Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Çok yerin de bir karar hocam bilgisi olanların yorumlarını görmek çok daha güzel olacak

La Galibe İllallah

• 17 Ağustos 1999 deprem (Mw 7.6) kırığının batı ucu, 18 Eylül 1963 depremi (M 6.3) ve 10 Temmuz 1894 İstanbul depreminin (Ms 7.0) nereyi kırdığı konusu tartışmalıdır. 1754, 1766a ve 1766b deprem serileri ile 1509 depremi arasındaki ilişki tam olarak bilinmemektedir.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

2 Mal editiert, zuletzt von sura16 ()

• Karamürsel ile Darıca segmentleri arasında, bariyer görevi gören bir sıkışma büklümü yer almaktadır. Bu büklüme bağlı olarak Dedeler Tepesi basınç sırtı oluşmuştur. Bu büklüm 1999 kırığının sona ermesinde pürüz görevi görmüştür. 1999 kırığı Hersek Burnu doğusunda sonlanmıştır.

Mustafa Kemal ATATÜRK 1881-19∞

• Tv yayinlarindan hatirladigim denizin altindan kamera ile bakilmis ve kirigin deniz altinda devam ettigi soylenmisti.(99 depremi) Goruntuleri izledim ancak Yalova tarafimi yoksa Adalar'a uzanan faymi tam hatirlamiyorum ancak aklimda kalan Adalar yonune olduguydu. Kamera fay hattindan degilde deniz tabanindan cekim yapiyordu. Goruntu cok net aklimda.

• Gölcük depremi Odak merkezini baz alırsak kırılma doğuya doğru gerçekleşmiş bariz olarak (artçı dağılımdan anlaşılıyor) kaf’ta gerçekleşen önceki depremlerin aksine batıyı değilde doğuyu tetiklemesi belkide bundan kaynaklandı.

2 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Deprem konusuyla ilgili bazi yazilanlari okudum bazilarini okumadim,konuyla ilgili bir mesaj yazacagim buara mesgulum islerimle ilgili..

Iyi forumlar..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Tv yayinlarindan hatirladigim denizin altindan kamera ile bakilmis ve kirigin deniz altinda devam ettigi soylenmisti.(99 depremi) Goruntuleri izledim ancak Yalova tarafimi yoksa Adalar'a uzanan faymi tam hatirlamiyorum ancak aklimda kalan Adalar yonune olduguydu. Kamera fay hattindan degilde deniz tabanindan cekim yapiyordu. Goruntu cok net aklimda.

Buda meşhur çınarcık çukuruna Nautile ile dalış görüntüleri . Çukurun Tam Neresine ait görüntüler bilmiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Sinan Özeren Hoca 2007 Yılında dalmıştır. Gaz çıkışları gözlemlemişlerdi ve yine bildiğim kadarıyla gaz çıkışları genelde kilitli faylar üzerinde gerçekleşiyor.

• Daha kafam karıştı bu verilerle...Sol doğrultu atımlı ters oblik yeri özellikle...

Recai feyiz kartal’ın (afad jeofizik mühendisi)

Kendi çözümleri sanırım farklı çözümler çıkabiliyor bazen. Ama kandilli’nin çözümü kabul gördü gibi.

Edit: sol değil sağ yanal atımlı

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Recai feyiz kartal’ın (afad jeofizik mühendisi)

Kendi çözümleri sanırım farklı çözümler çıkabiliyor bazen. Ama kandilli’nin çözümü kabul gördü gibi.

Edit: sol değil sağ yanal atımlı

Bu paylaşımın daha büyük ölçeklisi var mı .Sol dediğim tekirdağ tarafındaki...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ege denizinde kuzeyden Ayvacık açıklarından baslayip Midilli adası, İzmir körfezi ve Kuşadasına. kadar olan hatta anormal hareketlilik var gibi geliyor bana hocalarimdan bu bölge için bir yorum alabilir miyim şimdiden tesekkurler?

• Buda meşhur çınarcık çukuruna Nautile ile dalış görüntüleri . Çukurun Tam Neresine ait görüntüler bilmiyorum. Yanlış hatırlamıyorsam Sinan Özeren Hoca 2007 Yılında dalmıştır. Gaz çıkışları gözlemlemişlerdi ve yine bildiğim kadarıyla gaz çıkışları genelde kilitli faylar üzerinde gerçekleşiyor.

Bu yariklar, catlaklar fayin kirildigi anlaminami geliyor ?

• Bu yariklar, catlaklar fayin kirildigi anlaminami geliyor ?

