Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kandilli Rasathanesi Müdürü: -Tartişmaların kamuoyu önünde yapılmasini yanlış buluyorum Depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz ama git gide sona yaklaştığimizi söyleyebilirim

Benc yaklaşım olarak doğru. Çünkü bir çok teori konuşuluyor. Herkes aslında işine yarayanı kabul edip, o görüşün fanatiği oluyor.

Bence tartışmalar bilim insanlarınca yapılmalı.

Ama burada bir nüans var. Sadece tartışmalardan bahsdiyorum. Yoksa beklentii, önlemler varsa bir uyarı mutlaka bilgilendirme yapılmalı.

• Kandilli Rasathanesi:

"Artçıların son 30 yıldır 3 ve üzeri deprem görülmemiş ana segmente yaklaştığını görüyoruz."

"Bu fay en son 1766'da kırıldı."

"Artçılar güneydoğu yönünde ana faya ilerliyor."

"4.4'lük bir artçı şokun ana fay hattının üzerinde olduğu görülüyor."

• Arkadaşlar birseyi merak ediyorum, bilgisi olan varsa lütfen bilgilendirebilir mi ? Yaşanan deprem felaketi ile kış mevsiminin şiddeti arasında bir bağıntı var mıdır ?

Kadir sütçü depremin çok olmasi kışın daha çok soğuk kar yağişli geçmesini sağlar diyodu 2011 van depremi 2012 kışı gibi ama yüzde yüz tutarlılığı yok tabi.

• Kandilli Rasathanesi:

"Artçıların son 30 yıldır 3 ve üzeri deprem görülmemiş ana segmente yaklaştığını görüyoruz."

"Bu fay en son 1766'da kırıldı."

"Artçılar güneydoğu yönünde ana faya ilerliyor."

"4.4'lük bir artçı şokun ana fay hattının üzerinde olduğu görülüyor."

O fay hattinda depremler kac yil araliklarla oldu. Toplam 253 sene gecmis. 1766 dan 2019 a kadar.

• Sarsıntıların kuvveti biraz artıyor. Emsc’ye göre de ana fayda tekrar ediyor bu ne anlam ifade ediyor burası önemli bence. 250 yıldır kırılmayı bekleyen faya ilerlediğini öngören tahminler okudum ne kadarı doğru muamma...

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Önlemleri ihmal etmeyelim.Dün ben ne olur ne olmaz diye birkaç giysimi,2 tane 5 litrelik suyu,fener,ilaç,şarj aletleri,radyo gibi şeylerin hepsini(daha unuttuğum birkaç şey de var)arabanın bagajına attım,evinde alt katında yatmaya başladım.Bugün Çekmeköye geçiyorum.Tuzla da evin müstakil olması güvenli kılıyor,Çekmeköyde de hem binanın yeni ve kaliteli olması hem de zemini güven veriyor.İkisinin de dezavantajları karşılaştırıldığında aynı şeye denk geliyor yani.Yapabileceğim çoğu şeyi yaptım,müstakil evdeki kolonlardan çatlaklara herşeyi kontrol ettim,takdir Allahtan.Engelleyebileceğimiz birşey yok lakin en üst düzeyde tedbir alırsak risk minimuma iner.

• Kadir Sütçü kim diye baktım röportajından alıntı

"Ziraat Yüksek Mühendisi Peyzaj Mimarı emekli Profesör Dr. Güniz Akıncı Kesim'den de bilimsel sunular ve tahminlerde gönüllü danışmanlık almaktayız. Uydu ve görsel bulut izlenimlerindeki uyarılarından yararlanmaktayız."

Yani peyzaj mimarından aldığı bilimsel sunular ne olabilir?Cehaletle savaşmak gerçekten zor...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Kadir Sütçü kim diye baktım röportajından alıntı

"Ziraat Yüksek Mühendisi Peyzaj Mimarı emekli Profesör Dr. Güniz Akıncı Kesim'den de bilimsel sunular ve tahminlerde gönüllü danışmanlık almaktayız. Uydu ve görsel bulut izlenimlerindeki uyarılarından yararlanmaktayız."

Yani peyzaj mimarından aldığı bilimsel sunular ne olabilir?Cehaletle savaşmak gerçekten zor...

Prim yapmaya çalışan birisi benim gözümde hiçbirşey den anladığı yok afad kandilli ve birkac deprem uzmanı dışında söylenenlere inanmiyorum