Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hatta Cenk hocanın haritasına göre aynı segment bile değiller. 1894 te kırılan fay 1766 faylarıyla aynı doğrultuda, 1894 te kırıldığı için bu fayın şuan deprem oluşturabilecek bir enerji biriktirdiğini sanmıyor biliminsaları. Tehlike daha güneydeki 1509 fayında ve 1766 fay segmentleri üzerinde..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil

Ben son zamanlar da 1509 depremlerine taktım kafayı :)

Ama çok ilginç bir durum var, Osmanlı tarih arşivleri bile çok fazla bilgi içermiyor. Tabi bire bir çalışma değil de , kaynak taraması şeklinde

yapmaya çalıştığım bir araştırma. Üstelik o dönemde Amasya, Manisa dahil Şehzade konaklarındaki yemek tarifleri bile

bulunurken, deprem detayları çok yetersiz.

Daha önce de örnekleri var, sanırım yıkım, kayıp ve oluşan korkular o denli büyük ki, "hatırlanması çok fazla istenmeyen" bir dönem

yaşanmış gibi. Daha da ilginci, Bilimsel araştırmaların yoğunlaştığı son 30-35 yıllık dönemdeki saha araştırmaları da

çok yetersiz. Çok daha ilginci, saha çalışmaları dendiğinde, Aykut Barka, R.Demirtaş, C.Yaltırak ve Fransız Araştırmacıların

Marmara çalışmaları haricinde ele gelir başka bir şey de yok.

Türk jeoloji bilimi adına ne kadar üzüntü verici değiil mi?

• 1509 fayına ben de bayağı ilgi duyuyorum. Şekli yapısı bile bir değişik. kıvrımlı garip bir yapısı var ve sadece yanal atımlı hareketlerle kırılacağa da benzemiyor şeklinin buna el vereceğini düşünmüyorum nedense. Belki de Mısır'dan (Söylenti olabilir) vs. hissedilecek kadar ve büyük yıkım yaratacak kadar şiddetli bir deprem yaratmasının nedeni de fayın uzunluğu ve değişik yapısıdır. Söylenenlere göre bölgede depremin ardından gerçekleşen tsunami da suları surların arkasına kadar püskürtmüş..

• Eski kaynaklarda yer alan 1 ay boyunca yada aylarca süren depremler ifadesi çok etkiliyor beni. Aslında bir nevide bir uyarı bu; ağır-orta hasarlı binaların artçılarla yıkılabileceği anlamında...

Bara döda fiskar följer strömmen...

• İşte 1509 depremi o sebeplerle çok ilginç, etki alanı, çok uzun bir dönem etkisinin sürmesi, surları aşabilecek dalgalar yaratması gibi.

Hele Tsunami olayı o kadar ilginç ki, İstanbul da şiddetli bir lodos fırtınasında 3-4 metre yüksekliğinde dalgalar oluşabiliyor.

Ama bu dalgalar Surları aşıp sokaklara yayıldıysa, en az 10-12 metre yüksekliğinde dalgalar oluşması gerek.

Bunu nasıl bir mekanizma oluşturdu, ilginç tabi.

Yine bu depremde, Edirne dahil yıkımlar oluşmuş. Bu ifade de çok ilginç.

Dönemin yapılarını düşünürseniz, genele ahşap binalar. Ve esas yıkım sebebi kışın olan depremlerde yangınlar.

Fakat 10 Eylül de olan bir deprem de, yangın da olamaz. Çok ekstrem hava olayları olmadıysa, sobalar yanmıyordu. Sobaların yanmadığı bir dönemde

Edirne de yıkım çok ilginç.

Aslında sadece 1509 için bile bir çalıştay düzenlense yeridir. Büyük konuşmayayım ama halka açık

olursa o çalıştayı izlemek isterdim.

• Ilker Gunebakan hocam 1509 depremi başlı başına çalışılması aydınlatılması gereken bir deprem ancak bence buna gerek kalmayacak biraz acıda olsa biz bunu tadacağız ve ne olduğunu göreceğiz. Dediğinize sonuna kadar katılıyorum böyle bir fay silsilesinden oluşan bir deniz ve etrafında 25 milyon insan yaşıyor ve biz düşmanımızı tanımıyoruz doğru dürüst..

