Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ELYA8b.png

ELY7hS.png

Paylaşılan makale tam anlamıyla kan donduruyor. Zaten Görselin üstünden altına doğru bakarsak 2018 verilerine göre 1766 segmentlerinde ve 1509 segmentinde muazzam enerji birikmiş. 1777-a ve 1766-b segmentlerinin aynı anda kırılması 7.2 , 1766-a ve 1509 segmentlerinin aynı anda kırılması 7.6 , üçünün birden kırılması ise 7.7'lik bir felaket meydana getirecek denmiş. Bir de bunların teker teker ufak aralıklarla 7 ölçeğine yakın depremlerle kırılması var ama bizim için iyi denebilecek bir senaryo yok gibi gözüküyor makaleye göre.. Asıl sıkıntı ise bu olaylardan birinin yakın gelecekte yaşanacak olması.

Ben bu yüzden diyorum şu depremin merkez üssü neresi olma potansiyeli varsa oralara denizaltı içinde sismograf gönderelim. Bir aplikasyon yapılsın bu aplikasyon hem belediyeye suyu gazı elektriği kesmesi için zaman verir hem de bizde telefonlarların sismograf olarak kullanıldığı uygulamalara göre çok daha erken haberdar oluruz, kimimiz dışarı kaçabilir.

• Fayin nerden kirilacagiyla ilgili bilgi edinmek zor, daha hangi fayin once kirilacagi bile bilinmiyor...

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Sempai tekrar teşekkürler demek bizimkileri korkutan depremler 96-97 yıllarındaki Amasya çevresindeki depremlerdi 1-2 yaşlarındaymışım :) Son yıllardaki Ege depremleri kadar hareketliymiş o zamanlar 1997'den sonra çok azalmış.

• ramazan hocanin paylastigi resimlerde detaya bakmak cok zor. Cevizlibaga yakin kismi nasil ogrenebilirim ?

İşini görür mü hocam? İndirip açarsan daha netleşiyor.

Hava_Forum http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx yada hocam buradan haritadan bul konumunu sol tarafta jeoloji, diri fay, heyelan görmek istediklerini seç.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

Einmal editiert, zuletzt von sura16 ()

• Şimdi ben diyecektim İlker hocam erken davranmış, bu çatlaklar sıva çatlağı değil, kolon taşıyıcı kolonsa büyük problem Hava_Forum

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Şimdi ben diyecektim İlker hocam erken davranmış, bu çatlaklar sıva çatlağı değil, kolon taşıyıcı kolonsa büyük problem Hava_Forum

Binanin ortasinda 2 tane var yanilmiyorsam onlari kastediyorsun. Onlarda sikinti gozukmuyor. binanin arkasinda tam kosedeki kolon.

• hocam inşaatçı değilim çok bilgim yok ancak kolonlara bakarak bodrum katına kadar indiğini kontrol edin, genelde taşıyıcı kolonlar temele kadar iner, özellikle bina köşelerini veren kolonlar özellikle taşıyıcıdır diye biliyorum ama dediğim gibi daha bilgili olan varsa bu konuda yardımcı olabilir

• hocam inşaatçı değilim çok bilgim yok ancak kolonlara bakarak bodrum katına kadar indiğini kontrol edin, genelde taşıyıcı kolonlar temele kadar iner, özellikle bina köşelerini veren kolonlar özellikle taşıyıcıdır diye biliyorum ama dediğim gibi daha bilgili olan varsa bu konuda yardımcı olabilir

Tabi çok teorik konuşuyorum ama, biraz fikir verebilir.

Bir yapının hesapları yapılırken, yapıdaki her elemanın bazı yükleri taşıyacak şekilde hesabı yapılır.

Yine bir elemanın görevini yapamayacak durumda, diğer elemanların da bu yükü toleranslar dahilinde taşıması

için hesaplar yapılır.

Taşıyıcı veya değil, teorik anlamda o kolon da deformasyon varsa, diğer yapı elemanları

aslında olması gerekenden daha fazla kuvvetlere maruz kaldığından,

proje hesaplamalarına göre risk durumu ortaya çıkar.

Demeye çalıştığım, eğer kolon ve kirişlerde hasar görülüyor veya şüphesi varsa, bilirkişi isteyin ve kontrol ettirin.

Selamlarımla

• The Long Dark

Video için teşekkürler. Hakikaten etkileyici.

Ama dikkatinizi neler çekti? diye sorsam mesela.

Benim dikkatimi çekenler :

1-) Eğitim, şoförleri, yoldaki yayalar, videodaki herkes neredeyse, ne yapacağını, nasıl davranacağını

neredeyse ezbere biliyor. Korku çığlıkları hariç ki gayet doğal olması, en ufak panik yok.

2-) Depremden bir kaç saniye önce, mesela araç radyolarında bir anda uyarı sesi ve deprem uyarısı veriliyor.

Yine gece çekiiminde elektriklerin kesildiği görülüyor. Büyük olasılık, radyo, televizyon, elektrik, doğalgaz

hatta su sistemlerini bir anda kapatıp, açacak bir yapıya sahipler.

3-) Yapıların hareket ve tepkilerinden az katlı yapıların ahşap ve hafif çelik konstrüksiyona

sahip olduklarını görebiliyorsunuz

4-) Yine çok katlı yapılaşma şehir merkezlerinde iken, merkezden uzaklaştıkça az katlı yapılar

dikkat çekyor.

5-) Tabi ufak tefek deformasyonlar dışında alt yapı hiç deforme olmuyor. patlayan su ve gaz boruları

neredeyse görülmüyor.

Yine üstüne basa basa söyleyeceğim şey, adamlara mükemmel bir eğitim verilmiş.

Kim ne derse desin.

Selamlarımla

• Dediklerinizin hepsine harfi harfine katılıyorum hocam . Gece vakti mobil olduğum için uzun uzadıya yazamamıştım .

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK