Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Denizleri doldurmaktan ne anlıyorlarsa, bir deprem hop eski halini alır. Eski İstanbul fotoğrafı gördüm dolanırken, fotoyu görür görmez deprem aklıma geldi.

Yakın tarihte buradaydım(Maltepe sahil), yolda yürürken bir yapı dikkatimi çekti ve o anıtı gördüm. Aynı şekilde bende daha önceden paylaştığınız Eski İstanbul resminde görmüştüm hocam. İlk başta çıkaramadım ama daha sonra lan dedim o bu mu? İlk başta inanamadım ama Google'da tekrar aratınca acı gerçeği gördüm. Oradan deniz kenarına yürümek rahatlıkla 5-8 dakika alıyor, mesafe olarakda rahatlıkla 500m'den fazla mesafe var.

Maltepe'de ki meydanın doldurma olduğunu biliyordum ama yinede bu yapıyı görünce epey şok olmuştum. Deniz verdiğini alacak mı, göreceğiz artık..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Marmaray ile Boğazı gecerken deprem olsa yolculara depremden korunmak için ne tavsiye edersiniz? Beyin fırtınası lütfen - Mikdat Hoca

Zor soru. Kurumlara P dalgasında durmasını deprem sona erer ermez çalışıp bir an önce tünelden çıkmasını ve kapılarının depremden sonra ilk 10 dk asla açılmamasını planlamasını, yolculara asla bu sistem kurulmuş ise paniğe kapılıp kapıları açmamalarını tavsiye ederdim. - Cenk Yaltırak hoca

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Yakın tarihte buradaydım(Maltepe sahil), yolda yürürken bir yapı dikkatimi çekti ve o anıtı gördüm. Aynı şekilde bende daha önceden paylaştığınız Eski İstanbul resminde görmüştüm hocam. İlk başta çıkaramadım ama daha sonra lan dedim o bu mu? İlk başta inanamadım ama Google'da tekrar aratınca acı gerçeği gördüm. Oradan deniz kenarına yürümek rahatlıkla 5-8 dakika alıyor, mesafe olarakda rahatlıkla 500m'den fazla mesafe var.

Maltepe'de ki meydanın doldurma olduğunu biliyordum ama yinede bu yapıyı görünce epey şok olmuştum. Deniz verdiğini alacak mı, göreceğiz artık..

maalesef anadolu yakasinin ozellikle tuzlaya kadar olan kisminda demiryolundan denize kadar olan kisim doldurma, yasi tutan hatirlar eskiden sahil yolu yoktu,sonradan yapildi..

Dolayisiyla dolgu olan ozellikle depremi yakinen hissedecek bu bolgede dolgu olan yerlerin kirilip yada gocup hasar gorecegini soylersek yanilmayiz, anadolu yakasinin demiryolundan yukari ise saglam kaya uzerine ancak tabikide dere yataklarinin cevresi problemli..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• maalesef anadolu yakasinin ozellikle tuzlaya kadar olan kisminda demiryolundan denize kadar olan kisim doldurma, yasi tutan hatirlar eskiden sahil yolu yoktu,sonradan yapildi..

Dolayisiyla dolgu olan ozellikle depremi yakinen hissedecek bu bolgede dolgu olan yerlerin kirilip yada gocup hasar gorecegini soylersek yanilmayiz, anadolu yakasinin demiryolundan yukari ise saglam kaya uzerine ancak tabikide dere yataklarinin cevresi problemli..

Abi Rahmanlar bölgesinin özel durumu nedir? Depremde çok hasar görmüş evler neredeyse bedavaya satılmış diyorlardı.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Abi Rahmanlar bölgesinin özel durumu nedir? Depremde çok hasar görmüş evler neredeyse bedavaya satılmış diyorlardı.

büyük ihtimal zemin problemi vardır, linkte istanbulun jeoloji haritası var geçenlerde Ramazan hoca twitter adresinden paylaştı.Ona bir bakabilirsin..

http://drive.google.com/file/d…cXLGyWgt5meGt8mWnDrY/view

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• son günlerde marmara denizinde farklı noktalarda 1 ila 1.7 arası depremler oluyor özellikle şarköy ve açıklarında ki depremlerle ilgili bir düşünceniz varmı? PergamoN  Ilker Gunebakan  Narsil

Marmara Denizi içerisinde olan olağan deprem etkinlikleri. 5.8 den sonra herkes pür dikkat kesildiği için bu depremleri artık kontrol eder olduk hepimiz ama marmara zaten bu tür depremleri hep üretiyordu. Ben kontrol etmedim açıkçası ama bakacağım, kümelenme gibi bir durum olduğunda (5.8 in olduğu bölge değilde daha batısı yada doğusu) tıpkı silivri depremi gibi orta büyüklükte depremler üretebilir. Ama bunun kesin bir dili yok, dediğim gibi marmara denizi içerisinde bir sürü fay var ve her zaman deprem üretiyorlar..

