Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Depremlerde En Çok Dikkatimi Çeken Ülke Şili 1960 da 9.5 lik korkunç bir deprem yaşanmış ki bu insanlık tarihinde en büyük deprem olarak ilk sırada ve Sonra 2010 dada 8.8 lik yine korkunç bir deprem Yaşanmış onun dışında 7 küsürlük depremler de mevcut Burası Nasıl Bir Ülke Neden Bu Kadar Sert ve Çok Güçlü Depremler Yaşanmış Bu Ülkede Bu Konuda Bilgili Üstadlara Sormak İstiyorum

• Şunu fark ettim dostlar, sakın yanlış anlamayın moral bozmak için demiyorum, eğer Marmara'da uzun bir süre hareketlilik olmayınca 3-4 arasında deprem meydana geliyor, ama sürekli 1 ila 2.5 arasında hareketlilik olunca 3-4 büyüklüğünde deprem olmuyor, bu soruda insana fay zorlanıyor mu ? sorularını akla getiriyor bakalım eğer yine akşama kadar bir hareketlilik olmayıp'ta akşam Marmara'da 3 ila 4 arasında deprem olursa işte o zaman bu durumun nedenini açık açık merak etmeye başlarım dostlar.:/:/

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Depremlerde En Çok Dikkatimi Çeken Ülke Şili 1960 da 9.5 lik korkunç bir deprem yaşanmış ki bu insanlık tarihinde en büyük deprem olarak ilk sırada ve Sonra 2010 dada 8.8 lik yine korkunç bir deprem Yaşanmış onun dışında 7 küsürlük depremler de mevcut Burası Nasıl Bir Ülke Neden Bu Kadar Sert ve Çok Güçlü Depremler Yaşanmış Bu Ülkede Bu Konuda Bilgili Üstadlara Sormak İstiyorum

Valdivia depremi . Yer küre üzerinde gerçekleşmiş en şiddetli depremdir kendisi , 10 dakika civarı sürmüş. Oluşan tsunami dalgaları Japonya'yı tokatlayıp ordan geri dönüp tekrar Şili kıyılarını tokatlamıştır .

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Ateş çemberi denilen ve dalma-batma faylarından oluşan bir bölgedeler pasifiğe kıyısı olan tüm ülkeler için risk var fay hattı geçmese bile tsunami ile karşı karşıyalar.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Valdivia depremi . Yer küre üzerinde gerçekleşmiş en şiddetli depremdir kendisi , 10 dakika civarı sürmüş. Oluşan tsunami dalgaları Japonya'yı tokatlayıp ordan geri dönüp tekrar Şili kıyılarını tokatlamıştır .

Avusturalya ve Yeni Zelandayı da vurmuştu tsunami

• The Long Dark Muazzam Bir Şey İstanbulda Bu Kadar Muazzam Bir Depremin 10 dakika Boyunca Yaşanması Demek Aman Allahım İstanbul ile beraber Belkide Tüm Marmara Yerle Bir Olur Milyonlar Hayatını Kaybeder Düşünmek bile istemiyorum

Bildiğim kadarı ile Dünyada En Uzun Deprem Endonezyanın Sumatra Adası Açıklarında Meydana Gelen 9.1 lik deprem tam 13 dakika sürmüş

And Dağlarından anlaşılmıyor mu?

• Benim anlamadığım neden bir ara verince 3'lük 4'lük depremler ortaya çıkıyor PergamoN hocam bir fikriniz var mı bu konuda gerçekten çok merak ediyorum neden böyle bir durum gerçekleştiğini?

Bu konuyu bende dikkat çektim biraz önce, acaba neden çünkü bu olan durumda bir ritim var resmen?

