Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 5/6 arasında deprem beklemek ve bu beklentinin haklı çıkması büyük depremin an meselesi olması demektir

Bunun gerçekleşmemesi duam ve dileğim

Ama korkarım ki büyük ihtimal öyle bişeyler olacak (bilim ve mantıken)

Ama hissiyatım (daha zayıf ihtimal olan şey) yani civarda 6.5 civarı bir deprem olur ve tüm denklemler alt üst olur , senaryolar yeniden yazılır diyor ve en azından şimdiki kadar kabus senaryoları konuşulmaz (örneğin Üşümezsoy oldu bitti geçti der , ben de öyle düşünürüm önümüzdeki 30/40 yıl İçin)

• Inşallah hocam

• hocam yakın tarih örneği, 4 temmuz 2019 da Kaliforniya-Ridgecrest te 6.4 oldu yanal atılımlı faya dik konumlu fayda, 1 gün sonra 6 temmuz da sağ doğrultu atımlı fayda 7.2 oldu. Yani 6.4-6.5 larda bizi kurtarmayacaktır. Bu örneği verdim çünkü doğrultu atımlı bir fay ve san adnreas fayının devamı yanlış hatırlamıyorsam, o fayında KAFZ ile kardeş olduğunu hepimiz biliyoruz.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil hocam teşekkürler değerli yorumunuz için

Ben zaten 5.8’in kardeş depremi beklediğimi ilk ifade Edenlerden hatta itiraz alanlardanım

Ama bunun en kötü senaryo olduğunu Cenk hocayı dinledikten sonra iyice anladım

Benim farklı ama yakın bir noktada 6.3/6.5 konuşma nedenim kafamızın etini yiyen kabus senaryoları ters köşe olur ve en azından hafif senaryolar konuşulur yaklaşımıydı

Ha size ve çoğu bilim adamına göre faydası olmaz , ben yine de umudumu korurum , nasıl 17 Ağustos’tan sonra her an deprem beklerken 20 yılı savuşturduk bir 20 daha idare ederiz falan

Yoksa kaçınılmaz olan belli

• Bence böyle olması daha iyi. Neden diye sorarsanız direkt ana şok vurmasındansa ana şoktan birkaç ay önce birkaç tane 5-6 arası olsun ve ana şok gelince yıkılacak binalar kendini belli etsin o binalar boşaltılsın ondan sonra kırılma olsun. Böylece belki binlerce insanımızın hayatı kurtulur. Birkaç tane orta büyüklükte deprem kolay kolay yıkım yaratmaz ancak 7'nin üstünde olacak bir depremde yıkılacak binaları ortaya çıkartacaktır. Biz 2005'te arka arkaya ilk 3'ü aynı gün olmak üzere 5.7, 5.8, 5.6, 5.9, 5.2 yaşadık ve hafif-orta hasarlarla atlattık.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Bence böyle olması daha iyi. Neden diye sorarsanız direkt ana şok vurmasındansa ana şoktan birkaç ay önce birkaç tane 5-6 arası olsun ve ana şok gelince yıkılacak binalar kendini belli etsin o binalar boşaltılsın ondan sonra kırılma olsun. Böylece belki binlerce insanımızın hayatı kurtulur. Birkaç tane orta büyüklükte deprem kolay kolay yıkım yaratmaz ancak 7'nin üstünde olacak bir depremde yıkılacak binaları ortaya çıkartacaktır. Biz 2005'te arka arkaya ilk 3'ü aynı gün olmak üzere 5.7, 5.8, 5.6, 5.9, 5.2 yaşadık ve hafif-orta hasarlarla atlattık.

Orta hasarli binalar donusume ugradimi peki ?

• Orta hasarli binalar donusume ugradimi peki ?

İşte onu bilmiyorum. Zaten yaşımdan ötürü depremlerden 1-2 tanesini hayal meyal hatırlıyorum ama bana anlatılanlar hasar alan, duvarları yarılan binalar olmuş. Gerçi bu şehirde yan yatmış öylece duran binalar var (googleya yamuk apartman yazınca haberleri çıkıyor) onlara bile bir şey yapılmıyorsa hasarlı binalar da büyük ihtimal dönüşmemiştir. Sık sık deprem yaşadığımız ve 1. derece deprem bölgesi olduğumuz halde buranın da insanları, yetkilileri duyarsız bu konuda.

• Prof. Dr. Naci Görür’ün bugün bir televizyon programında yaptığı açıklamalar dikkat çekiciydi. 5.8’in büyük depremi öne çektiğini ve ana fay da tahrik edici olduğunu ifade etti. Beklenen orta segment kırılırsa yaklaşık 70-75 km’lik bir hatta tekamül ettiğini ve minimum 7.2’ye denk geleceğini söyledi. Ama Adalar hattıyla beraber kırılırsa veya Marmara boyunca boydan boya kırılırsa maksimum 7.6 üreteceğini ifade etti. 1999 depreminin 250 yıllık enerjiyi 50 saniyede Marmara’ya aktardığını söyledi. Zaten o günden sonra Marmara’da büyük deprem beklentisi oluştuğunu ifade etti.

• Hava_Forum hocam cuma günü belediye denetiminden sonra anlaşıldı ki annemlerin oturduğu bina orta hasarlıymış tabi biraz bu konuyu araştırdık sonuç söyle: isteyene 18 ay boyunca kira yardımı aylık 1.125 TL isteyene 125.000 TL sıfır faizli kredi imkanı varmış birini alırsan diğerinden yararlanamıyorsun. 4 katlı bina yenilenmesi için mütayit ler 80.000 TL ve 100.000 TL arası sağlam ve iyi kalite malzemeye fiyat veriyorlar daire başı. Bu arada belediye ücret talep etmedi ama numune alınırsa bina başı 4.000 TL numune ücreti var.

• Hava_Forum hocam cuma günü belediye denetiminden sonra anlaşıldı ki annemlerin oturduğu bina orta hasarlıymış tabi biraz bu konuyu araştırdık sonuç söyle: isteyene 18 ay boyunca kira yardımı aylık 1.125 TL isteyene 125.000 TL sıfır faizli kredi imkanı varmış birini alırsan diğerinden yararlanamıyorsun. 4 katlı bina yenilenmesi için mütayit ler 80.000 TL ve 100.000 TL arası sağlam ve iyi kalite malzemeye fiyat veriyorlar daire başı. Bu arada belediye ücret talep etmedi ama numune alınırsa bina başı 4.000 TL numune ücreti var.

avcıların hangi kısmı acaba bahsettiğiniz yer bizde başvuru yapmak istiyoruz

tesekkurler.5 katli bina 500 bin guclendirme.yikip yapsan 700 800 bin sanirim. Yikip yaparim daha iyi.

• Hocam güçlendirme değil yıkıp yeni yapım bu söylediğim bazınbelediye yıkım da yapıyormuş ayrıca deprem sigortasından da yararlanırsınız yıkım ve harfiyar ücreti ödemezsiniz

Belediyeyi siz mi çağırdınız yoksa yetkililer ev ev gezip denetim mi yapıyorlar