Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Code
    2019.10.10 20:09:39  40.7097   29.2670        4.6      -.-  3.4  -.-   YALOVA ACIKLARI (MARMARA DENIZI)                  REVIZE01   (2019.10.10 20:09:39)
    2019.10.10 20:04:38  40.7060   29.2632        5.2      -.-  3.3  -.-   YALOVA ACIKLARI (MARMARA DENIZI)                  İlksel
    2019.10.10 20:01:24  40.6665   29.3222       13.0      -.-  1.7  -.-   CIFTLIKKOY (YALOVA)                               İlksel
    2019.10.10 19:52:03  40.7008   29.2572       10.3      -.-  4.1  -.-   YALOVA ACIKLARI (MARMARA DENIZI)                  İlksel
  • Bukadar hizli cözumlemeyi nasil yaptilar bilmiyorum ama kirigin bittigi yer tamda orasi. Daha bugun Prof. Dr. Haluk Eyidogan la tamda o bolgeyi konustuk kirilan degil 99 depremde kirigin geldigi ve gergin olan 1509 depremine neden olan fayin dogu ucu.

Ben diyecektim tam ,çözümleme sana kısa mesaj’mı geldi diyerek sormak isterdim yanında olsam. Çözümleme çıkmadan,çıkartmadan hiç bir deprem hakkında yorum yapamazsın o bölgede 1894 depremi (çınarcık fayıda mevcut) belki ondan kaynaklandı. Haritadan lokasyona bakıp yorum yapıyor sanırım ramazan hoca’nın dediği gibi tam medya uzmanları..

• E5F9BM.png

E5MEfA.png

Biraz inceleyince pek de 1999'da kırılan fayda olmuşa benzemiyor ama 1999'daki kırığın nereye kadar uzandığını bilemeyiz gerçi. 1509 fayında olmuş gibi görünüyor haritadan bakınca.

Yalova daha guneyde sanki. Bence guney kolu.1509 degil. Eminde degim. Bana oyle geldi.

• Varsayımlar üzerinden konuşamayız.Size acayip geldi diye böyle bir tahmine bence yersiz yere gerek yok.Yukarıda bir kişide yazmış bence bir yerde patlayacak.Ya sen jeoloji uzmanı falan mısın nereden biliyorsun bir yerde patlayacağını? Çözümleme gelmeden yorum yapmak saçmalık.İnsanlar depremin etkisi ile zaten panik yapıyor.Burada yazılanları okuyup daha da telaş yapıyorlar.Bilginiz yoksa bence bu konular hakkında konuşmak doğru olmaz.Yersiz telaş yapacak millet.Zaten bu aralar çoğu kişinin geçen ki silivri depreminden beri psikolojileri bozuk.

Görüşüne saygı duyuyorum, ama o beklediğin çözümleme gelecek ve uzmanlar yine tek bir görüş sunmayacak, kimisi öncü diyecek kimisi hayır diyecek vs.. yani panik yapılsın diye söylemiyorum, yapılmasın da zaten ama böyle bir hareketlilige ben şahit olmadım, o yüzden de hissen ve mantıken normal gelmiyor

• 4.1 olan fayla 1509 fayi ayri degilmi

Bircok hoca kendine gore yorumlamar yapiyo. Tamda bu konuyu konustuk aslinda kiriklarin tam yeriyle ilgili ciddi calisma yapan iki ekip var onlarda itu jeoloji böl öğ. görevlisi iki ayri ekip herkes kendi tezleri uzerinden kirik surda suraya kadar geldi durdu diyor. Aslinda tam olarak neresi kirildi neresi enerji biriktiriyor silivri acigindaki fay disinda bilinmiyor. Haluk hocada 99 kiriginin tam eskihisar topcular arabali vapur hatti uzerine kadar kirildigini soyluyor. Bu depremde tam orda olmasi kirilmanin stres yuklu fayin dogu ucunda oldugunu gosteriyor. Dedigim gibi her hoca marmaryla ilgili kendi calismalarindaki tezler dogrultusunda konusur o yuzden kesin birsey yok.

• Bircok hoca kendine gore yorumlamar yapiyo. Tamda bu konuyu konustuk aslinda kiriklarin tam yeriyle ilgili ciddi calisma yapan iki ekip var onlarda itu jeoloji böl öğ. görevlisi iki ayri ekip herkes kendi tezleri uzerinden kirik surda suraya kadar geldi durdu diyor. Aslinda tam olarak neresi kirildi neresi enerji biriktiriyor silivri acigindaki fay disinda bilinmiyor. Haluk hocada 99 kiriginin tam eskihisar topcular arabali vapur hatti uzerine kadar kirildigini soyluyor. Bu depremde tam orda olmasi kirilmanin stres yuklu fayin dogu ucunda oldugunu gosteriyor. Dedigim gibi her hoca marmaryla ilgili kendi calismalarindaki tezler dogrultusunda konusur o yuzden kesin birsey yok.

Bunlarin cozumu, alet edevat icin para vermeyen yetkilinin Allah belasini versin.

• KD/GB dağılıyor yine depremler yine ters veya Normal fay çözümü verebilir ikincil kırık yani..

hocam cenk hoca ilk tvye cıktığgında silivri tarafında hareket var birde doğuda hiç ses cıkmayan bir kesim var buna dikkat etmek lazım demişti orası neresi tam olarak

• Dr. Ramazan Demirtaş açıklama yaptı.

M 4.0 lık deprem çok küçük bir deprem. Bu depremlerden çok sayıda olmaktadır. Öncü tanımını yapmak mümkün değil.

• Bunlarin cozumu, alet edevat icin para vermeyen yetkilinin Allah belasini versin.

Aynen oyle. Daha 27 ekimde koca koca jeoloji muh. Profesorler canli yayinda ekrem imamoglunda 1.5 milyon euro para istedi yeteri kadar odenek alamadiklarini soyledi yeminle ben utandim. Marmarada sismik kesit olusturmak icin para harcayanlar malesef genelde yabanci bilim adamlari. Birtek Mta bir calisma yapti oda yeteri kadar degil.

• Bence de bu olağan bir deprem ama beni endişelendiren ana fay tepkisiz ve günden güne sıkışmakta beklenen deprem er ya da geç gelecek korkuyla yaşamak yerine bilinçle yapılanmalıyız. Allah korusun neredeyse ülkenin yarısı bu coğrafya içinde.

• Yine kahinler ortaya çıktı :DDD

Bu larda ayri bir sorun. Bu konuda aciklama yapmaya yetkili olan tek devlet kurumu afad adam akilli halki bilgilendirmedigi surece butur sarlatanlara gun dogmaya devam edicektir.