Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vintersaga

Adalar ile ilgili kısa bir yorum yapayım.

Ben batma, yeni adaların ortaya çıkması gibi bi durum beklemiyorum.

Marmara denizi normal de büyük bir çökme ile oluşan birdeniz ( Ege denizi gibi)

Ama bu ilk oluşum ve takip eden zamanlarda, artık nihai halini almış gibi görünüyor.

Nihai hal derken, deniz bir şekilde doldurulmuş alanları geri alacak, şu andaki hal, aslında nihai sayılmaz ama sebebi biz insanlarız.

Doğal anlamda nihai diyeyim.

Buna karşılık yine adalarda, yapı kalitesine bağlı olarak yıkımlar mutlaka olacaktır. Ama doğal kayaçlar bozulmadan kalır.

Coğrafyayı değiştirecek depremler genelde, Richter ölçeğine göre 10 ve yukarısı büyüklükler için geçerli.

Zaten bizim tüm coğrafyamızda öyle bir deprem olursa,ona deprem değil, büyük olasılıkla "kıyamet" filan deriz.

Selamlarımla

• Adalarda büyük çaplı birşey olmaz, tsunami vs bunlar içinse iyi araştırma yapmak lazım, adaların güneyinden geçen KAF deniz içinde bir uçurum yaratmış durumda, tsunami sebebi olsa olsa bu bölgede olabilecek bir heyelan sonucu oluşabilir oda zor görünüyor. Dolayısıyla adalarda bazı yapıların yıkıldığını duyarız ancak adada çökme dalma vs olmaz. Buarada hatırlatmakta fayda var adalardaki evler az katlı ve aralarında ahşap evlerde çoğunlukta o yüzden çok büyük bir can kaybı olmaz şeklinde yorumlarım..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• deprem öldürmez kötü bina ve tedbirsizlik öldürür Vintersaga bu konuda muazzam bilgiler yatıyor:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Vintersaga

Çok basit bir kuralı var bu işin. :)

Birincisi, beklenen büyük bir deprem olacağını kabul etmek

İkincisi, Oturduğunuz binanın "1999 sonrası deprem yönetmeliğine göre yapıldığından emin olmak.

Üçüncüsü, Afet çantası hazırlamak, olası kaçış yolları, toplanma alanları ve standart deprem eğitimi almak.

Başka bir çaresi yok. Ben fırsat buldukça, Cimer'e yazıyorum mesela merkezi yönetim temsilcisi olduğu için, Oturduğum Çorlu Belediyesine yazıyorum, Gelibolu Belediyesine yazıyorum, İstanbul B.B. Başkanlığına, gazetecilere yazıyorum.

En basitinden kendi önlemlerini almanın vicdani rahatlığını yaşıyorum. Sizde yapın :)

Sevgiler

• DEPREM ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

1 - 2 KATLI EV İÇERİSİNDE;

• Günlük hayatta kullandığımız birçok eşya (tv, buzdolabı, gardırop, raf vb.) kişilerin üzerlerine devrilip düşebilirler. En tehlikelisi de tavanın çökmesi ya da evin tamamen yıkılmasıdır.

• Uykuda deprem olursa ve yataktan kalkmak güç olursa şiltenin altına girin.

• Varsa masanın altına girin ve çök-kapan-tutun hareketi ile üzerinize düşen eşyadan korunun.

• Kapılara yakın devrilebilecek eşya koymayın; depremde devrilebilir ve dışarı çıkmak güçleşebilir.

• Merdiven, asansör veya balkonlara gitmeyin. Çünkü en çok hasar oralarda olur.

• Gazla ve elektrikle çalışan ev aletlerini (soba ve ocak gibi) mümkünse hemen kapatın. Kapatamıyorsanız bunlara yakın olanlara kapatmaya çalışmalarını söyleyin.

• Evinizi terk ederken eşyalardan çok canınızı düşünün. Her şeyi bırakın çıkın.

• Tuvalet ya da banyoda iseniz kendinizi aynadan ya da raflardan düşebilecek eşyalardan koruyun. Genellikle tuvalet ve banyo küçük hacimli olduğu için daha dayanıklı olabilir.

• Banyoda iken başınızı yumuşak bir şeyle korumaya çalışın. Banyo ve tuvalet küçük olduğu için güvenlidir ve orada kalınması daha doğru olur.

