Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bahsi geçen tartışmalara, depremsellik olarak değil ama "bilimsel yaklaşım" eleştirisi olarak kendimce fikirlerimi belirtmek isterim.

Özellikle deprem konusunda, tarih vermenin hiç bir bilimsel yönü olmadığını kesin kural olarak kabul ederek, sadece tarih değil, büyüklük, konum, tarihsel

döngü gibi parametrelerinde sapma oranları dahilinde bilinemeyeceğini düşünüyorum.

Bu savımıda, yerkürenin manyetik kutuplarının zaman içinde değişimi, bu değişimin içeriği metal olan magma harekelerini etkilemesi ki, buna aktif

kabul edilen fayların aktivitelerini kaybetmesi, yeni fay sistemlerinin ortaya çıkması ve yanardağ faaliyetlerinde olan artış / azalma faktörlerinin gözlemlenmesi ile örnekleme yapılabilir.

Sonuçta, Dr.Ramazam Demirtaş'ı sadece zaman anlamında değil, diğer unsurların da bilinemezliği açısından destekliyorum.

Fakat burada dikkat çekmek istediğim bir konu var. Sadece bu forumda yazılanları bile takip ettiğinizde, deprem konusunda bilimsel altyapıya sahip olmayan

"meraklıların" en ufak bir söylemi bile ciddiye alarak, korkular geliştirdiğini görebilirsiniz.

Onun için, bu tür tartışmaların ( tamamen uzman olan ve isimlerinin başında akademik titel'i olanları kastediyorum)

kamuoyu önünde tartışılmasını, tarihler verilmesini ve bilimle bağdaşmayan ithamlarda bulunulmasını da doğru bulmuyorum.

Bu bakımdan, kendimce aldığım bir karar gereği, sadece bilimsel gerçekler içeren açıklamalar veya makaleler harici, "deprem hocalarının" tartışma

içeren yazılarını paylaşmayacağım ve okumayacağım.

Eğer bu tür yaklaşımlara tepki vermeyi bilemezsek, "pop bilime" teslim olup, havanda su dövmeye devam edeceğiz.

Selamlarımla

• Gerçi yarın 6’yı yaşasak bu sefer de öncüydü daha sertine ortam hazırladı falan diye daha ağır senaryolar başlar

Ne konuşsak para etmeyen bir konu bu

Aynısı bizde oldu. 6.3'lük Karaburun depreminden sonra bazı kişiler veri sunmadan aynı bölgede daha büyük, 7'lik bir deprem bekliyoruz demişti :D. Prim yapanlar var malesef.

Einmal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• 1999 depremi bircok seyi degistirdi zamanla bunu daha iyi anlayacagiz..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• İlgili hocanın tespitleri ve vermiş olduğu zaman aralığı hakkında ,Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve ilgili kurumlarının açıklamalarını dikkate almak gerektiğini düşünüyorum,17 Ağustos depremini yaşamış bir kardeşiniz olarak deprem ile ilgili yazılan ve söylenen her cümle ,insanlar üzerinde çok olumsuz yönelimlere neden oluyor,forum içinde böylesi bi konu başlığının varlığı bilinçlenmek noktasında çok yararlı olduğunu düşünüyorum,konu ile ilgili tüm bilgilendirmelerde emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum

• Light mag. 4.4 earthquake - Southern Italy on Saturday, 21 September 2019

Vezüve 65km mesafede bakalım herhangi bir etkisi olacak mı? Şu an için normal...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• İmkânım olsa bulunduğum konumdan şimdi taşınırdım çünkü fay hattı neredeyse bulunduğum konumun altından geçiyor ,her gün aklımda deprem senaryoları kuruyorum ister istemez . Allah en hafifini versin, en hafif diyorum çünkü eninde sonunda o deprem yaşanacak .

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Light mag. 4.4 earthquake - Southern Italy on Saturday, 21 September 2019

Vezüve 65km mesafede bakalım herhangi bir etkisi olacak mı? Şu an için normal...

Çok derin deprem afrika plakasının kuzeye hareketinden etkilenen bir başka bölge.Büyük ihtimal volkanik bir hareketin belirtisi değilsede bölgeden gelecek başka depremlerin belirtisi olabilir iyon denizi dahil.

Emsc 300km derinlik vermiş

048f532c92c.png

3 Mal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Bazı tahminciler İstanbul depreminin olmayacağını söylüyorlar bu ne kadar doğru ?

olmayacaği derken buaralar mi yoksa hic mi? Eger hic olmayacak diyorlarsa vay hallerine..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ben yazıda deprem olmayacak diye birşey görmedim. Beklediği gibi değil diyor asıl tehlikenin güney kolda olduğunu mudanya, bandırma diye devam ediyor. Yanlış okumadıysam.

Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir, bunu önce yaşlı kemikler sezerler.

• Ben yazıda deprem olmayacak diye birşey görmedim. Beklediği gibi değil diyor asıl tehlikenin güney kolda olduğunu mudanya, bandırma diye devam ediyor. Yanlış okumadıysam

Doğrudur hocam. Yani beklenen deprem İstanbul'da değil Bursa Balıkesir hattında olacağını söylüyor Üşümezsoy.