Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dün gece eş zamanlı olarak 4/5 arkadaş 2.4’lük artçıyı hissettiğini yazdı , bana çok enteresan geldi bu ve cevabını bulamadım

Arkadaşlara ya eş zamanlı “geldiler”

Ya da gerçekten “hissettiler”

Ama cidden şaşkınım bu durum karşısında

Zira 3.5’in altında bir depremi hissettiğimi hatırlamıyorum

Kesinlikle bilimsel bir dayanağı olmadan şahsi görüşümü paylaşayım.

İnsanlarda bir reseptör mekanizması var. İşte sıcaklık, acı, tuzlu, tatlı ya da bir takım sesleri algılayan.

Ben böyle küçük depremlerde hareketi olmasa bile bizim gibi hissetmeyenleri duyamadığı bazı sesleri hassas reseptörleri ile

duyabilen ve içinde bulunan duruma göre, deprem, kasırga şu bu gibi olaylarla bağdaştırabilen kişiler olduğunu düşünüyorum.

Ne bileyim belki de böyle bir şeydir.

• Narsil

PergamoN

Alaska da 6 ay içinde 6 ile 8 büyüklüğü arası deprem bekliyorum.

Belki meşhur olurum^^^^^^

Bence meksika’yıda kat hocam bayadır +6lık bir hareket olmadı.

Nede olsa dünyanın en hızlı plakası cocos tarafından denetleniyor (yılda 80mm hareket)

Eli kulağındadır bakarsın alaska beklentinle bir olur. Kariyerine pik noktadan başlarsın :))

1f459a50fced2.jpg

• Yalova/Çınarcık Sismogram sabahtan belli aktifti, ama şimdi sakinledi artık.:) İnşallah bu sakinliğin ardından 3.5 ila 4 arası gelmez diyelim.

Herkse hayırlı akşamlar.

1111.11.11.11.11.11.PNG

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Siz bi arayın ama oraya gitmek gerekiyor büyük ihtimalle aramakla hasar tespit için gelmezler tahminimce. Evet izmiti tam olarak bilmesemde özellikle Körfez Derince Yenikent bölgesi civarı 93-95 arası yapıldı. Dediğiniz gibi çoğu ev yaklaşık 25-26 senelik.

Derincede özellikle harmantarla öğretmenler çınarlı yörükler semtlerine akın etmiştik ,çünkü o semtlerde yeşil alan çoktu ,ben çok severim o semtleri sakin ve şehirlerden uzak ,Yenikent sopalı ise tam bi bomba ,çok sayıda ağır hasarlı evlerde insanlar çaresizlikten ötürü yaşadıkları söylenir ,aynı benim gibi

• agir hasarliysa kesin yikarlarmi emin olamadim. Bina sahibinede bagli olabilir. O kismi unuttum. Istersen muteahhitlede anlasabilirsin.

Risk analizi yaptırır ve riskli çıakrsa zaten belli bir süre içinde binayı terketmek zorundasın. herhangi bir daire sakininin başvurusu bunun için yeterli. tabi diğer apartman sakinlerine de çıkmaları için sebep olmuş oluyorsun. bu sene kentsel dönüşüm için anlaşma noktasındaydık oradan biliyorum.

• PergamoN ve Ilker Gunebakan size birkaç sorum olacak.

1) Uzmanlık alanınız nedir? Doktora yaptınız mı?

2) Yayınlanmış makaleleriniz var mı?

3) Burada insanlar size soruyor fakat siz kaynak olarak nereyi görüyorsunuz? Verileri nerelerden alıyorsunuz?

Bilmediğim için soruyorum, eğer bunları cevabı olan bir mesaj varsa ve ben atlamışsam özür dilerim.

• 99 depreminde Kocaeli-derince de ikamet eden çok sevdiğimiz bir aile dostumuz vardı,60 evler semtine taşındı yeni bir ev satın aldı ve 1 hafta sonra 99 depremi meydana geldi hayatlarını kaybettiler,bir önceki evleri ise hala sağlam duruyo yani müteahhitlerin yapmış olduğu yapılar soru işareti ,günümüzde bile müteahhitler yap denetim firmaları ile anlaşıp dayanıksız yapılar yaptığı söyleniyor belki de spekülasyondan ibarettir

Allah rahmet eylesin. Sahil kesimi daha sakattı tabi ama ozamanlar kimse deprem nedir felan bilmiyordu onunda etkisi var. Özyapı yapmıştı çoğu yeri Kocaelide ozamanlar meşhurdu tabi müteahittlere vermişlerdi çoğuı yerleri. Örneğin kendi oturdugum binanın hemen arkası özyapının şantiyesi oturdugum evde onların yemekhanesiydi. O yüzden müteahittlere vermemişler ama hemen 2-3 bina karsıdaki bazı evlere orta hasarlı denip güclendirme yapılmıştı mesela işte değişiyor.