• Bulunduğunuz mahalleden uzaklaşmak şehir dışına çıkmak için arabanızı kullanmayınız. Çünkü bu tür çok sayıda araba olduğu için trafik sıkışıklığı olur. Kurtarma ve yangın söndürme araçları gereken yerlere ulaşamazlar.

• Televizyon ve radyo dinleyerek deprem ile ilgili bilgileri sürekli izleyin. Söylentilere itibar etmeyin. Onları kesin bilgi olarak görmeyin. Deprem sırasında radyo telefon ve televizyona göre daha kullanışlıdır.

• Telefon sadece acil durumlarda kullanılmalıdır.

• Fişleri prizden çekin, ocakları söndürün, eğer olanak varsa ana musluğu kapatın ve ana sigortayı gevşetin.

• Bebek ve yaşlıların güvenliklerini sağlamaya çalışın.

Çok katlı apartmanlarda üst katlar alt katlara göre daha çok sallanır. Bu binalar 1975 ve sonraki tarihli deprem yönetmeliği ve Fen kurallarına göre yapılmışsa çökme tehlikesi yoktur. Yapılacak davranışlar 1-2 katlı evlerdekilerden farklı değildir. Ancak çok katlı yapılara deprem açısından gerekli özel davranışlarda vardır.

• Yangın merdivenleri vb. tahliye yolunu açık tutun.

• Ortak tehlike çıkışının (koridordaki) kapısını açık tutun.

• Binayı boşaltırken asansörü kullanmayın.

• Asansörde iseniz bütün düğmelere basın durduğu ilk katta asansörden inin.

• Birinci kattaysanız kapıyı açamıyorsanız ve zemin katta yangın çıkmışsa zemin kata yatak vb. attıktan sonra üstüne atlayın. Bu davranış çok katlı yapıların üst katları için geçerli değildir.

İŞ MERKEZLERİNDE VE SOKAKLARDA;

• En tehlikeli şeyler dökülen, kırılmış cam parçaları, ilan levhalarıdır. Açıkta duran kahve, hafif içki satan (parayla çalışan) makineler, ilan levhaları ve direkleri devrilebilir. Buralardan uzaklaşın. Kendinizi çök-kapan-tutun hareketi ile koruyun. Geniş açık alanlara gidin ya da güvenliğinden kuşku duymadığınız yapı varsa içeri girin.

• Geniş bir yol varsa ve trafik yoğun değilse yolun ortasındaki refüje kaçın orada durun.

• Meşrubat makinelerinden, reklâm levhalarından ve bahçe duvarlarından uzak durun.

• Elleriniz boşsa başınıza koyun ve koruyun. Eğer çanta, paket ve torba varsa başınıza koyun. Hiçbir şey yoksa ellerinizi kullanın.

• Yolun kenarındaki ağaçlardan direklerden, duvarlardan vb. mümkünse uzak durun.

YÜKSEK YAPILARDA

• Üst katlar alt katlara göre çok daha fazla sallanır. Daha çok dikkatli olmak gerekir.

• Masaya yakınsanız altına girin.

• Başınızı çanta, minder, kitap, klasör gibi şeylerle koruyun. Dolap, kahve makinesi ve sebil gibi şeylerden uzak, kolonlara yakın durun.

• Asansörde iseniz bütün düğmelere basın durduğu ilk katta asansörden inin.

BÜYÜK MARKET VE MAĞAZALARDA;

1 Büyük kolonların yanında durmaya çalışın. Raflardan ve dolaplardan uzak durun.

2 Yangın çıkışlarına merdivenlere ve yürüyen merdivenlere koşmayın.

3 Anonsları dinleyin. Mağaza güvenlik personelinin uyarı ve önerilerini yerine getirin. Onlara uyun ve dediklerini yapınız.

4 Satın aldığınız şeyleri bırakın ve dışarı çıkarken elleriniz boş olsun.

TİYATRO, SİNEMA, STADYUM VB. YERLERDE;

• Gösteri sırasında salon karanlık olabilir. Panik yapmayın. Güvenlik görevlilerine ve yetkililere dikkat edin ve onları dinleyin.

• Yönetici ve yetkililerin sözlerine uyun.

• Başınızı bir çanta ile koruyun veya sıralar arasında çömelip ellerinizle başınızı koruyun.