• Allahtan bu aralar 5 ve üstü deprem olmuyor

Sadece sağlık ve can güvenliği açısından konuşmuyorum

Şimdi bizim bu HAARP’çi süper dahiler var ya , pusuda bekliyorlar

Amerika’yla aramız iyice bozulunca fırsat doğdu malum komplo teorilerine

Deprem olsa hemen Amerika’dan bilecekler ve hah işte budur diyecekler.

Sanki 1500’lü yıllarda Amerika vardı da!

Dağları ve onların bin misli büyüklükteki zemini yerinden oynatacak bir teknolojiye nasıl inanıyorlarsa artık

• canbayrock

Bu konuda Narsil Hocaya kesinlikle katılıyorum.

Bir süre önce mesela Kandilli sadece belli bir büyüklüğü verirdi.

Çoğu insanın AFAD'ın WEB sitesinden dahi haberi yoktu.

Şimdi Kandilli dahil büyüklük sınırını kaldırdı, hemen hemen meraklı herkesin cep telefonunda AFAD uygulaması bip-bip deprem bilgisi atıyor filan derken,

insanların hassasiyeti de arttı. ( ki bence kısmen olumludur)

Halbuki, yıllardır bu işleri takip edenler deprem sıklığında çok da aman aman bir değişiklik olmadığının farkında.

Onun için çok da kafayı takmamak lazım.

Ama;

belli bir lokasyonda, belli bir zaman aralığında, belli bir sayı ve büyüklüke oluşan depremler bir şeylerin habercisi olabilir.

Dikkatle takibi gerekir, onun harici yaşam kalitenizi bozacak düşüncelere kapılmayın :)

• Hocam, Haarp filan demode oldu :)

Şimdi kuşlu sitede kahin ve türevleri var. Üst kat komşusu balkona çamaşır asmazsa, Marmara denizine

bakıp, "uzak görü" yapıyor :D:D:D

Akşam takipçileri "sorun yok" mesajı gelince uyuyorlar.

Haarp filan olsa cevap veririm ama "uzak görü" bulgularına daha bakamıyorum :)

selamlarımla

• Yani diyor ki bilinçleneceksiniz başka yolu yok;

...

UYARI SİSTEMİ KURULU

- “Deprem olduktan sonra dalga en yakın kıyıya 7 dakikada gelir. Bazı kıyılara gelmesi 10-15 dakikayı bulabilir. Yenikapı açıklarında olduysa 7 dakikada kıyıya varır. Hızı derinlikle ilişkili. Derin suda çok hızlı gider, sığ suya geldikçe yavaşlar. UNESCO tarafından Akdeniz’de tsunami uyarı sistemi kuruldu. Türkiye, Yunanistan, İtalya, Fransa ve Portekiz’in uyarı merkezleri var. Bizim bölgemizde 6.5 şiddetinden büyük bir deprem olduğunda bu sistem uyarı veriyor. Uyarıyı AFAD alıyor. Ama uyarıyı vermek aslında işi bitirmiyor. Depremin şiddetinin saptanması 7 dakika sürüyor. En iyi ihtimalle 5 dakika alıyor. Uyarı geldiğinde 7 dakika geçebiliyor. Bu durumda yapılması gereken herkesin bilinçli olması”.

http://www.hurriyet.com.tr/gun…-kritik-7-dakika-41353108

• Mikdat Hoca bugün attığı bir twitte, deprem erken uyarı sistemi ve sistemin doğal gaz akışlarını kesip kesmediğini soruyordu ve

" sanırım kesilmedi" diye de bir bilgi vardı.

Uyarı mekanizması, eğitim, insanların bilinçlenmesi ve sistemlerin doğru yönetilmesi de önemli.

• Bilim İnsanları Fırtına Depremleri diye yeni bir doğa olayı keşfetmiş.

https://www.webtekno.com/depre…na-kesfedildi-h78069.html

https://edition.cnn.com/2019/1…s-weather-trnd/index.html

Sonuç ta bir teori :)

Uzay boşluğunda gök cisimlerinin dizilimlerinin bir depreme yol açabileceği düşüncesi de

bir teori, hatta Haarp bile.

O bakımdan "keşfedildi" denmesini yanlış buluyorum.

Bir de çeviri sorunları var anlatımda, orjinali bulup okumak lazım :)

• Bilim İnsanları Fırtına Depremleri diye yeni bir doğa olayı keşfetmiş.

https://www.webtekno.com/depre…na-kesfedildi-h78069.html

https://edition.cnn.com/2019/1…s-weather-trnd/index.html

çok ilginç bir gelişme, daha önce fırtına ile deprem ilişkisi konuşulmuştu ve hiç bir ilgisinin olmadığına dair bir çok şey yazıldığını hatırlıyorum. bu durumda geçmişe yönelik de yeni bir bakış gerekir? örneğin daha bu yıl bir çok şimşek aktivitesinin ardından Çanakkale'de irili ufaklı depremler olmuştu.

diğer yandan aklımı kurcalayan bir konu da, fırtına hatları ile deprem ilgisine dair böyle bir bağlantı var ise, aynı şeyi bulut formasyonları ve depremler ile ilgili olarak da söylemek mümkün olabilir mi?