• 270 kişiymiş

• Risk analizi yaptırır ve riskli çıakrsa zaten belli bir süre içinde binayı terketmek zorundasın. herhangi bir daire sakininin başvurusu bunun için yeterli. tabi diğer apartman sakinlerine de çıkmaları için sebep olmuş oluyorsun. bu sene kentsel dönüşüm için anlaşma noktasındaydık oradan biliyorum.

Anlasma yaptinizmi ? Evetse sartlari nasil ?

• Risk analizi yaptırır ve riskli çıakrsa zaten belli bir süre içinde binayı terketmek zorundasın. herhangi bir daire sakininin başvurusu bunun için yeterli. tabi diğer apartman sakinlerine de çıkmaları için sebep olmuş oluyorsun. bu sene kentsel dönüşüm için anlaşma noktasındaydık oradan biliyorum.

Anlasma yaptinizmi ? Evetse sartlari nasil ?

• Coğrafya bölümü bitirip pedagojik formasyon aldım coğrafya öğretmeniyim bir nevi ama öğretmenlik yapmıyorum.

Yayınlanmış makalem yok okurken bölüm içinde bazı konularda tezlerim mevcuttu kabul görmedi

uzmanlık olarak olmasada konuyla ilgili bazı dersleri aldım depremlere ilgimden dolayı birçok makale okudum yerli yabancı

Uzun yıllardır depremleri takip ediyorum çoğu fay segmentini ve özelliklerini biliyorum

Deprembilimci veya uzmanlık alanım olmadığını daha öncede dile getirdim ama gerek gördüğüm dersler gerek okuduğum makalelerden mütevellit normal bir vatandaşdan daha bilgili olduğumu düşünüyorum.

Beni aşan konularda bilmediğimi dile getiriyorum .

Ramazan demirtaş ve ekibinin çalışmalarını uzun zamandır takip ediyorum ,cenk yaltırak dahil bir çok yorumum onların çalışmalarına dayanıyor :)

• Ben de yanlış anlamamanızı dileyerek cevap vereyim kendimce.

Kendi adıma, bu konuya yazmaya başladığım zamandan beri devamlı dile getirdiğim, aksini asla savunmadığım bir

durum söz konusu. O da;

- Uzmanlık alanım farklı olsa da, deprem daha doğrusu yer bilimleri konusu ile amatör seviye de

uğraşan bir kişiyim. Asla tahmin yapmam. Ama düzenli olarak yabancı ve yerli basını, işin uzmanlarını,

literatürü takip eder kendimi geliştirmeye gayret ederim.

Soru soran arkadaşlar da bu konuyu bilerek sorarlar sorularını.

Yaptığım bu uğraştan tek kazancım, diğer arkadaşları edindiğim bu bilgilerden faydalanmaları sağlamaktır.

Ne olursa olsun, iletinizi samimi ve özellikle art niyetli bulduğum için bu mesajda cevap vermiyorum.

Ama daha önceki iletilerimi okursanız cevap ta bulabilirsiniz.

Eğer bir rahatsızşığınız da söz konusu ise ki gayet doğaldır, yönetime bildirirseniz, gereğini mutlaka yaparlar.

Selamlarımla, iyi akşamlar

• 270 kişiymiş

Resmi kayıtlara göre Kocaeli’nde 9 bin 477, Sakarya’da 3 bin 891, Yalova’da 2 bin 504, İstanbul’da 981, Bolu’da 270, Bursa’da 268, Eskişehir’de 86 ve Zonguldak il sınırı içinde de 3 kişi olmak üzere toplam 17 bin 480 kişinin can verdiği büyük felakette yüz binin üzerinde insan da evsiz kalmış, yaklaşık 24 bin kişi yaralanırken, birçok kişi de sakat kalmıştı.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• PergamoN Ilker Gunebakan nazikçe cevaplamışsınız bir arkadaşın art niyetli sorusunu ancak ben yönetimden ve sizlerlede sürekli bu konuda iletişimde olan bir üye olarak, bilgilerinizle aydınlanıyoruz sizlerin kürsü sahibi hoca olmadığınızı biliyoruz ve bu forumda farkındalık yarattığınızı görüyoruz. Nacizhane sizden ricam böyle gereksiz soruları özele alın özelden cevaplayın veya cevap vermeyin, kimseye birşey kanıtlamak zorunda değilsiniz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Bilgili her üyemize sormak isterim; sağlam yapılmış bir binanın yıl ömrü var mıdır? Örneğin standartlara uygun bir binanın 35 yaşında olması problem teşkil eder mi?

Bu cevap benim ikamet ettiğim bina için de geçerli olacağından ben de merak ediyorum.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Bilgili her üyemize sormak isterim; sağlam yapılmış bir binanın yıl ömrü var mıdır? Örneğin standartlara uygun bir binanın 35 yaşında olması problem teşkil eder mi?

https://www.emlakdanismanlari.…omru-kac-yildir-6932/7068

yalnız bir binanın ömrü için farklı etkenlerde var mesela şuanda istanbuldaki binalar için 2 büyük deprem yaşadılar buda onların ömründen yedi..