• En tehlikeli durum tribünlerde panik olmasıdır. Sakin olun doğru karar vermek çok önemlidir.

• Tavanda büyük bir aydınlatma armatürü veya avize varsa bunların altından uzaklaşın.

• Stadyumda iseniz en güvenli yer sahanın ortasıdır. Sahanın ortasına gitmeye çalışın.

• Yangın çıkışına doğru hemen koşmayın.

• Anonsları dinleyin ve onlara uyun.

METRO TRAMVAY TREN OTOBÜS VB. ARAÇLARDA;

1 Raflara konulmuş eşyalar düşebilir. Başınızı kollayın ve koruyun. Ellerinizle direklere ve tutunacak yerlere sıkıca tutunun.

2 Araç durunca herhangi bir anons yapılmadan dışarı çıkmayın. Yakınlarda yüksek voltaj hatları olabilir. Ters yönden gelebilecek araçlara dikkat edin. Ters yönden araç gelmediğinden emin olun.

3 Elektrikler kesilmiş ise bir anda çok karanlık olabilir. Kısa bir süre sonra acil durum ışıkları yanar. Paniklemeyin.

4 Görevlilerin sözlerine uyun.

5 İstasyonda platformda tren beklerken deprem olursa, düşen cisimlere dikkat edin ve kolonların yanında bekleyin.

6 Tren veya otobüs durunca sürücünün sözlerini dinleyin. Hemen dışarı çıkmaya çalışmayın.

7 Dışarı çıkınca ters yönden gelebilecek otobüs veya trenlere dikkat edin.

YERALTI ÇARŞISINDA VEYA GEÇİDİNDE;

• Yeraltı çarşısı ya da yaya geçidinde eğer yangın, gaz sızıntısı ve su basması yoksa yeryüzünden daha güvenlidir. Elektrik kesilirse panik yaşanabilir.

• Vitrinlerden uzak durun.

• Düşen cisimlere dikkat edin kendinizi koruyun.

• Elektrik kesilse bile yangın çıkışı işaretleri yanık kalabilir. Paniğe kapılmadan hareket edin.

• Hemen çıkış merdivenlerine koşup yukarı çıkmaya çalışmayın.

• Deprem yolcuların çok olduğu saatlerde olursa panik yaşanabilir. Panik yapmayın. Eğer yangın olursa ağzınıza bir mendil ya da bez tutun. Duvarların kenarlarında çömelmiş ya da yere eğilmiş konumda bulunduğunuz yeri boşaltmaya çalışın. Yeraltı çarşısı ya da geçidinde çıkışları vardır ve duvar diplerinden giderek çıkışa kesinlikle varırsınız.

METRO - TREN İSTASYONUNDA, YAYA ÜST GEÇİDİNDE YA DA KÖPRÜ ÜSTÜNDE;

• İstasyon yöneticilerini dinleyip onlara uyun.

• Köprünün yıkılma ve devrilme olasılığı olsa da parmaklıklara tutunmak daha güvenlidir.

• Kendi kendinize bir şey yapmaya kalkışmayın, yetkililerin sözlerine uyun.

• Parmaklıklara ve trabzanlara tutunun.

• İstasyondaki hoparlörlerde yapılan yayınları dinleyin, deprem haberlerini alın.

• Sarsıntının dinmesini bekleyin.

• Çocuk ve yaşlılara dikkat edin onları kollayın.

• Parmaklıklara tutunun sonra merdivenlerden inip uzaklaşın.

ARABA KULLANIRKEN;

Depremden sonra pek çok kişi aracı ile yola çıkacaktır. Yoğun bir trafik sıkışıklığı kaçınılmazdır. Kaza ve çarpmalara dikkat edin ve önlemeye çalışın. İlk anda yavaş yavaş sağa yanaşıp durun.

• Yavaşlayın sağa yanaşıp durun. Motoru durdurun. Kontak anahtarı yerinde kalsın, pencereleri kapatın ve kapıları kapatın ve kapıları kilitlemeden çıkın.

• Eğer otoyolda iseniz yolun kenarındaki aydınlatma direklerine ve eğer varsa ses yalıtım duvarlarına dikkat edin devrilebilir.

• Tünel giriş ve çıkış yakınlarında durmayın buralarda yamaç kaymaları ve kaya düşmeleri olabilir.