Tsunami için ne denli etkili olur bilmiyorum ama konunun uzmanı olsam deniz altından deprem sonrası bir heyelandan şüphe ederdim, çınarcık çukurunun olduğu yerden orta marmara sırtına kadar olan bölgede büyük bir sırt ve derinlik bulunuyor..

herkes 1509 a odaklı elbette ilgi çekiyor ancak ben fay segmentlerinden çok bunların nasıl birbirini tetikleyecek yada nasıl bir mekanizma izleyecekler daha çok ilgimi çekiyor..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ilker Gunebakan hocam 1509 depremi başlı başına çalışılması aydınlatılması gereken bir deprem ancak bence buna gerek kalmayacak biraz acıda olsa biz bunu tadacağız ve ne olduğunu göreceğiz. Dediğinize sonuna kadar katılıyorum böyle bir fay silsilesinden oluşan bir deniz ve etrafında 25 milyon insan yaşıyor ve biz düşmanımızı tanımıyoruz doğru dürüst..

Tsunami için ne denli etkili olur bilmiyorum ama konunun uzmanı olsam deniz altından deprem sonrası bir heyelandan şüphe ederdim, çınarcık çukurunun olduğu yerden orta marmara sırtına kadar olan bölgede büyük bir sırt ve derinlik bulunuyor..

herkes 1509 a odaklı elbette ilgi çekiyor ancak ben fay segmentlerinden çok bunların nasıl birbirini tetikleyecek yada nasıl bir mekanizma izleyecekler daha çok ilgimi çekiyor..

Tabi ki katılıyorum. Zaten benim düşüncem ki daha önce de paylaştım, oradaki mekanizma tüm Marmara fay sistemlerinin tetiklendiği,

Ardı ardına depremler olduğu ve tabiki, Saroz ve Ganos'da oyun dışında kalmadılar düşüncesi :)

Bu 1509 denklemi mutlak aydınlatılmalı, ama dediğiniz gibi biraz gecikirsek, yaşayıp göreceğiz .

Diğer tsunami olayı ise, %99 bir su altı heyelanı ( %1 uzaylı saldırısı :D)

Ama şimdiye dek hiç bir kurumdan bireysel ufak tefek sesler haricinde bu konuda doyurucu açıklama gelmiyor.

Üstelik günümüzde bu tsunami olayı daha da kritik, çünkü neredeyse 50 yıldır denizi dolduruyoruz. Üstüne de evler filan yaptık.

Başa çıkılamaz bir kaos yaşayabiliriz bu sebeple. Bakalım ne olacak?

• ben nedense deprem kaynakli tsunaminin surlari asacak seviyeye cikacagini dusunmuyorum. Isin icinde baska birsey var. Eylul ayindan bahsediyoruz.( 1509 eylulde olduysa) tamda kasirga olusumuna musait donem. Yani akdenizden gelen bir siklonda sebep olmus olabilir. Zor belki ama imkansizda degil. 1509 depreminin bence yeri ve deprem olup olmadigi bile kesin degil. Milattan once bilgilere sahipken boyle bir olayin uzun surmesi olumlere neden olmasi ve elimizde az bir bilgi olmasi manidar.

• Hava_Forum hocam tarihsel kayitlarda 1509nda deprem oldugu asikar bunu neredeyse tum yer bilimciler onayliyor. Ben 1509 depreminde depremler silsilesi degilde guclu bir ana sok(7.5-7.6) ve bunun guclu artcilari(6.5-5.5) oldugunu dusunuyorum, zaten boyle bir ana sok arkasindan bolgenin uzun sure artcilarla bogustugunu soylemek zor olmaz, Cenk hocanin haritasinda 1509 depremini yaratan fayin konumuda olusacak her artcinin istanbul,yalova, bursa, gemlik, izmit,bilecik hatta canakkale ve tekirdagdan hissedilebilecegini gosteriyor.

• ben nedense deprem kaynakli tsunaminin surlari asacak seviyeye cikacagini dusunmuyorum. Isin icinde baska birsey var. Eylul ayindan bahsediyoruz.( 1509 eylulde olduysa) tamda kasirga olusumuna musait donem. Yani akdenizden gelen bir siklonda sebep olmus olabilir. Zor belki ama imkansizda degil. 1509 depreminin bence yeri ve deprem olup olmadigi bile kesin degil. Milattan once bilgilere sahipken boyle bir olayin uzun surmesi olumlere neden olmasi ve elimizde az bir bilgi olmasi manidar.

