Deprem Bildirim Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 2 gündür Midilli mikro depremler üretiyor şimdi Edremit Körfezi de başladı Ege Denizi'nde olabilecek büyük bir depremin öncüleri olabilir mi bunlar ? :/

• Ben büyük bir deprem değil ama orta şiddette bir deprem bekliyorum midilli adası bir 5-5,5 luk deprem üretebilir tabii benim ki amatörce yapılan bir öngörü tahmin bile degil:thumbdown:

• Turkiye faylarini etkiler mi?

etkiler tabiki bizden 12.000 km uzaktaki bir fayda olan depremden 1.cil derecede etkileniriz...!??

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil

Bilim sonu açık konudur ilerde dünya fay hatları sınırlı alan modelleriyle simule edilip depremler arası ilişki kurulabilir özellik sizin gibi akademisyen kişilerin böyle konularda dikkatli olmanız ve topluma örnek olmanız lazım

• Narsil

Bilim sonu açık konudur ilerde dünya fay hatları sınırlı alan modelleriyle simule edilip depremler arası ilişki kurulabilir özellik sizin gibi akademisyen kişilerin böyle konularda dikkatli olmanız ve topluma örnek olmanız lazım

Yil 2019, internet cagi, elinin altinda deprem,fay hatlari ve erisebilecegin tonla bilgi varken, manasiz soru sormak arastirma huyumuzun olmamasindan ileri geliyor, bizden 12.000 km mesafede bir depremin bizle en ufak ilgisi olmadigi gibi beni elestireceginize, bu ulkede insanlar neden elinin altinda bunca bilgi varken arastirmaz bunu sorgulamanizi tavsiye ederim, emin olun iyi bir akademisyende bu duruma tepki verir.

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Sayın ve sevgili Arkadaşlar;

Çok kısaca bir şeyler anlatayım. Narsil Hoca'da anlatmış zaten.

Dünya gezegeninin ilk zamanları "pangea" adı verilen bir yapı söz konusuydu. Tüm kıtalar bir araya toplanmış, tüm denizler bir araya toplanmış, mutlu ve mesut bir yaşam sürüyorlardı.

Ama dünya gezegenini aktif magma çekirdeği, gezegenin kendi ve güneş çevresinde dönme hareketi ile oluşan kütlesel çekim kuvveti,

gezegenin manyetik alanları, gelip gelip gezegene çarpan dış mihraklı gök cisimleri filan derken, bu PANGEA yapısı bozularak, birbirinden uzaklaşmaya başladı. Ama bazı plakalar hızlı, bazıları yavaş da hareket ediyordu. Yani uzaklaşma eylemi, bazı yerlerde plakaların çarpışmasına da sebep oluyordu.

Anadolu'nun şansına da Arabistan plakası düşüp, bizim plakanın altına girip, bizi ittirip zayıf yerlerimizden de kırmaya başladı.

Yani, bu hareketler sonucunda kırıklar, çatlaklar, patlaklar filan oluştu. Yeni yeni dağlar filan ortaya çıktı ama olanların bir kısmı da yok oldu.

O dönemlere ait bilebildiğimiz tek gerçek şu. Çok fazla gürültü, patırtı olmuştur.

Netice de, bu kırıklar, çatlaklar, patlaklar, çoğrafyaya özgü bağımsız, aynı magma ve aynı gezegen mantığı içerisinde bir bütündür.

Papua Yeni Gine'de olan deprem bizi etkiler mi?

Klasik olacak ama, cevap şu. " Teori de evet, pratik de hayır"

Kafanıza çok takmayın, gerilmeyin. Okuyun, araştırın ve düşünün, yeterli olacak sevgili dostlar.

Size de bu mesajın bonusu olarak, bir " pangea" linki hediye ediyorum.

Mutluluklar dilerim. Selamlarımla

https://onedio.com/haber/bunda…esim-nasil-olurdu--426819

• Arkadaşlar;

Biraz önce Marmara denizinde olan depremler için aslında her hangi bir şey yazmayacaktım ama,

sonra yazmam gerektiğini düşündüm.

Bölgede olan bu tür depremcikler, bölge de olan fay hatlarının çok ama çok doğal sonuçları.

Bu tür depremler hep oluyor ve olacak da. Onun için çok fazla endişe etmeye gerek yok.

Endişe edilecek durum şu olabilir ancak;

- hemen hemen aynı zaman diliminde, hemen hemen aynı büyüklükte, "çok sayıda" deprem olması durumu.

çok sayıda derken, en az 10 adetten başlayıp, binlerce olabilecek bir deprem fırtınasından bahsediyorum.

bu tür bir deprem fırtınası harici olan hareketler, bölgenin gayet doğal hareketleridir.

Onun için hayatınızı zehir etmeye gerek yok.

Bir diğer konu ise, Avcılar, Bakırköy, Marmara Ereğlisi, Silivri, Tekirdağ açıklarında 5 - 6 büyüklüğünde depremler de olası.

Ama bu depremlerde öncü olarak nitelenemeyecek, bölgesel fayların ürettiği doğal sarsıntılar olacaktır.

Çok da fazla endişe etmeyin.

Not : Bu bölge de her şey yolunda demek değil tabi. Beklediğimiz İstanbul depremi tarihsel döngüsünü doldurdu.

Hazırlığımızı Yerel, Merkezi yönetimler olarak yapmalı, bireysel önlemlerimizi de almalıyız.

Depremsiz günler dilerim.

selamlarımla

• Ufak bir sarsıntı hissedildi Susurluk'tan.Baktım da merkez üssü Manisa/Kırkağaç 4,4 büyüklüğünde , yöre halkına çok geçmiş olsun