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• Cold.EFso Akdeniz havzası dahil ırak/iran depremi (bitlis,zagros bindirme zonu) dolaylı yoldan ülkemizi etkileyen sistemleri barındırıyor. Yakın çevredeki depremlerin kaydını tutmak zorunda dediğim gibi bir ipucu yakalamak isteniyorsa bu sismik aktiviteyle mümkün (bana göre)

Akdenizde’ki helen yayı fethiye civarından giren , burdur tarafına kadar uzanan Burdur/fethiye makaslama zonu (transform fay) üzerindeki hareketlerde bazı ipuçları verebilir.

Aynı şekilde iran/ırak depreminden sonra sismik boşluk konumundaki hakkari/yüksekova civarındaki risk bana göre dahada artmıştır

Birşeyler bilmek mümkünse benim düşünceme göre bu kuşla,böcekle değil sadece sismik hareketlerden mümkün tabi onunda hangi büyüklükde bir hareketi işaret ediyor (öncü deprem kavramı) bilmek günümüz koşullarında mümkün değil.

Anaşok öncesi tali faylar da meydana gelen depremler. Ana şok öncesi hazırlık dönemi olarak kabul ediliyor bu tür haberci etkinlikleri izleyen dönemlerden sonra genelde 0-30 yıl aralığında büyük bir deprem meydana geliyor.

Bu haberci etkinliğin bir diğeri ise çekirdeklenme girişimleri küçük ama kısa zaman aralığında çok fazla deprem meydana gelmesi (aralıklı) sürenin dahada kısaldığının göstergesi oluyor genelde fayın kendini kırılmaya zorlamasından kaynaklanır.

Geçtiğimiz aylarda Burdur/tefenni,karamanlı bölgesindeki deprem fırtınasının yakın zamanda meydana gelecek büyük bir depremin habercisi olarak yorumluyorum şahsen.

Buna karşılık çekirdeklenmeden hariç deprem fırtınası dediğimiz haberci etkinliğin meydana geldiği faydan ziyade komşu bölgelerdeki büyük bir deprem-lerin habercisi olduğu düşünülüyor. Nitekim bir çok örnek mevcut

O deprem fırtınasının sebebi belkide dolaylı yoldan denizli/bozkurt depremiydi (6.0m)

• Dalma/ batma yitim zonu (subduction zone)

Depremleri yavaş kayma depremleridir uzun süreler ölçülmesinin nedeni bundan kaynaklanır (10dk vb.) ve derinde gerçekleşirler. Bu yüzden magnitüd olarak çok büyük değerler olsada derinde ve yavaş olarak gerçekleşmesi Nedeniyle büyüklüğü 9 olsada şiddeti 10 olabilir. (Yıkıcı sarsıntılar yapmaz)

Aynı şeyi doğrultu atımlı faylar için söyleyemiz büyüklük 7 olsada sığ ve hızlı depremler olduğu için şiddet yine 10 olabilir.

Yitim zonundan etkilenen ülkelerin belası depremden ziyade tsunami olabiliyor bu sebepden dolayı. Aynı şeyi karaya çıkan yitim zonu için söylemek güç tabi (şili gibi)

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Benim anlamadığım neden bir ara verince 3'lük 4'lük depremler ortaya çıkıyor PergamoN hocam bir fikriniz var mı bu konuda gerçekten çok merak ediyorum neden böyle bir durum gerçekleştiğini?

Ara vermesi veya sürekli devam etmesi birşey ifade etmiyor.

2’lik sürekli deprem olurken 4’lük deprem üretebilir veya kesilip direk 4’lük deprem üretebilir. 5.8 bir depremin artçıları azalarak 1 ay boyunca sürebilir,veya başka tali faylar mevcutsa onlarıda kırıp 5-5,5 gibi yeni bir aktivite başlatabilir bknz(acıpayam depremi)

Yada denizli/bozkurt depremi gibi çok az bir artçı aktivide gözlemlenebilirdi bu fayın ve zeminin ilişkisine göre değişkenlik gösterir.

Bölgeyi inceleyen uzmanlara göre bölge katman,katman belli bi yerden sonra birden derinleşen yapıya sahip ,heyelanlar gözlemleniyor vb. Olduğu için zeminin oturması uzun zaman alabilir.