Deprem Bildirim Konusu

• Bunlari okudum ancak renklerden birsey anlamiyoruz. Belkide olu faylar veya 1000 sene sonra kirilacak ?

Ne biliyorsa ciksin basin aciklamasi yapsin. Bu calismalara muhtemelen karsi cikanlarda var. Yani birinde virus testi pozitif cikar ama virus oludur. Bence ne olursa olsun tam olarak cozulemeyecek. Eylul deki 5.8 lik depremde kimse o faydan bahsetmiyordu. Yada 5.8 olacagini bilmiyordu.

Umarim daha genis detayli bilgiler verir.

• Bunlari okudum ancak renklerden birsey anlamiyoruz. Belkide olu faylar veya 1000 sene sonra kirilacak ?

Ne biliyorsa ciksin basin aciklamasi yapsin. Bu calismalara muhtemelen karsi cikanlarda var. Yani birinde virus testi pozitif cikar ama virus oludur. Bence ne olursa olsun tam olarak cozulemeyecek. Eylul deki 5.8 lik depremde kimse o faydan bahsetmiyordu. Yada 5.8 olacagini bilmiyordu.

Umarim daha genis detayli bilgiler verir.

Cenk hoca depremden önce facebook grubunda anlatıyordu zaten. Kendi facebook grubu var. Tali faylar olduğunu ve bu tali fayların 6'ya kadar deprem üretebileceğini söylüyordu. Çıksın basın açıklaması yapsın diyoruz da o kadar kolay değil ki hangi televizyonlar bağlanacak sanki adama? Geçen youtube da bir söyleyişe katıldı 20 dk konuşuyor konuşmacılar gayet güzel şeyler anlattı gene. 5.8 olacağını kim nasıl bilsin o kısmı anlayamadım tam. Yani benim için marmara denizi adına kendisi rakipsiz. Çok çalışıyor. Bu işe emek veriyor. Kaç tane ivme haritası, 3d boyutlandırma yaptı. Ne mta'nın ne diğer hocaların kullandığı haritalarda faylar doğru değil. Bunu yaşadığımız depremler ile de görüyoruz. Biri bu işe el atmalı. Bilim adamlarını toplamalı deprem konusunda bir konsey, bir şey oluşmalı. İş işten gittikçe geçiyor.

• Efsane-Semih hocam belin ağrıyorsa kalp doktoruna mı gidersin? Şener Üşümezsoy içinde bu geçerli, jeoloji ve jeofizik kocaman bir alan anabilim dalları var, ve maalesef ekranda konuşanların çoğu deprem bilimci değil.. Marmara denizi içerisi bilinmezlikler içeriyor elbet ancak son ortaya konulan 3D haritasından sonra fazla söze gerek yok..

Bu arada o fayların ölü fay olmadığı da kanıtlı çünkü 2 yıl evvelki deprem fırtınası 1509 fayının yerini ve yurdunu belli etmiş oldu. Cenk hocanın bununla ilgili açıklamaları da var. 1766-1 ve 1766-2 zaten yaklaşık olarak MTA nın izlediği rotada, dolayısıyla o faylarında aktif olduğunu biliyoruz 1766 yılında arka arkaya kırılmaları bu fayların faal olduğunu gösterdi. Soru işareti olan fay 1766 faylarıyla 1509 fayı arasında olan fay ki bunların kesitsel haritaları da var orada bir fayın olduğu belli ancak ne denli tehlikeli bir fay bu konu hakkında benimde fazla yorumum olamaz.

Ancak 1766 fayları ve 1509 fayı ortada kabak gibi duruyor..

• Son depremi 1509 olarak adlandırılan fay çoğu çalışmada kabul görmüyor,Cenk hoca o fayı savunan ender kişilerden.Kesin kabul gören,görmek zorunda olununan 2 fay mevcut biri 1766-1 diğeri 1766-2 çoğu jeolog 1766-2’nin 1912 Deprem’inde ganos fayıyla birlikte kırıldığını varsayıyor ama kırıldığına dair ellerinde, elle tutulur veri yok lafta kalıyor söyledikleri.

2001 Yılındaki Le pichon’un batimetri haritası 1766-1 ve 2’nin atım yaparak ötelediği yükseltiler batimetride çok net görülüyor.

Cenk hocanın haritası;

Orta çukurluk yakın çekim batimetri;

Orta çukurluk sismik sinyalle alınan veri ,negatif çiçek yapısı belirgin.

