Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Cold.EFso

Geçen gün @4 Şubat Üstad paylaşmıştı. Bingöl plakası şampiyonlar liginde ki "cehennem grubu" gibi bir yer :)

KAF, DAF çakışıyor, alttan Arabistan plakası anadolu plakasının altına giriyor. Bu üstelik yerel hatları da tetikleyebilecek potansiyele sahip.

Her Amatör Depremcnin, harita da ilk aktığı yer :)

iyi akşamlar

• Hocam Türkiye’de 6 şiddet ve üstü deprem olursa-Allah korusun tabi-

Öncelik sıranızda ilk 3 riskli yer neresidir

Ben Hatay , İzmir civarı ve Tekirdağ diye sıraladım kendimce ama ..

• Cold.EFso

Hocam, şu anda Ülkenin her hangi bir yerinde bahsettiğiniz büyüklükte br deprem olsa şaşırmam.

Ama risklerin için de en risklileri hangisidir derseniz;

- Marmara Depremi ( İstanbul, Adalar, Tekirdağ açıkları gibi düşünülebilir. Narsil Hocam'la bir paylaşımımız da olmuştu bir süre önce, bu deprem Ganos yani Şarköy hattını tetiklerse ve kısa süreli bir geçiş söz konusu olursa, dakikalar sürecek 7 - 7,5 büyüklükte ama şiddeti belki 8 - 9 gibi olacak

bir deprem olur. Bu bırakın adı geçen yerleri, tüm Ülke için bir felakettir.

- DAF hattı ikinci riskli beklentim. Hem beklenen büyüklük ki tarihsel geçmişinde 8 gibi bir büyüklük var hem de bölgenin yapı stoğu olarak

zayıflığı büyük yıkıma sebep olabilir.

- Herkesin beklentisinin aksine benim 3. sıramda Van - Ağrı bölgesi var. Ekim - 2011 Van depremi olduktan sonra, özellikle Van gölü

ve çevresinde çok ilginç hareketler oluyordu. Ben bu bakımdan bu bölge için tetikteyim hep.

Tabi neticede bu bir risk sıralaması. Bahsettiğim bölgelerde belki 50 - 60 yıl boyunca pek bir şey olmayacak.

Alakasız bir yer sallanacak. ama benim risk tahminim buraları.

Selamlarımla

• ilker.gunebakan hocam değerli görüşleriniz için çok sağolun , istifade ettik

Ege’deki sarsıntılar çok korkutmuştu geçen yıl , önemli bir sürecin belirtisi olabilir

Hatay’daki kırık da oldukça uzun süredir sessiz ve ufak ufak hatırlatma yapıyor bugünki gibi

Bu arada 6-7 şiddet arası depremler de ülkemiz için risk , daha çok 7 ve 7.5/8 konuşuluyor ama 6.5 şiddetinde bir depremin de İstanbul’da ciddi sonuçları olabilir

Doğuda zaten çok etkili sayılır

Hatta şöyle düşünüyorum , kentsel dönüşümü epey yapmış olan büyük iller daha rahat atlatır 6.5 luk depremi

Ama köyler , daha az yenilenmiş il ve ilçeler çok zorlanır

Ençok Nevşehir ve Ürgüp’ü merak ediyorum

O mağaralar ve taş evler kaç şiddete kadar güvenlidir acaba

• Benim sıralamamda ilk 3 yaptığım araştırmalara ve analizlere göre şöyle; :)

En riskli bölge şuanda malatya/kahramanmaraş arasındaki türkoğlu sismik boşluğu ile kahramanmaraş/gaziantep arasındaki andırın sismik boşluğu bu bölgede yüzey faylanması(kırığı) meydana getiren geçmişteki depremler incelendiğinde bölgedeki suskunluk istanbuldan çok daha fazladır ve +7m ve civarı deprem üretme potansiyeli vardır.

Diğer riskli bölge ise 2017 iran/ırak sınırında meydana gelen 7.3m’lik depremden sonrası (benim düşüncem) van ve hakkari sınır bölgeleri ,2011 van depreminden sonra bölgeden büyük bi hareket beklenmez depremlerin oluş süresi gereği ama vanda’da birden fazla segment mevcut +6m civarı bir deprem van’dan yine gelebilir.

3.bölge ise olası istanbul depreminden önce bana göre kütahya/simav,gediz uzantısı (+6m için) 5’lik hareketler tüm bölgelerimizden gelebilir.

2011 van depremi artçı dağılımı +4m

95 adet muazzam..

• Sayın Hocam;

Tabi ki Hatay ve Ege yörelerinde ciddi risk potansiyeli var. Benim seçimlerim, kötülerin içinden en kötüsünü seçmek şeklinde oldu :)

Yoksa Ülkemiz gerçek bir deprem ülkesi.

Sadece Ege bölgesinin bizim tarafımızda kalan bölümü daha doğrusu kıyılar için, bazı dinamiklerin değiştiği ile ilgili bir öngörüm var.

Yüce Rabbim ömür verirse, bir ka yıl sonra daha da net konuşurum ama şimdilik bir öngörü olarak kenarda dursun.