• Radyodan yoldaki hasar ve diğer durumlar hakkında bilgi almaya çalışın.

• Büyük kamyon ve tankerlerden uzak durun.

• Otoyol da araç sürerken yoldaki anormal durumları ve yangınları cep telefonu ya da yol kenarındaki acil telefon ile ilgililere haber verin.

AÇIK ARAZİDEYSENİZ

Ne mutlu size , en doğru yerdesiniz ..

• Vay be tesadufe bak. Bende bir kac gece de rüyamda deprem oldugunu gosrmustum. Hayirlara gitsin

Amin inşallah.

Rüya tabirinde anlamına bakacaktım ama birkaç gündür çok ilgilendiğimden ötürü bilinçaltıma işlemiş olmalı diye yordum kendi kendime.

Baksam bile sanırım olumsuz bir anlamı var ama hayırlar olsun inşallah.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Amin inşallah.

Rüya tabirinde anlamına bakacaktım ama birkaç gündür çok ilgilendiğimden ötürü bilinçaltıma işlemiş olmalı diye yordum kendi kendime.

Ben baktim.. ama burada yorumlamayacagim :)

• Amin inşallah.

Deprem de Allah’ın verdiği ağır bir imtihan ama 8 şiddet ve üzeri olmadıkça evelallah milletçe üstesinden geliriz

Hatta savaşın harbin de üstesinden geliriz

Tek mesele milletçe birbirimize düşürülmemiz , işte emperyalizmin istediği tek şey de o zaten

9,2 şiddetinde deprem kadar ağırdır iç savaş , Allah göstermesin

Depremi de göstermesin tabi

Ama maalesef deprem ülkesindeyiz

Bu gerçek ve bu aralar benim de nerdeyse ilk gündemim deprem

• Yazmayacaktım ama tutamadım kendimi yine :)

1 saat önce meydana gelen chipas/meksika 4.1m ve 2 saat 50 dakika önce meydana gelen oaxaca/meksika 4.0m depremleri dikkatimi çekti.

2 gün öncede sıranın meksikada olabiliyeceğini vurgulamıştım bölgedeki 4’lük hareketler normal depremler ve çoğu bölgeden sık gerçekleşir. En hızlı plakalardan biri olan cocos plakası’nın etkisi altında meksika’nın tüm batı sahil şeridi,guatemala,el salvador,nicaragua,costa rica,panama ve biraz daha içerde kalsada honduras bu plakanın hareketinden etkileniyor.

7BgAjr.png

Son 3 saatteki meydana gelen depremler;

mX6Eny.png

Buraya kadar sorun yok bölge aktif ve çok sık deprem yaşayan bir bölge zaten.

Buda son 24 saatteki depremler;

LvAQmJ.png

Sorun bence burada cocos plakası’nın tüm uzantısı hareketli ve depremlerin sayısı artmaya başladı. Depremler farklı derinliklerde meydana geliyor 15km den 100km ‘ye kadar inen (derinlik) depremler mevcut buda depremlerin yitim zonunda meydana geldiğinin göstergesi. Depremlerin lokasyonlarından’da bu belli oluyor.(meksika karasalında olanlarda mevcut)

Bölge 2017’de yitim zonunda meydan gelen 8.1’lik depremle sarsılmış 90 kişi ölmüşdü. Ardından bu sefer karada olmak üzere 7.1m

Mexico city/meksika merkezli bi deprem daha meydana gelmiş 200 kişi hayatını kaybetmişti.

Yitim zonu 2 yıl aradan sonra bir adet daha mega deprem +8m üretirmi bilmiyorum ama etkili bi hareket geleceği kesin (+7) meksika karasalında meydana gelmesi halinde yine ölümler olabilir,Olası deprem saydığım diğer ülkerdede meydana gelebilir.

Meksika’nın son yaşadığı etkili depremler;

Şubat 2019 6.6m

Nisan 2019 5.4m

Guatemela’nın son yaşadığı etkili depremler;

Haziran 2017 6.9m

Haziran 2018 5.6m

El salvador son yaşadığı etkili depremler;

Ekim 2014 7.4m

Mayıs 2019 6.6m

Costa rica son yaşadığı etkili depremler;

Haziran 2019 6.2m

Panama son yaşadığı etkili depremler;