O küçük yarık ve çatlaklar genelde gaz çıkışı nedeniyle oluşmuş yer şekilleridir. Bilim dünyasında bu konuda tamde net olmamakla beraber genel kanı kilitli olan (Üzerinde Enerji Biriken, Kırılmamış) fayların üzerinde gaz çıkışlarının daha fazla olduğu yünündedir. Ancak her gaz çıkışı tabiki fayın varlığını ve kırılmadığını kanıtlamaya yeterli gelmiyor. Acak o bölgeden çıkan gazlarda yapılan izotopik araştırmalarda helyum 3 izotopuna rastlanmış buda gazın dünyanın mantosuyla temas ettiği anlamına gelir ki fay kırığı nedeniyle gaz çıkışı olduğunu teyid eder bir bilgidir. Kısacası bu araştırmalardan çıkan sonuç daha çok fayın kırılıp kırılmadığı değil varlığının teyidi niteliğindedir.

• Ege denizinde kuzeyden Ayvacık açıklarından baslayip Midilli adası, İzmir körfezi ve Kuşadasına. kadar olan hatta anormal hareketlilik var gibi geliyor bana hocalarimdan bu bölge için bir yorum alabilir miyim şimdiden tesekkurler?

Ege denizi’nin normal hareketleri çok göze batan birşey yok ,aynı şeyi çanakkale açıkları için söyleyemem ama ayvacık depremlerinden sonra bölge’nin açıkları baya aktifleşti (bir bağlantısı olmayabilir)

Ege denizi’nin jeotektonik yapısı çok karışık dün gerçekleşen 4.5m’lik biga fayı depremi ege denizi içinde doğrultu atım yapan ender faylardan üreteceği max deprem uzunluğu dikkate alındığında ,yapacağı atıma göre 6.5 ve üzerinde gerçekleşebilir. Geri kalan depremlerin çoğu ayvacık depremleri dahil çöküntü depremler (normal fay)çözümü veriyor genelde. 6.1-6.2 büyüklülerini ender geçer.

ce332848f02b249.jpg

Ayvacık depremlerin’den sonra özellikle güneydeki bababurnu baseni,bababurnu fayı ile behramkale fayı’ında bir takım depremler oldu ama anaşok diyeceğimiz bir deprem gerçekleşmedi (behramkale ve bababurnu fayı uzun zamandır kırılmadı).

95988.jpg

Aynı şekilde ayvacık’daki risk’de bitti denemez ayvacıktaki yukarıköy fayları 2 segment’den oluşuyor 2017 depremleri’nin hepsi kuzey batıdaki segment üzerinde gerçekleşti.

2019’daki ayvacık depremi ise kuzey anadolu fayı orta kolu üzerindeydi. Yukarıköy fayının Güneydoğu segmentinde geçen aylarda bir takım depremler gerçekleşti ama büyük bir deprem olmadı. Ramazan hoca kuzeybatı’daki segmente benzer deprem davranışı gösterebileceğini söyledi bir kaç +5m’lik deprem.

7b27dbaef735ca4944b.png

EGS dünyadaki en hızlı genişleyen ve sismik aktivitenin en fazla olduğu bölgelerden birini temsil eder. Genel olarak K-G yönlü kıtasal açılma oranı 3-4 cm/yıl’dır.

Aletsel büyüklüğü 4.0 ve daha büyük olan depremler, kuzeybatıda birbirine paralel KD-GB uzanımlı sismik çizgisellikler sunarken, Seferihisar Körfezi ile Karaburun-Foça açıklarında kümelenmiştir (Şekil-6).

d191ae.png

Karaburun açıkları depremi 6.2m stres analizi;

Ana şokun oluşması ile, Midilli Adası’nın güney-GD’si ile Karaburun (İzmir) yarımadasının KD’si ve Çandarlı Körfezi’ni içine alan çembersel bölgedeki gerilim alanı GB’den daralmış, ancak gerilim birikimi değerinin alt sınırı 0.4 bar’dan 0.6-0.7 bar seviyelerine çıkmıştır. Dikili açıkları,çandarlı körfezi karaburun’un kuzeyi ,izmir körfezi ,urla kuzeyinde ,foça,menemen dahil depremlerin artış göstermesi beklenilebilir.

6eabb887852b90.png

12 Haziran 2017 Midilli-Karaburun (İzmir) depremine (Mw 6.2), K53B 45GB yönelimli 10-15 km uzunluklu normal fay kaynaklık etmiştir. Bu fayın uç kısımlarında gözlenen doğrultu atımlı faylar ise, EGS içerisinde sıklıkla rastlanan, iki normal fay arasında gelişen transfer fayları olarak tanımlanabilir.

29ce007f9cbb7f0a3b.png

Faylanma modeli ise şöyle;

0be6b65f5f5f2e15e6efbfa1a.png

1e20e27ab8edd.png

3 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()