Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Dostlar şu işe bakın, ben Burhan Felek Anadolu lisesinde okuyorum okulda iki tane bina var biri Okul en başında yapılan bina yani 1847 de bu arada okuduğum okul zamanında Çanakkale'ye bile cepheye gitmek için öğrenci bile gönderilmiş 1. dünya savaşını'da görmüş köklü bir okul. Benim burada belirtmek istediğim asıl konu şu biri 1847 de yapıldı hala ayakta ve diğer ek binada 1990 da yapılmış, ve hasar alan hangisi biliyormusunuz yeni yapılan bina nasıl değişik bir durum demi biri tam 172 yılık bir bina hiç hasar yok diğeri 1990 da yapılmış ve 5.8 de hasar aldı .

Demek ki bazı yapılan eski binalar gerçekten çok sağlam.

Ben bu açıklanan okulların tümünün 5.8de hasar aldığından şüpheliyim. Öncesinde ciddi bir tetkik geçirdi mi okullar? Belki öncesinde de güçlendirilmesi gerekliydi ama haberimiz yoktu.. Hani her şerde bir hayır vardır ya, bu deprem tam öyle oldu bence. Hepimiz deprem güvenliği için bilinçlenmeye çalışıyoruz. Yapılara da daha dikkat etmeye başladık. Bir müsibet bin nasihattan etkiliymiş maalesef..

• diyemin ben basvuri yaptim evim agir hasarli cikti. Evi bosalttik. Evin yikilip yapilmasinda nasil bir surec isliyor.muhtemelen evin tekrar yapilmasi icin benden para istenecek. Bendede para yoksa nasil yapilacak peki ? Bilen varmi aramizda. Yada cevresinde bu duruma sahit olan.

semih hocam 6306 deprem ile ilgili bir kanun. Bunu incelerseniz sorularınızın cevabı vardır diye düşünüyorum. Detaylı bilmesem de hissedarlar hisseleri oranında yıkım masraflarına ortaklar diye biliyorum. Kentsel dönüşüm alanında iseniz kira desteği şansınız var diye biliyoeum ama bu kanuna bakıp teyit etseniz daha sağlıklı olur.

• zeminle alakali bir konu daha cok benim icin.yalovanin zemini balcik yani berbat.nerde olursa olsun cok hasar alacak maalesef gemlikte bandirmada,imralida adalarda vs vs.tam ortadayiz..sanssiz bir konum

• deprem merkezinden 180 km mesafede 1999 depreminde avcilarda binalar yikilip 941 kisi oluyorsa, kafz nin hangi segmenti olursa olsun tehlikelidir ve suradaki fay kirilirsa daha iyi olur deme sansimiz bence yoktur. Ayrica burada defaatle soyledik istanbul depremi degil marmara depremi demek lazim cunku sonuclari sadece istanbulu degil tekirdag bandirma balikesir bursa gibi sehirleride etkileyecektir

Ana fikre katılıyorum Hocam

Deprem olunca ilk aklıma gelen şey acaba merkez üssü neresi diye

Şahsen 5.8 olunca depremin oluş şeklinden konumuma 150/200 km mesafedir diye düşündüm (4.7 yi de yaşamış biri olarak )

Şimdi de deprem olmadan konum tahmini yapalım neresi daha az hasar verir diye senaryoları çıkarttım

Kabul edelim ki 10 km fark bile 100 kişinin hayatını kurtaracaksa konum farkı bana göre önemli oluyor Hocam

7’den büyük depremde belki çok farketmez ama 6.5 ta 150 km mesafede olursa hasar daha az olacağı umudundayım

Temel hareket noktam Adalar’dan kaçmak

Tabi doğuya yönelen artçılardan sonra pek de Marmara adası yönünde kayma ihtimali yok gibi sanırım

• Arkadaşlar deprem ile ilgili diğer bir konumuz var doğa işaretleri vs tarzında iletilerinizi

Deprem Öncesi Doğada Değişim/İşaret

konusuna yazabilirsiniz, bu konuyu böyle şeylerle meşgul etmeyelim..

Diğer husus sürekli artçı depremlerin paylaşılması ile ilgili, bu konuda gereksiz kirlilik yaratıyor, herkesin hissetiği artçı veya ana depremleri paylaşalım, diğer tek tük artçı mesajlarını sileceğim, bilginize..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Şimdi bu Frank Hogerbeets Şile Cumhuriyeti depremini de bildiğine göre(tesadüf bile olsa) adamı biraz daha dikkate alacağız galiba

Ben ironi yaptım şili ile herhangi bir paylaşımı varmı bilmiyorum :)

Deprem derinlikleri hangisi doğru bilmiyorum ama normalden sığ denebilir hasar olmuşmu yerel kaynaklardan bilgi gelir bir kaç saate

• Yarın Kocaeli Büyükşehir belediyesini arayıp oturduğum ev için hasar tespit talep edeceğim,bu süreç hakkında en ufak bilgi sahibi değilim,hasar tespit için veya bina için rapor yazılırken herhangi bi ücret isteniyor mu ? Bilgi aldıkça sizleri de bilgilendiriyor olacağım