marmara.jpg

1509 Depremini diğer depremlerden ayıran en büyük özellik Cenk hocanın haritasını baz alırsak ok ile gösterdiğim fayın kıvrımlı şekli. Yanal atılımlı bir fay olduğunu göz önünde bulundurursak yeşil ile tarayarak gösterdiğim alan faya resmen bir kilit mekanizması eklemişcesine hareket etmekte ve buda diğer fay segmentlerinden farklı olarak kırılabilmek için daha fazla bir enerjiye ihtiyaç duymakta dolayısıyla periyotları diğer segmentler gibi 250 yıl değil 500 yıl ortalamaya uzamakta. 500 yıllık periyotlar açığa çıkan enerjinin diğer segmentlere oranla çok daha fazla olması anlamına gelmekte. Fay gerçekten bu yapıdaysa deprem esnasında yeşil ile taralı alanın tamamen deforme olması demektir ki bu o bölgede bir düşey atıma sebebiyet verebilir. bu da büyük bir su altı heyalanı oluşması ihtimalinin oldukça yüksek olduğu anlamına gelir. adaların toplam kütlesinden bile fazla kütleteye sahip böyle bir haraketin 7-9 metre civarında tusunami oluşturması pekte süpriz olmaz. Ancak bu tusunami elbette okyanuslardaki kadar etkili bir tusunami olmayacaktır.

1509 depremiyle ilgili kayıtlar aslında pekte az değil mesela deprem sonrasında Padişah II. Beyaızıt'ın edirneye gitmek zorunda kalması, Tüm osmanlı halkından deprem vergisi toplanması, Ayasofyanın kubbesinin yıkılması, Padişahın 66.000 işci 3.000 ustabaşı ile 11.000 asistanı görevlendirilerek istanbulu tekrar inşa ettmesi, 80.000 fazla kişi çalışmasına rağmen inşaatların 1 yıldan fazla sürmesi gibi çok bariz kayıtlar mevcut. bunların hepsini bir araya topladığında yıkımın muaazam bir büyüklükte olduğu aşikardır.

• evrengurkan

1509 ile ilgili kaynakların az olması derken, tabi ki tarihçilerin yazdığı bir çok belge mevcut.

Yoksa, dalgaların surları aştığı, yıkımlar konusunda bir çok bilgiye ulaşmak imkansız olurdu.

Belgeler az derken kastım, böyle büyük bir afet için yetersiz olması. Yoksa bir şey yazılmamış diyemem tab ki.

Yanlış anlamaların önüne geçeyim :)

Selamlarımla

• Vintersaga

Bu tür hareketlerin depremle ( deprem habercisi anlamında) ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

Benim mesela çocukluğum bir sahil kasabasında geçti, hatta gençliğim. O dönemler de bile

iklimsel durumlara bağlı olarak da ciddi çekilmeler ve yükselmeler olduğuna bire bir

şahit olmuşumdur. Sorun yok bence :)

• Bizim insanımızın kötüye yorma alışkanlığından mıdır nedir bilmem ama bu tarz haberler her zaman prim yapıyor. :))

Mikdat hocada bir dönem su çekilmesini depreme yoranlarla epey uğraşmıştı. :D

Mevsimsel oluşan bir durum ki; özellikle Tekirdağ özelinde ben ufakken bile bu haberleri hatırlarım; sık sık olan bir olay.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Çekilme deprem olmadan olmaz, deprem meydana geldikden sonra su çekilir yer hareketine bağlı olarak (çökme,yer değiştirme vb.) su çekilmesi deprem belirtisi değil depremin sonucudur.

Yeni su kaynakları oluşuyor, yüzeye çıkıyorsa deprem belirtisi olarak kabul görüyor.

• Bu tür haberleri çok seviyorlar ama depremle alakası yok, bu tür çekilmeler tsunamiler öncesi olur, onlarda deprem sonrası, dolayısıyla bu tür gözlemlerin depremle alakası yoktur özellikle deniz kenarlarında..

Göl ve akarsularda ise durum değişebilir özellikle gaz çıkışları vs bölgede magma hareketlerinden kaynaklı olabilir. Yanardağ patlamalarından önce o bölgelerde pek çok farklı doğal gözlem yapılmıştır.

Toparlarsak depremle alakası yok bana görede..

• Size Bir Anımı anlatmak isterim depremle birebir etkilidir, değildir bilemem 16.08.1999 günü silivride yazlıktaydım o gün planımız arkadaşlarla kayıkla denize açılıp balık tutmaktı ama tüm gün kayıktan olta atmamıza rağmen tek bir balık tutamamıştık. daha önce görmediğimiz kadar cok deniz anası vardı ve resmen yüzeye cıkmışlardı balık tutamamamızı buna bağlamıstık. hatta sadece beyaz değil değişik renklerde ve boyutlarda deniz anaları görmüştük denize girmeye bile korkmuştuk zehirli olduklarını düşünerek. 17. ağustos sabahı tekrar açılıp şansımızı deneyecektik ama malesef kısmet olmadı.

Durumun mevsimle alakalı olma ihtimali yüksek olsada daha sonrasında çok dikkatimi çekmişti bu yaşadığımız olay.