Bizim açımızdan olumlu anlamda tabi :)

Kentsel dönüşüm, yapı stoğu, imar rantı, yapı denetimi, kentlerde risk ve afet yönetimi, merkezi ve yerel yönetimleri koordinasyon ve yönetme becerileri

üzerine konuşulacak çok şey var. Çok haklısınız çok önemli bir konu.

İnşallah şu işlerimi biraz yoluna koyayım bu konularda görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Nevşehir ve Ürgüp konusunda da kısa bir kaç cümle yazayım, bir geveze olarak kendime hakim olamıyorum :)

Eğer insan faktörü devreye girip, yörenin doğal dokusuna müdahale etmediyse, büyük sorun olmaz. Yumuşak daha doğrusu kolay aşınan bir malzeme olduğu için doğal olarak zayıflamış bazı yapılar hasar görebilir ama düşük ihtimal.

Esas risk, Ev, otel, depo ıvır zıvır yapmak için yapı deforme edildiyse, üzerine ciddi yükler konulduysa, zarar - hasar kaçınılmaz.

Umarım yanılırız. Ama o bölgenin esas sorunu volkanik aktiviteler.

Erciyes aktif olmayan bir yanardağ olarak görülse de, Ege için öngörüm olan dinamiklerin değişmesi, burası için de söz konusu olabilir.

O zaman Nevşehir, Ürgüp, Kayseri için Allah korusun başka senaryolar konuşuruz.

iyi akşamlar

• ben tekirdag, erzincan ve malatya derdim, ozellikle malatya yakin zamanda bile beklenilen bir deprem uretebilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Antakya da en riskli alanlardan biri kesinlikle. Tam Afrika, Arabistan ve Anadolu levhalarının çakıştığı noktada yer alıyor. Tarihte bir sürü yıkıcı ve büyüklüğü tahmini olarak 8'lere varan depremler yaşamış burası. Şehir defalarca depremler nedeniyle yıkılmış. 526 yılındaki deprem 250.000 kişiyi öldürmüş. Orayı da incelemek lazım.

ilker.gunebakan hocam bu öngörünüzü çok merak ettim cidden :) . Sadece İzmir sınırları içinde ve yakınında aktif 10-15 tane fay hattı var. Bölgenin geri kalanında keşfedilmemişler dahil toplam kaç tane vardır Allah bilir. Depremler bir süreliğine kesse bile illaki ilerleyen yıllarda etkili ve yıkıcı etki yapacak depremler olur bu bölgede çünkü bir sürü irili ufaklı fay hattı var. Gerçekten acayip merak ettim.

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• burdur’da hareketlilik mevcut tedbirli olmakta fayda var..

• Ramazan demirtaş;

Son 2 gündür yoğun deprem etkinliğinin olduğu tefenni sıçrama bölgesi ve çameli/gölhisar segmentinde uzun zamandır büyük deprem olmaması ve bu segmentde antik kentleri (kibyra) yıkan tarihsel depremler olması , bu segmentin yakından izlenmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Cenk yaltırak cevabı;

Bu depremler,burdur tefenni havzasını sınırlayan KD/GB uzanan düşük aktivetili faylarda. Bu sistem acıpayam,çavdır hattından farklı. Şimdi kuzeyde kemer’e doğru bi hareket beklenebilir. Buna benzer büyüklükte

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Haritaya baktıkça derin düşünceler oluşuyor

Sonra da kaderden ötesi yok diyorum

Yanlış zamanda yanlış yerde olup 6 şiddetindeki depremde perişan olmak

Yada doğru zamanda güvenlik tedbirlerine uyup 8 şiddetindeki depremde hayatta kalabilmek

b5c1379c.png

Fakat bu Hatay-Adıyaman arası ile Kuşadası-Denizli arası bölgeler göze batıyor

• Gölcük ve Bolu depremlerini İstanbul’da yaşadım ve hissettim ( 17 Ağustos çok fenaydı ve depremin merkez üssü İstanbul sanmıştım ,45 saniye boyunca bina sağa sola sallandı durdu ama yıkılma hissi oluşmadı ve yıkılmadı çok şükür ) İstanbul öyle korkutucu şiddette sallandıysa İzmit , Düzce ve Adapazarını düşünemiyorum bile

İki depremde de tanıdığım sivil savunma gönüllüsü dostlarımla beraber yardıma koştum , ancak gerçekten de milletçe yardımlaşma ve seferberlik ruhunu fevkalade başarılı yerine getiriyoruz

6.2 şiddetindeki Ceyhan (1998 )depreminde de bir iş seyahati için bölgede olduğumdan canlı yaşamış bulundum

Gerçekten korkunç birşey deprem

Açık alanda Düz ovada yakalanmış olsam da o sarsıntı anı , insanın minicik bir zerre olduğunu tokat gibi yüzüne vuruyor

Tabi yine de bir 7/7.5 şiddetinde depremi merkezinde yaşamadım çok şükür

Yaşayanları merak ediyorum

İnsan öylece kala kalıyor mu

Hareket edecek enerjisi cesareti oluyor mu

Evde en güvenli yer tuvalet mi banyo mu değil mi ona bile karar veremedim kendi adıma

• Cold.EFso , bende hep aynı şeyi düşünüyorum, acaba diyorum Allah korusun yıkılırsa tuvalette banyoda olmak, ölmez sağ kalırsak bir damla bile bir su buluruz mantığıyla ancak ne kadar doğru ne kadar yanlış bende sizin gibi hep düşünce içerisindeyim.