Bolu güneyinde, Sultanbey köyü civarında, Kuzey Anadolu Fay Zonunda, 1 Şubat 1944 ve eski deprem izleri boyunca gelişmiş negatif çiçek yapısı. R.Demirtaş 2000 (Doktora tezi)

KAF'a ait segmentlerin sağa basamak yaptığı kesimlerde, açılma alanları yani negatif çiçek yapısı şeklinde yapılar oluşmaktadır. Yani normal bileşenli sağ yönlü doğrultu atımlı faylar gelişmektedir.(R.Demirtaş) Yükseltileri kesen kesimler doğrultu atım yaparken orta çukurluk 2 Fay’ın çekme rejimiyle çöküyor.

Sonuç; Orta çukurluğu kesen en az 2 segment mevcut ve yoğun deprem etkinlikleri bu bölgelerde görülüyor.Ötelenen kesimler yüzeyde belirgin,yüzey kırığı oluşturmuş depremler M>7.

1766-2 1912 depreminde kırılmış olsaydı bu kadar aktif olmazdı,Ganos fay’ının kendisi çok ender deprem üretirken deniz içindeki kısım çok aktif.

• PergamoN sizce cenk hocanın görüşleri niye dinlenilmiyor? Siyasi bakış açısı yüzünden mi? Yani kabul etmeyen profesörlerin de görelim bir 3d çalışması,kendi fay haritasını.

• PergamoN sizce cenk hocanın görüşleri niye dinlenilmiyor? Siyasi bakış açısı yüzünden mi? Yani kabul etmeyen profesörlerin de görelim bir 3d çalışması,kendi fay haritasını.

Naci görür’ün kendi çalışmaları mevcut hatta deniz içindeki ilk çalışmalar (yabancılarla) onlara ait haliyle kendi görüşlerini savunuyor.Bu çalışmalar 1985’lerde başladı ama görüşleri her çalışma sonrası değişti etkili makaleleri 2001-2002 yıllarında sonlanıyor sonradan çıkan makaleler ilk makalelerin ekleme yapılmış hali tsunami riski vb. Faylara dahi çalışma yok.

En etkiliside Le pichon,Armijo,Şengör gibi isimlerin dahil olduğu yukarda paylaştığım batimetri haritası.

Bu makale-batimetri haritası sonrası 10’larca çalışma yapıldı, makale yayınlandı.

Diğer jeologların başka çalışmalardan haberleri olmamaları imkansız kabul etme/etmeme sebepleri nelerdir bilmiyorum ama bu tür bilimsel konuların siyaseti yapılmaz/yapılmamalı.

İsimleri çok duyulmamış kişilerin ,yaptığı çok sağlam çalışmalar var, hepsini takip ediyorum.

Şener üşemezsoy’un etkili bir makalesi ,özellikle marmara denizi adına yok ,toplam makaleside bir elin parmağını geçmez.Birşeyler söylüyor ama elinde veri yok ,Uluslar arası kabul görmüş (SCI)’ya girmiş bir tane makalesi mevcut oda kazdağları çalışması.

Naci görür,Celal şengör gibi isimlerin ortak yaptığı çalışmalar en kabul görmüş (SCI)’ya girmiş çalışmalar.Bunun nedeni ilk çalışmalar olması,yabancı jeologlarında bulunması,İngilizce yayınlanması vb. Sıralanabilir. Yakın tarihli yeni bir çalışmaları yok.

Ahmet ercan’ın deprem adına toplam 3 makalesi mevcut faylara dahil çalışması yok.

Çalışmaları daha çok ;

petrol aramaları,arkeolojik kazı,kent planlama,mimari mühendislik çalışmaları.

Keşke aykut barka hayatda olsaydı derim.

• 17 agustos 1999 depremi olduktan sonra en cok dikkatimi ceken sakin tavriyla ve guzel ifaedeleriyle Aykut hoca olmustu daha sonra kendisinkn birkac calismasina bakmistim, cok erken kaybettik kendisini.. Calismalari devam etseydi belkide suanda marmara denizi icini en iyi cozumlemis haritalari gorurduk. Acikcasi 1509 icin beni dogrudura iten marmara denizi icinde Cenk hoca kadar calisan yok suanda, ayrica 2 yada 3 yil evvel 1509 fayinin bati ucunda gelisen deprem etkinligi (ustelik bu bolgede hicbir fay gozukmezken mta ya gore) o bolgede bir fayin oldugunu isaret ediyor. Ramazan hocada bu konuda Cenk hocaya paralel gidiyor..

Keske 1509 fayi olmasada bizde buyuk bir tehditten kurtulsak, ancak hem boyle bir durum yok hemde 1766 faylari aktif ve onlarda 7 nin uzerinde deprem uretecekler..

• PergamoN hocam cicek yapisindan bahsetmissin. Ne anlama geliyor bu cicek yapisi ? Haritaya bakinca sanki fayi 2 ye bolen seyler goruyorum. Biraz bahsedermisin ?

Birde celal sengorun yabancilarla yaptigi alismalarla cenk hocanin calismalari ortusuyormu ?

