Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 99 depremlerinden sonra marmara denizi içinde gerçekleşen en büyük deprem ( ben hatırlamıyor olabilirim) daha büyüğünü hatırlayan varsa hatırlatsın İnceleyeyim.

Korku ,panik normal artçı dağılım 12km’lik alanda yoğunluk gösteriyor 5.8’lik kırılım 12km’lik bir alanı kırdı büyük ihtimal ama bağımsız gelişen farklı yönde kırılımlarda mevcut muhtemelen başka bir bindirme bloğuda (fay’ı) hareket halinde ,tebin meydana gelen 4.3m’lik deprem +4’lük son deprem değil ne yazık ki devamı gelicektir.

Ana fayın ters fay (bindirme fayı) olmayan yani doğrultu atımlı fay’ın üzerinde biriken atım miktarı aşağı yukarı belliken 5.8’luk bir deprem beklenilen büyük depremi tetiklemeyeceğinin garantisi kimse veremez 2045 ‘e kadar olmaz,falan hikaye bunun garantisi varmı?

Bütün risk ortadaken (çoğu uzmanda farkında)

Açık açık Dile getirmemelerine rağmen yaşanan korku,panik ortada resmi bir kurumun veya uzmanın evet büyük deprem olacak evlerinize girmeyin diye bir açıklamasından sonra yaşanacakları hayal edebiliyormusunuz?

Ben edemiyorum daha depremi yaşamadan ekonomi çökecek en basitinden..

Herşeyi geçtim depremin olacağının garantiside yok böyle bir uyarıdan sonra depremin olmadığını düşünün mevcut hükümet bile düşebilir.

Korku,panik işleri daha da kötüleştirir hala alabileceğiniz önlemleri almadıysanız diyecek söz yok zaten bu gecelik;

1- eşyaları sabitleyin

2-deprem çantanızı hazırlayın

Şuan için herşey bitmiş değil En yakın zamandada gerekli kontrolleri binanız için yaptırın güçlendirme gerekiyorsa güçlendirin masrafdan kaçmayın

Artçı deprem aktivetisini afad’dan takip edin bu tür depremlerden sonra en verimli çalışmayı Afad yapmakla yükümlü.kandilli çoğu depremi es geçer,siteye geç düşer vb.. emsc’de çoğu küçük depremi girmiyor bile (2’den küçük)

İstanbul’da veya olası depremin yakınında olmamama rağmen yakınlarım için endişeliyim.

Allah devletimizi,halkımızı korusun elden başka birşey gelmiyor şuan için

bu tür önlemlerin çoktan alınmış olması gerekirken durum ortada

‘’Felaket başa gelmeden evvel önleyici ve koruyucu tedbirleri düşünmek lazımdır, geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur." M. Kemal ATATÜRK

• benide bunaltti.kac gundur aklimdaydi.yine sikintili stresli gunler bizi bekliyor.heleki gece oldumu deprem dahada rahatsizlik veriyor.ama sunada emin olun gunduz disarida yakalanilan deprem daha kotu oluyor cunku heryer sallaniyor.evde ise sadece odanin icin.hatirlayan vardir belki. 5.8 olmustu istanbulda hissedilmisti. Eylul ekim ayi 99 yilinda. oglen vakti kapinin onundeydim.yol bile dalga dalga hareket ediyordu.arabalarda amortisman sesi.kepenkler gum gum.arkadasimin catiya bak bina egiliyor demesi vs. her deprem kotu tabi.nerede yasanirsa yasansin.

Liseye başladığım ilk gündü, annem ile okuldan erken çıkmış Pendik merkezde mağazadan kırtasiye malzemesi bakıyorduk. Bir anda yol dalgalandı evlr üstümüze geldi gitti, dona kalmıştım, annem omzumdan çekerek meydana çıkarmıştı. Gerçekten korkutucuydu.

• hocamın yazdıklarına bir ek yapmak istiyorum depremden sonra evinize girerseniz ilk önce kapı ve pencerelerinizi kontrol edin. Cephesinden kaplama vs olan yapılarda bazen çatlaklar gözden kaçabiliyor. Örneğin van depreminde otelde olmuştu bu. Kapı ve pencerelerin burda önemi; yapıda herhandi bir hareket olmuşsa ve bir şekilde tehlikeli ya da tehlikesiz az da olsa yapı oturmuşsa ilk boşluklar gösterir bunu. Kapılarınız kapanırken bir köşesi sürtebilir, pencereler oturduğundan sıkışmıştır açılmayabilir veya kartaldaydı sanırım yakın zamanda çöken binadaki gibi pencerelerde çatlamalar olabilir. Allah korusun bunlar tabii ki hasar görmüş yapılar için ama deprem sonrasında evinize girecekken en basitinden bunlara bakmakta fayda var diye düşünüyorum. Yanılıyormuyum hocam?

• hocamın yazdıklarına bir ek yapmak istiyorum depremden sonra evinize girerseniz ilk önce kapı ve pencerelerinizi kontrol edin. Cephesinden kaplama vs olan yapılarda bazen çatlaklar gözden kaçabiliyor. Örneğin van depreminde otelde olmuştu bu. Kapı ve pencerelerin burda önemi; yapıda herhandi bir hareket olmuşsa ve bir şekilde tehlikeli ya da tehlikesiz az da olsa yapı oturmuşsa ilk boşluklar gösterir bunu. Kapılarınız kapanırken bir köşesi sürtebilir, pencereler oturduğundan sıkışmıştır açılmayabilir veya kartaldaydı sanırım yakın zamanda çöken binadaki gibi pencerelerde çatlamalar olabilir. Allah korusun bunlar tabii ki hasar görmüş yapılar için ama deprem sonrasında evinize girecekken en basitinden bunlara bakmakta fayda var diye düşünüyorum. Yanılıyormuyum hocam?

Doğru söylüyorsunuz. Hatta bir genelleme yapayım, yapınızda, gözünüze ters gelen her oluşum, bir risk göstergesi bile olabilir.

• Aykut Hoca ile başladığımız çalışmaları, kendisinin vefatından sonra büyüterek sürdürdük. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Marmara uzantısına kurduğumuz istasyon sayısını 10 kat arttırmış durumdayız. 100’e yakın GPS ile hassas veri toplama işlemi ve fay hareketlerini gözlemliyoruz. Marmara için sismoljide çok iyi bir yerdeyiz. Deprem olan veya kırılan fayların yerlerini noktasal olarak belirleyebiliyoruz. Şuan elimizdeki yeni sismoloji verileri ışığında Kuzey Anadolu Fayı’nın davranışı hakkında çok net fikirlere sahibiz. Ancak halen depremin oluş zamanıyla ilgili kesin bir bilgiye sahip değiliz. Mevcut verilere göre kırılma büyük olasılıkla Adalar’ın güneyindeki Çınarcık çukuru dediğimiz fay hattında gerçekleşecek. Buradaki fay Kumburgaz-Büyükçekmece önlerine kadar uzanıyor. Bir diğer riskli hat ise orta çukur dediğimiz Kumburgaz açıklarından Tekirdağ’a uzanan kısım. Orta çukur dediğimiz bölgedeki fayda serbest kayma (CREEO) dediğimiz olay yaşanmakta. Bu nedenle olası deprem 7’nin altında olacaktır. Çınarcık çukurundaki kırılmanın 6.8’den büyük olmayacağı konusunda tahminlerimiz var. Çınarcık-Tekirdağ arasında tek parçalı kırılma beklemiyoruz.

PergamoN  Ilker Gunebakan bu CREEO konusunda bilgi alabilirmiyim?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...