Deprem Bildirim Konusu

• Code
    2021.01.20 12:27:32 39.4293 40.3398 5.0 -.- 3.6 3.8 KABAYEL-YEDISU (BINGOL) İlksel
    2021.01.20 12:17:01 39.4457 40.3622 8.7 -.- 2.4 -.- GELINPERTEK-YEDISU (BINGOL) REVIZE01 (2021.01.20 12:17:01)

Büyük depremin beklendiği fayda arada bir deprem yokluyor.:/:/

• Ara ara olan depremler bunlar kötüye yormaya gerek yok. Marmara'da da her gün oluyor ama yıllardır büyük bir deprem olmadı çok şükür. Tabi bu iki bölgede illa ki depremler olacak ama zamanı işte bilemiyoruz. Keşke bilebilseydik, milyonlarca insan kurtulurdu. Bu kadar teknoloji ve bilimin geliştiği çağda depremlerle ilgili çok az şey bilebilmek aslında daha öğrenecek çok şeyimiz olduğunu ve insanoğlunun acziyetini gösteriyor.

• Ara ara olan depremler bunlar kötüye yormaya gerek yok. Marmara'da da her gün oluyor ama yıllardır büyük bir deprem olmadı çok şükür. Tabi bu iki bölgede illa ki depremler olacak ama zamanı işte bilemiyoruz. Keşke bilebilseydik, milyonlarca insan kurtulurdu. Bu kadar teknoloji ve bilimin geliştiği çağda depremlerle ilgili çok az şey bilebilmek aslında daha öğrenecek çok şeyimiz olduğunu ve insanoğlunun acziyetini gösteriyor.

Marmara'daki fayda her gün deprem oluyordur, olabilir, doğrudur. Ama Erzincan'da 2'lik deprem bile çok az olur. KAF'ına ait faylar burada öyle sessizce beklerler. Buna Erzincan'ın doğusu ile Yedisu arasındaki Yedisu fayı da dahil. O yüzden hele ki 3 büyüklüğüne varan hareketlilik korkutuyor.

Tabii inşallah sizin dediğiniz gibidir. Kötüye yormaya gerek yok.

• Marmara'daki fayda her gün deprem oluyordur, olabilir, doğrudur. Ama Erzincan'da 2'lik deprem bile çok az olur. KAF'ına ait faylar burada öyle sessizce beklerler. Buna Erzincan'ın doğusu ile Yedisu arasındaki Yedisu fayı da dahil. O yüzden hele ki 3 büyüklüğüne varan hareketlilik korkutuyor.

Tabii inşallah sizin dediğiniz gibidir. Kötüye yormaya gerek yok.

İnşaallah hocam korkulan olmaz. Ben okuduğum birkaç analize göre Erzincan'daki sismik boşluğun bizim Marmara'dan bile daha fazla olduğunu ve orada deprem olmadan beklenen İstanbul depreminin de olmayacağını öğrendim. Tabi ne kadar doğrudur bilmiyorum ama zaman gösterecek. O yüzden sizin bölgeyi de endişeli olarak takip ediyorum. Allah yardımcımız olsun.

• İnşaallah hocam korkulan olmaz. Ben okuduğum birkaç analize göre Erzincan'daki sismik boşluğun bizim Marmara'dan bile daha fazla olduğunu ve orada deprem olmadan beklenen İstanbul depreminin de olmayacağını öğrendim. Tabi ne kadar doğrudur bilmiyorum ama zaman gösterecek. O yüzden sizin bölgeyi de endişeli olarak takip ediyorum. Allah yardımcımız olsun.

Amin. Bu bilimi az çok takip eden, fikri olan bir insan olarak ve haddim olmayarak; Erzincan'daki Yedisu fayı ile İstanbul'u etkileyecek fayın pek bir alakası yok gibi.

Dediğiniz gibi Erzincan'da KAF'nın 1939'da başlayan kırılma ve enerjisini boşaltma döngüsünde kırılmamış bir parçası daha var. Yedisu fayı. Cidden çok korkutucu bir durum. Üstüne benim memleketim.

Erzincan'da çok bahtsız bir şehir.

Kuzey Anadolu fayı'nın 1939'da başlayan kırılma ve enerjisini boşaltma döngüsünde, Kuzey Anadolu fayı'ndan iki kere büyük deprem yaşıyor ve şimdi de üçüncüsü bekleniyor.

Vah bahtı kara Erzincan..

• PergamoN hocam artçıların sıklığına bakarsak sanki artçı değilde 6.8 depremin tetiklediği ikincil bir fay kırığı gerçekleşmiş gibi ne dersiniz?

Artçı dağılımı lokasyonu içinde artçı bir deprem,büyük bir artçıdan sonra depremler ivme kazanır ,yeniden hızla sönümlenir.

Gfz’nin çözümüde normal faylanma;

What's Happening in the Forum?

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar 568

• Samet
    2. Replies
      568
      Views
      51k
      568
    3. karasevda55

1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 202

• Interstellar
    2. Replies
      202
      Views
      9.1k
      202
    3. Havaliyiz

1. İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar 10k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      10k
      Views
      638k
      10k
    3. Onur35

1. Geç Kış , Mart Balyozu İhtimali 3k

• Cold.EFso
    2. Replies
      3k
      Views
      247k
      3k
    3. gfburakkk

1. Yabancı Ülkelerdeki Meteorolojik Hadiseler 5.3k

• Aytac
    2. Replies
      5.3k
      Views
      465k
      5.3k
    1. İç Anadolu Raporlar - Yorumlar 9.7k

• KarTutkusu03
    2. Replies
      9.7k
      Views
      514k
      9.7k
    3. Berat42

En Çok İfade Gönderilenler

1. Topic
    2. Replies
    3. Last Reply
    1. GFS-ECMWF-UKMO Yorumlamaları (Mart 2021) 96

• Samet
    2. Replies
      96
      Views
      12k
      96
    3. 4 Şubat

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021) Genel Yorumlama 7

• Samet
    2. Replies
      7
      Views
      405
      7
    3. Aykut53

1. HF 2021 Kış Ligi Yarışması 14 (06.03.2021)

• Samet
    2. Replies
      0
      Views
      271
    1. Koronavirüs (Covid-19) Bildirim Konusu 202

• Interstellar
    2. Replies
      202
      Views
      9.1k
      202