• Efsane-Semih Tam gelişmiş doğrultu atımlı fay sistemlerinde farklı tiplerde tekno-morfolojiler görülüyor.

Çizgisel vadiler (linear valleys), ötelenmiş nehirler (offset streams), sapmış nehirler (deflected streams), basınç sırtları (pressure ridge), fay dikliği (fault scarp), bank (bench), kaynak (spring), fay gölü (sag pond) doğrultu atımlı faylarla gelişen önemli tektono-morfolojik yapılardır.

Düz doğrultu atımlı faylar arazi ya da harita üzerinde çizgisel gidişli, son derece düzgün ve doğrusal hatlar şeklinde görülür. Bu faylar, makaslama hareketi oluşturmalarına rağmen, fay zonları boyunca önemli deformasyon olaylarına (çökme, yükselme, kıvrımlanma, ters ve normal faylanma gibi) neden olmazlar.

Fay çizgisi boyunca görülen bükümlerde fayın sol veya sağ yönlü oluşuna ve büklümün sola veya sağa doğru oluşuna göre fay blokları ya birbirini sıkıştırır, ya da blokları birbirinden ayıracak şekilde uzaklaştırır.

Marmara denizi içindeki segmentlerde çizgisel gidişli değil bu yüzden farklı odak çözümü ve batimetride farklı yer şekilleri görülüyor.(çukurluklar,yüksek shelfler,yükselimler vb.)

En yakın örneğinide 5.8’lik silivri depreminde ters fay çözümüyle gördük.

Negatif yada pozitif çiçek yapısı denilen tekno-morfolojik yapılarda bu sistemle oluşuyor.

Fayın sıçrama yaparak birbirinden ayrıldığı kesimler diyebiliriz bu yapılar fayın hareketine göre değişiyor çökme varsa negatif,yükselme varsa pozitif olarak adlandırılıyor.

Çökme meydana gelen bölgeye başka isimlerde veriliyor.Pull-apart basin gibi (çek-ayır havza) o yapının modellemesi;

Marmara denizi orta çukurluk çek-ayır havza /negatif çiçek yapısı görülen bir bölge; (Fay sıçrama yaparak 2 farklı segmente bölünüyor) bu segmentlerin aynı anda kırılması çok zor ama kısa süre içinde birbirini tetikleyebilir 1766-a ve 1766-b depremleri gibi.

Çınarcık basenide çukurluk diyenler olacaktır o bölgede böyle bir yapı gözlenmiyor.Meydana gelen çökme direkt normal fay karakterli olma ihtimali çok yüksek.

Celal şengör,naci görür ve yabancı bilim adamlarının yaptığı çalışmaların sonuçları ve görüşleri her çalışma sonrası değişti.

İlk çalışmada tek bir fay var marmara denizi boydan boya kırılacak 8.1-8.2M deprem yapacak dendi. Sonra parçalı kırılcak falan dendi en son (şuan ki görüş) kumburgaz segmentinde (cenk hocanın haritasına göre 1766-1) En az 7.5Mw bir deprem ve bu deprem sonucu çınarcık çukurluğunda 7.0’a (varan normal faylanma) depremi tetiklenebilir görüşü hakim.

Cenk hoca’nın haritası ve çalışmaları kendine özgü destekleyen deprem bilimciler illa vardır.

Cenk hoca’nın kullandığı verilerde naci görür,celal şengör,Le pichon gibi isimlerin topladığı sismik kesitlerden oluşuyor.Marmara denizi içindeki tüm çalışmaların (sismik kestilerin) toplanıp,irdelenmiş hali diyebiliriz cenk hoca’nın çalışmalarına. En son fayların yapısını 3D olarak çıkardı şimdi o fayların yüzeye ulaşamayanlarını eleyip daha sade 3 boyutlu bir harita çıkaracak ne zaman bitirip yayınlar bilmiyorum,Güncel olarak marmara denizini çalışan ender kişilerden.

Naci görür,celal şengör gibi isimlerin yeni çalışmaları mevcut değil en son hakim görüşleride yukarda söylediğim.

• Hocalar aralarında fikir ayrılığı var besbelli . Peki hükümet ne diyor veya hükümet kurumları ne diyor , hangi hocanın modellerini baz alıyor hükümet ? Cenk hoca çok iddalı bu kadar somut delile dayanan idda nasıl görmezden gelinir ,geliniyor mu bilmiyorum tabi ..

• Tesekkurler PergamoN hocam. Usumezsoyun bir yayinda fay hattinin 2 ye bolundugunu hatta cukurlukmu sirt mi ne oldugunu o yuzden fayin tek parcada kirilmayacagini soylemisti. Aklima gelmisken sorayim dedim.