Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Koskoca odtu 5.8 kumburgaz fayinda diyor. Koskoca oguz gundogu tali fay diyip kumburgaz fayina baski yapiyor diyor. Siz ne diyor ben anlamiyor. Ya ben turkce bilmiyor yada sizler hicbir sey bilmiyor. En iyisi rusyada yasamak.

• 1.si olasılık dahilinde bahsediyoruz faylar her zaman aynı hareket eder diye bir kural var mı? öyle olsaydı her zaman aynı büyüklükte ve benzer aralıklarıa depremler yaşardık bu kadar kasmazdık

2.si 2000 yılında yapılan bir araştırmayı paylaşmışsınız, ve kesintisiz bir fay yok demişsiniz, bizim burada yazan arkadaşlardan hangisi tek bir hat faydan bahsetmiş acaba merak ettim? yani bizde bu fayın segmentlerden oluştuğunu biliyoruz

3.sü akademik camianın içinde olan birisiyim, madem bir sürü yabancı yayın makale ve çalışma var bizim bilim adamlarında da bu tür haritalar yok, bizimkiler armut mu topluyorlarmış? imkansız o haritaların aynıları bizimkilerde de vardır..

1.si olasılık dahilinde bahsediyoruz faylar her zaman aynı hareket eder diye bir kural var mı? öyle olsaydı her zaman aynı büyüklükte ve benzer aralıklarıa depremler yaşardık bu kadar kasmazdık,,,Televizyona çıkan deprem bilimcilerinin çoğu, şukadar sene geçtikten sonra mutlaka deprem oluyor tarzında bilgi paylaşıyor,her zaman aynı büyüklükte ,benzer yerlerde ve aralıklarda deprem yaşamıyor olsa idik, okadar prof. dr. istatistiki bilgi paylaşmazdı.

2.si 2000 yılında yapılan bir araştırmayı paylaşmışsınız, ve kesintisiz bir fay yok demişsiniz, bizim burada yazan arkadaşlardan hangisi tek bir hat faydan bahsetmiş acaba merak ettim? yani bizde bu fayın segmentlerden oluştuğunu biliyoruz,,,Yine ,son yaşanılan 5,8 büyüklüğündeki depremden sonra,cnn türk ve haber türk e çıkan deprem bilimciler (isim vermeyeceğim) 180 km lik kesintisiz fay hattından bahsediyorlar.Bunların birbiri ile fiziki bağlantıda olduklarını, kendi aralarında segmentlere bölündüğünden bahsediyorlar.

3.sü akademik camianın içinde olan birisiyim, madem bir sürü yabancı yayın makale ve çalışma var bizim bilim adamlarında da bu tür haritalar yok, bizimkiler armut mu topluyorlarmış? imkansız o haritaların aynıları bizimkilerde de vardır..,,,,Ellerinde mutlak a bu ve buna benzer ,hatta çok daha ayrıntılı haritalar vardır, peki neden sürekli,yine aşağıya ekleyeceğim tarzda fay haritalarını insanların gözleri önüne koyuyorlar ?

72134489_10162300058555514_4979004411993915392_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_oc=AQmF_r5UAQ3EuTNFo8EIB4VlpuXEkkAsdYOGxkg-XRCOXdgWPgFPrzg44Q36xTUUDFU&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=cd351c9dc358313508858533277c50de&oe=5DFAC28E

71645454_10162300057400514_1603365579983421440_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_oc=AQlMrsWX4QlyAlgTgg6CRkGV7k4Bd9r5zihhiqgg1wJ7H_U_BQ7GbG3DNbT9JlW0_q4&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=0337c103482ab9cc448a4877ffca8312&oe=5E2F408B

• Bildiğim kadarıyla yer ivme hareket değeri önem kazanır, yani karar verilemez 6,5 büyüklüğü daha fazla hasar verebilir. İvme değeri hangisinde yüksek ise o hasar vericidir.

• hepsine tekte cevap vereyim hangi bilim adaminin akademik calismasi saha calismasi fazla ise onu takip edin konuda fazla uzamasin

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Değerli forum üyeleri, Perşembe gününden beri , hergün, İnternette, Tv kanallarında, gazetelerde , ayrı ayrı mecralardan ,hep aynı manşet yayınlanıyor. Korkutan Açıklama , Marmara da korkunç beklenti , İlk gün İtu açıklıyor, ikinci gün Kandilli açıklıyor, bugün odtü açıklıyor. Yarın başka bir mecra açıklayacak. Deprem bilimcilerden bahsetmiyorum bile. Ortada bir pasta var , kim daha büyük dilimi kaparım, reklam yaparım diye yarış içerisindeler. Geçmiş depremlerde de aynı olayları gördük. Şuan haber alma ve bilgi paylaşımı,insanlara ulaşmanın kolaylığı sebebi ile geçmişten günümüze giderek artarak devam etmekte.

Neden açıklamalarını aynı gün yapmıyorlar ?? Ben burda art niyet ararım, algı operasyonu ararım. Her yeni gün insanları stres ,baskı ve korku ile etkilemeye çalışıyorlar.

• bence kandilli, Odtu, oguz gundogdu usumezsoy(olmazsa olmaz en aykirisi) itu hepsi toplanip trt de goruslerini ve karsi goruslerini aciklamali. Bu saatten sonra her soylenen havada kalir benim icin. Ilker Gunebakan hocam hakli.

onu 99 depreminden sonra yapanlar oldu ama is bilimsellikten cikti ben daha iyi bilirime geldi, halka en dogrusunu aktarabilecek hocalar degil aslinda devletin resmi kurumlaridir. Hocalarda birer akademisyen ve kendi tezleri var hepsinde kendine gore hakliliklari olanlar var bunu sade vatandas anlamaz

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Değerli forum üyeleri, Perşembe gününden beri , hergün, İnternette, Tv kanallarında, gazetelerde , ayrı ayrı mecralardan ,hep aynı manşet yayınlanıyor. Korkutan Açıklama , Marmara da korkunç beklenti , İlk gün İtu açıklıyor, ikinci gün Kandilli açıklıyor, bugün odtü açıklıyor. Yarın başka bir mecra açıklayacak. Deprem bilimcilerden bahsetmiyorum bile. Ortada bir pasta var , kim daha büyük dilimi kaparım, reklam yaparım diye yarış içerisindeler. Geçmiş depremlerde de aynı olayları gördük. Şuan haber alma ve bilgi paylaşımı,insanlara ulaşmanın kolaylığı sebebi ile geçmişten günümüze giderek artarak devam etmekte.

Neden açıklamalarını aynı gün yapmıyorlar ?? Ben burda art niyet ararım, algı operasyonu ararım. Her yeni gün insanları stres ,baskı ve korku ile etkilemeye çalışıyorlar.

+9999

• onu 99 depreminden sonra yapanlar oldu ama is bilimsellikten cikti ben daha iyi bilirime geldi, halka en dogrusunu aktarabilecek hocalar degil aslinda devletin resmi kurumlaridir. Hocalarda birer akademisyen ve kendi tezleri var hepsinde kendine gore hakliliklari olanlar var bunu sade vatandas anlamaz

Baybars bey , burda yine bir cümleniz dikkatimi çekti o yüzden alıntıladım. En doğrusunu aktarabilecek hocalar değil devlet kurumları demişsiniz ya, burdaki üyelerin %90 ı MGM nin hava ile ilgili tahminlerini dahi dikkate almıyor. Mgm bir açıklama yaptığında, o Mgm dir ona güven olmaz yazmıyorlar mı ? Forumda daha isabetli tahminler yürütebilen , bu işi , imkan verilse belki 10 kat daha iyi yapabilecek , yazarlar, tahminciler yok mu ? Deprem konusun da neden olmasın ?

• insan psikolojisi cok hassas bir sey 20 sene onceki paranoya gunlerine goturuyor beni.sizlerle yazisirken,5 dk da bir avizeye bakiyorum reflex olarak .hic de guzel duygularla degil.

Ben de gündüz iyiydim

3.8’de çayıma ara vermeden oturdum

Gece olunca “geliyorlar” bi şekilde

• Konuya çok dahil olmasam da her bilgiyi okuyorum ve hepsi değerli. Bana en mantıklı ve anlaşılır gelen Silverhand in ekşisözlükten alıntıladığı makale oldu. Diğer bilgileri anlayıp analiz edebilmek için ciddi bir alan bilgisine ihtiyaç olduğunu var. Bilmeyenler için acayip şekilde kafa karıştırıcı olacak ve belirsizliği arttıracak diye düşünüyorum. En güzeli ve halk için en faydalısı, deprem çalışmalarının tüm kurumların ortaklaşa yapacağı istişareler sonucunda açıklanmasıdır. Aksi taktirde halkı paniğe sürüklemekten başka bir işe yaramıyor çok fazla.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...