YAŞAYANLAR, ÖLÜLER BİRDE DENİZCİLER VARDIR.

• Cold.EFso , bende hep aynı şeyi düşünüyorum, acaba diyorum Allah korusun yıkılırsa tuvalette banyoda olmak, ölmez sağ kalırsak bir damla bile bir su buluruz mantığıyla ancak ne kadar doğru ne kadar yanlış bende sizin gibi hep düşünce içerisindeyim.

Ben su açısından düşünmemiştim

Onu da eklersek kesin oralar diyorum

Banyo ve özellikle tuvalet evin en dar yeri olup yıkılması en zor yer olurmuş genelde

En azından dandik bir masanın altından çok daha güvenlidir diye düşünüyorum

• Enkaz altında en önemli şey su, aç olarak uzun süre hayatta kalınabilir ancak susuzluğa böbrekler dayanmıyor maalesef, rabbim bu tür duruma düşürmesin, bence tuvaletin şöyle bir korumasıda olabilir özellikle çamaşır makinesi gibi ev aletleri belli bir hacime kadar ezilebiliyor ve yanında bir dayanak ve boşluk sağlayabiliyor..

Deprem çantası Türkiyenin tamamı neredeyse deprem bölgesiyken önemli birşey, 1999 gölcük ve düzce depremlerinden sonra bunlara çok eğilmiştik ancak şuanda eminim herkes nasıl davranacağını bilmiyordur. Ben açıkçası eşimle deprem anında yapacaklarımızla ilgili bir plan oluşturduk, bununla ilgili arada konu açıp hatırlatıyoruz kendimize, herkese de tavsiye ederim

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Antakya da en riskli alanlardan biri kesinlikle. Tam Afrika, Arabistan ve Anadolu levhalarının çakıştığı noktada yer alıyor. Tarihte bir sürü yıkıcı ve büyüklüğü tahmini olarak 8'lere varan depremler yaşamış burası. Şehir defalarca depremler nedeniyle yıkılmış. 526 yılındaki deprem 250.000 kişiyi öldürmüş. Orayı da incelemek lazım.

ilker.gunebakan hocam bu öngörünüzü çok merak ettim cidden :) . Sadece İzmir sınırları içinde ve yakınında aktif 10-15 tane fay hattı var. Bölgenin geri kalanında keşfedilmemişler dahil toplam kaç tane vardır Allah bilir. Depremler bir süreliğine kesse bile illaki ilerleyen yıllarda etkili ve yıkıcı etki yapacak depremler olur bu bölgede çünkü bir sürü irili ufaklı fay hattı var. Gerçekten acayip merak ettim.

Deprem, meteoroloji gibi bilimler bir öngörü bilimidir.

Ne yazık ki bu tür konularda kesin düşünceleriniz olamıyor.

Bir depremin oluşması için 300 tane parametre size "deprem kesin olacak" öngörüsünde bulunurken, 301. parametre sebepli yıllarca deprem meydana

gelmeyebilir.

Ege konusuna dönersem, yazdıklarım benim " öngörüm" olan düşüncelerdir.

Temelinde, Ege Denizinin oluşma sürecinin volkanik bir takım hareketler olduğu, bu hareketlerin mesela Marmara Denizi gibi pasif değil, halen aktif bir

durumda olduğu ( mesela 1992 yılında Balçova'da kayınbiraderin evine gidip, yastığa başınızı koyduğunuzda, yer altındaki su+magma hareketlerinin

uğultusunu duyardım ki halen devam ediyor) Ama son zamanlarda, İtalya'da olan iki Volkanik faaliyet, İtalya ve Yunanistan depremleri ile hareket

yönünün Türkiye kıyılarından İtalya- Yunanistan tarafına kaydığını düşünmeye başladım.

Çok merak ettiğiniz öngörüm bu :)

Bu konuyu zaten uzun süredir bu konu altında yazıyorum.

Tabi bu konu yanlış anlamalara yol açmamalı. Artık Ege bölgesi "0" risk diye bir şey söz konusu değil.

Yerel faylar deprem yaratacak tabi, mesela Ege denizi kaynaklı depremler İzmir de hissedilecek.

Ama İzmir kaynaklı bir deprem riski azalmış öngörüsünde bulunuyorum.

Konu bundan ibaret. yoksa ben bir kahin değilim ve foruma üye olduğum zamandan bu yana deprem tahmini yapmam,

hurafelere karşı dururum ve insanları panikletecek açıklamalar yapmamaya özen gösteririm.

İyi akşamlar