşıyor

• Ölenlere birkez daha allahtan rahmet diliyorum. 2010 Elazığ/Kovancılar 6.1Mw depremi baz alındığında can kaybı sayısı şuan için minumumda enkaz altında hala 22 kişi olduğunu düşünülüyor (en az) depremin üzerinden geçen saat ve soğuk baz alındığında ölenlerin sayısı birden artmaz umarım. Doğu anadolu fayıyla ilgili bir takım bilgiler paylaçacağım birazdan daha önce paylaşmıştım , konuyu takip edenler bilir ama görmemiş arkadaşlarımız varsa onlarda bilgilenmiş olur.

• Türkiye’nin ana tektonik yapılarından biri olan Doğu Anadolu Fayı (DAF), kuzey ucunda Karlıova(Bingöl) üçlü
    birleşiminden başlar, güney ucunda ise Ölü Deniz Fay Sistemine bağlanır. KD-GB genel uzanımlı olan
    DAF, 6 segmentten oluşur. Tarihsel ve aletsel dönemde segmentlerin her birinde Ms=6.8 ve daha büyük
    depremlerin meydana geldiği bilinmektedir. Segmentlerin uzunlukları dikkate alındığında, her birinin
    aletsel büyüklüğü 7.0 ve daha büyük deprem üretebilecek potansiyele sahip olduğu söylenebilir.

Bilindiği üzere, Kuzey Anadolu Fayı (KAF) ile Doğu Anadolu Fayı (DAF) birleşik faylardır. Dolayısı ile
    bu özellikteki faylarda görülen en temel özellik; bir fay aktif iken ötekinin suskun olmasıdır. KAF üzerinde
    başlayan 1939-1999 deprem serisi, fayın son yüzyılda aktif olduğunun göstergesidir. Benzer bir aktiflik
    1800-1900 yılları arasında DAF üzerinde görülmüştür. Bu göstergeler, içinde bulunduğumuz yüzyılda,
    DAF’ın yeniden aktif olacağı tezini güçlendirmektedir.

Doğu Anadolu Fayı (DAF)
    DAF, kuzeyde KAF ile yaptığı Karlıova üçlü birleşmesinden başlar, GB’da Ölü Deniz Fay
    Sistemine bağlanır. Genel doğrultusu KD-GB olan DAF’ın uzunluğu yaklaşık 580 km’dir.
    Sol yönlü doğrultu atım özelliği gösteren DAF, 6 segmentten oluşur.

2.a) Tarihsel Dönem Deprem Etkinliği
    Doğu Anadolu Fayını oluşturan segmentler üzerinde tarihsel dönemde meydana gelen
    önemli depremler; 1822 Antakya Depremi (Ms=7.5 yaklaşık 200 km yüzey kırığı
    oluşturmuştur). 1866 Karlıova-BİNGÖL Depremi (Ms=7.2 yaklaşık 45 km yüzey kırığı
    oluşturmuştur). 1872 Amik Gölü Depremi (Ms=7.2 yaklaşık 20 km yüzey kırığı) 1874 ve
    1875 Hazar Gölü Depremleri (Ms=7.1 ve Ms=6.7 45 ve 20 km yüzey kırığı) ve 1893
    Malatya Depremi (Ms=7.1) olarak verilebilir [4]. Şekil-6’dan da anlaşılacağı üzere söz
    konusu depremler, DAF’ın KD ucundan başlayıp GB’ya doğru devam etmiştir. Tarihsel
    depremlerin genel dağılımı DAF’ın orta ve KD kesiminde yoğunlaşma göstermektedir.
    Fayın GB’ya kıvrım yaptığı Gölbaşı-Türkoğlu segmenti üzerinde son 500 yıldır yüzey kırığı
    oluşturmuş yıkıcı bir deprem meydana gelmemiştir. ( 1513 Deprem izi şüpheli , 1114 depremi mevcut)

a3a124ccfe276c9cc22141.png

2.b) Aletsel Dönem Deprem Etkinliği
    DAF’ı oluşturan segmentler üzerinde tarihsel dönemde Ms=6.7 ve daha büyük
    depremlerin meydana geldiği söz konusudur. Segment uzunlukları dikkate alındığında ise
    her segmentin aletsel büyüklüğü 7.0 ve daha büyük deprem üretme potansiyeline sahip
    olduğu söylenebilir. Son yüzyılda segmentler üzerinde meydana gelen en büyük
    depremin aletsel büyüklüğü Ms=6.8’dir. Sözü edilen aletsel büyüklükler göz önüne
    alınarak bir değerlendirmeye gidilirse, aletsel dönemde DAF’ın daha çok orta ve KD
    kesiminin sismik olarak aktif olduğu söylenebilir (Şekil-8). Öte yandan DAF’ın gerek tarihsel ve gerkse aletsel dönem deprem etkinliği birlikte değerlendirildiğinde, GölbaşıTürkoğlu segmentinin sismik aktivite bakımından suskun olduğu aşikardır.

