Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Afad tarafindan yapilan calismalarda istanbulun yikim eşiği 6.4 olarak belirlenmis ancak itu tarafindan yapilan degerlendirmelerde bu degerin cok iyimser oldugu yonundedir. 6.2 olarak ongorulmekte istanbulun yikim esigi. 5.8 de yuzlerce yapinin hasar aldigini goz onunde bulundursak. 6 lik bir deprem bile yikimlara neden olur diye dusunuyorum.

iletisim konusundada alt yapiyla ilgili hic bir hasar olusmamisken. il genelinde elektrik kesintisi bile cok kisitli yasanmisken coken mobil sebekelerin yikici bir depremde calisabilecegini hic sanmiyorum. Sahsi fikrim.

Yazdığınız her şeye cevap yazıyorum gibi oldu ama :) konu öyle gerektirdi, kusura bakmayın :)

Ben şu düşünceye karşıyım. Ya da şu şekilde empoze edilmesine. İşte İstanbul için yıkım eşiği 6,5 gibi.

Halbuki toplumun bilinçlenmesi açısından bu tür değerler yerine, ilçe hatta daha dar lokasyonlar için zemin bilgileri

verilmeli, yoksa yapılmalı. Bina deprem etüdleri acilen yaptırılmalı ki buna eskiler öncelikli, yeniler de dahil edilmeli.

Bu tür genellemeler, insanları hatta yerel yönetimleri bile atıl hale getirir.

Selamlarımla

• İstanbul’un bir ilçesi olan Ataşehirde bile mahalleler arası eşik farkı büyük

Eminim ki eşiği 6’ya kadar inen çukur mahalleler de var ama Kayışdağı bölgesi gibi 7.5’e kadar dayanacak sağlam zeminli bölgeler de var

Tabi mevzu yine oturulan hanenin sağlamlılığında düğümleniyor

• Estafurullah hocam. yazdiginiz her cevap bizim icin ders niteliginde. yazdiginiz icin ben tesekkur ederim.

Kesinlikle dediginize katiliyorum. hatta bu konuda Sayin Haluk Eyidogan ile kisa bir sohpetimiz olmustu.

istanbulun 2006 yilinda yuruluge giren deprem yonetmeliginin tum lokasyonlar icin ayni oldugunu sanki tum ilcelerde deprem etkisinin ayni olucagi var sayilarak hazirladigi yonunde bilgi vermisti.

birde afadin elindeki yapi stogu verilerinin cok eksik oldugu bir cok kacak yapinin yapilan degerlendirmelerde dikkat alinmadigindan hatta bu konuda meclise soru onergesi bile verdiginden bahsetmisti ( istanbulda 2 milyon yapi oldugu tahmin edilmekte ancak kayitlarda ve verilerin islenmesinde 1.2 milyon yapi olarak kabul edilmekte gibi bir ifadesi olmustu)

madem her soruma cevap vermis gibi oldunuz bende en can alici soruyu sormak isterim size. 😊

sizce istanbulu kurtaracak vaktimiz kaldimi, yada yikilsinda yeniden yapalim gozuylemi bakiyoruz bu sehre?

• evrengurkan

Zor soru sordunuz. :)

Şunun için zor, depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz, ne kadar süremiz kaldığını bilmiyoruz, mevcut durumumuzu

bilmiyoruz, fay haritalarımız sağlıklı değil sadece öngörülerimiz var, bilimsel anlamda ağız birliği edemiyoruz,

yerel yönetimler ve merkezi yönetim arasında koordinasyon sorunu var, maddi kaynak sorunu yaşıyoruz,

kaynakların yönetimi sorunu yaşıyoruz, AFET yönetimi ve hazırlığı planlarımız yok ya da yasak savma anlamında var,

vs. . vs.

Eğer yarın sabah, tüm olanaklarımızı seferber ederek çalışmaya başlarsak, depremin oluş zamanından bağıımsız yol alırız.

Yarın başlamadığımız ama konuştuğumuz her gün kayıptır. Yarın başlarsak zaman vardır )

Tabi hangi gözle bakıldığını bilmek mümkün değil :) ama İstanbul'un yıkılması sadece İstanbul için değil, ülkenin geleceği için

bir beka sorunudur. Tartışılır tabi ama yeri burası olmaz sanırım :)

selamlar

• ruyamda yine saglam bi deprem oluyodu. 5.8 mis ama sallanmasi 7 lik gibiydi. Ara vermenin vakti gelmis.

Ben 4 yıl önceden bu yana 3 defa tsunami gördüm hepside aymı şekilde depremden sonra 500-600m içeri giriyor ve tam sınırında kalıyordum. Bunun dışında 3 sene öncede 1 tane göçük altında kaldığım ama yaşam üçgeniyle kurtulduğum rüya mevcut(irkilerek uyandım o sabah).Genelde gerçekleşmiyor rüyalarım ama paylaşayım dedim.

Bu arada 1509-1766 267 yıl

1766+267=2023'e denk geliyor.