3. KUZEY ANADOLU FAYI VE DOĞU ANADOLU FAYI
    Aletsel dönem kayıtları, KAF’ın geçtiğimiz yüzyılda (1900-2000) yüzey kırığı oluşturan
    yıkıcı depremler bakımından aktif olduğunu göstermektedir (Şekil-9). 1939 Erzincan
    Depremi ile başlayan KAF üzerindeki yıkıcı deprem serisi 1999 depremleri ile geçtiğimiz
    yüzyıl (1900-2000) için sonlanmıştır. Geçtiğimiz yüzyılda KAF üzerinde yüzey kırığı
    oluşturan 20 yıkıcı deprem meydana gelmiştir. Buna karşılık DAF üzerinde meydana
    gelen yıkıcı deprem sayısı 7’dir (Şekil-8). Öte yandan aletsel dönemde DAF üzerinde
    meydana gelen ve aletsel büyüklüğü 5.0 ve daha büyük depremlerin dağılımları;
    Gölbaşı-Türkoğlu ve Türkoğlu-Antakya segmentlerinin suskun olduğunu göstermektedir
    (Şekil-10).
    KAF ve DAF birleşik (conjugate) faylardır. Bu tür fayların en tipik özelliği; biri aktif
    haldeyken diğerinin kilitlenmesidir [5]. Dolayısı ile geçtiğimiz yüzyılda da KAF aktif
    haldeyken DAF’ın kilitlenmiş olduğu aletsel kayıtlardan anlaşılmıştır. Bütün bunlar,
    DAF’ın içinde bulunduğumuz yüzyılda aktif hale geçeceği tezini güçlendirmektedir.

Segmentlerin ayrıntılı özellikleri okumak isteyenler paleosismolojik çalışmalar neticesinde (Ramazan demirtaş) buradan okuyabilir PDF'yi download etmeniz gerekiyor Download Full text PDF tıklayın.

https://www.researchgate.net/p…ECEK_DEPREM_POTANSIYELERI

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• dün 5.8 olmus ama bir tek bu uygulamada görüyorum depremi az önce yine aynı bolgeye yakın 5.1 oldu acaba hata mı var.

Kandilli Otomatik Çözümlerde de bu depremler mevcut. Yani hata değil doğru.

2020/01/25 10:22:27 5.1 mb 33.2594° N 33.4490° E 96 Eastern Mediterranean Sea A 2020/01/25 10:26:19 Stations Event
  • Twitterda yapacak bir şeyimiz yok ama forumda bari şu çinlisi kahini vs gündeme getirmeyin arkadaşlar.Tembellik yaparsa beyin inanmak istediğine inanır.Bu arada 8 ayda 4 deprem geçiren bir bölge en son kasım 4.9 diye bilgi verildi dün gece belediye başkanı tarafından...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• dün 5.8 olmus ama bir tek bu uygulamada görüyorum depremi az önce yine aynı bolgeye yakın 5.1 oldu acaba hata mı var.

Kandilli'nin otomatik çözümlerini alıyor bu uygulama . Birkaç ay önce girit depremlerindede oldu böyle bir hata yoğun deprem etkinliği görüldüğü dönemler veriler yanlış girilebiliyor.

• Twitterda yapacak bir şeyimiz yok ama forumda bari şu çinlisi kahini vs gündeme getirmeyin arkadaşlar.Tembellik yaparsa beyin inanmak istediğine inanır.Bu arada 8 ayda 4 deprem geçiren bir bölge en son kasım 4.9 diye bilgi verildi dün gece belediye başkanı tarafından...

Yanlış bilgi her zaman ki gibi son deprem 27 Aralık 2019'da 5.1M

Son 100 yılda Daf'ın en aktif bölümü Palu/Sincik arası kesimdi , Son 15-20 Yıldaki en aktif bölüm ise depremin merkez üssü olduğu Sivrice/sincik arası kesim..

11 Ağustos 2004 Sivrice (Elazığ) Mw=5.6

9 Şubat 2007 Sivrice (Elazığ) Mw=5.5

21 Şubat 2007 Sivrice (Elazığ) Mw=5.7

8 Mart 2010 Kovancılar (Elazığ) Mw=6.1 (Çok uzak bir lokayon değil)

4 Nisan 2019 Sivrice (Elazığ) Ms=5.3

27 Aralık 2019 Sivrice (Elazığ) Ms=5.1