Gölcük depremi 1999 ve Gölcük öncesi KAFta son deprem 1967, 1999-1967=32

1999+32=2031

2023-2031 aralığında %80 bu deprem olur diyorum tabi inşallah daha geç olur.

• Insallah hesaplara gore 50 yil gecikmeli olur.

• Buradaki segmentlere göre de üst cümledeki döngü biraz daha karmaşık 1766-1, 1766-2 gibi; Baybars abi belirtmişti, oransal olarak tarih vermek daha zor(230-280 sene aralığı) ama alt cümledeki 3. segment 2029'a işaret ediyor.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• 1999 depreminde kırılan faydaki bir önceki büyük deprem 1719'da gerçekleşmiş, sonraki büyük deprem 47 yıl sonra yani 1976 yılında olmuş. Dolayısıyla bu da 2046 yılına denk geliyor. Ahmet Ercan "2045'ten önce büyük deprem olursa şaşırırım." açıklamasını büyük ihtimalle bunu göre yapıyor.

Fakat 1509'da kırılan fay tam bir soru işareti bazı uzmanlar o fayda 1894'te 7 büyüklüğünde bir deprem olduğunu iddia ediyor ve İstanbul'da büyük deprem meydana gelmez diyorlar. Marmara denizindeki faylarda gerçekten bir bilinmezlik söz konusu.

07808e.jpg

• 1509 fay segmenti ile 1766 aynı değil. 1894 te kırılan fay ile bu faylarda başka..

1490 da izmit fayı kırıldıktan tam 19 yıl sonra 1509 depremi geliyor. Cenk hocaya göre özellikle izmit depremi ve 1509 fayı ile ilgili bir bağlantı söz konusu buda zaten kendi önermiş oldukları haritalarda mevcut ve mantıklı. 1766 da kırılan 2 fay segmenti birbirine ilintili görünsede aynı anda kırılmamışlar,..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 1766 da kırılan 2 fay segmenti birbirine ilintili görünsede aynı anda kırılmamışlar,..

EBT8gx.png

İki farklı fay olduğu belli oluyor, bunların aynı anda kırılabileceği de söyleniyor fakat ha aynı anda kırılmış, ha birkaç gün-ay-yıl arayla kırılmış, birinde depremin şiddeti fazla olacakken diğer senaryoda önce zayıflayan binaların sonraki depremde yıkılma riski çok yüksek olur.. Her türlü büyük tehlike ki deprem(ler)in Marmara'daki diğer yüklenmiş fayları tetikleyeceği de bir gerçek. Önlemler geç olmadan alınmalı..

• 1509 fay segmenti ile 1766 aynı değil. 1894 te kırılan fay ile bu faylarda başka..

1490 da izmit fayı kırıldıktan tam 19 yıl sonra 1509 depremi geliyor. Cenk hocaya göre özellikle izmit depremi ve 1509 fayı ile ilgili bir bağlantı söz konusu buda zaten kendi önermiş oldukları haritalarda mevcut ve mantıklı. 1766 da kırılan 2 fay segmenti birbirine ilintili görünsede aynı anda kırılmamışlar,..

Aslında ben hep bunu söylemeye çalışıyorum. Evet zaman içinde bir devinim söz konusu.

Ama her depremin dinamikleri farklı. Tetikleme deyimini çok sevmiyorum ama, gerilim ve Afrika platosunun Anadolu platosunun

altına girmesi, magmasal hareketler derken, fay sistemlerinin bir birini etkilemesi her seferinde farklı gerçekleşiyor.

Hiç bir deprem bir birinin kopyası olmuyor. Şimdi yaşayacağımız Marmara depremini de gelecekte analiz ederken, çok farklı

bir dinamiğe sahip olduğunu göreceğiz ki 5,8 Silivri depremi bir çok ezber düşünceyi yıkıp attı.

Onun için endişeliyim gelişmelerden.

Hocam 1509 fay segmenti ile 1894'te kırılan fay aynı değil mi? 1894 depremi Adalar'da olmuştu.

• EBT8gx.png

İki farklı fay olduğu belli oluyor, bunların aynı anda kırılabileceği de söyleniyor fakat ha aynı anda kırılmış, ha birkaç gün-ay-yıl arayla kırılmış, birinde depremin şiddeti fazla olacakken diğer senaryoda önce zayıflayan binaların sonraki depremde yıkılma riski çok yüksek olur.. Her türlü büyük tehlike ki deprem(ler)in Marmara'daki diğer yüklenmiş fayları tetikleyeceği de bir gerçek. Önlemler geç olmadan alınmalı..

zaten farklı birşey demiyoruz. Oluşacak depremlerin hepsi 7 ve üzeri, dolayısıyla beraber kırılmasalar bile ayrı ayrı hepsinin tehlike içerdiği defaatle söylenmiştir bu konuda..Ancak tarihsel kayıtlarda büyük yıkımı 1509 fayının gerçekleştirdiği görünüyor. Çünkü bulunduğu mevki bakımından daha fazla yeri etkileyecek durumda..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam 1509 fay segmenti ile 1894'te kırılan fay aynı değil mi? 1894 depremi Adalar'da olmuştu.

yanlış bilmiyorsam aynı değil..